عیدی بازنشستگان شامل حق همسر و فرزند نیست؟

دقایقی پیش دولت مصوبه واریز عیدی بازنشستگان و کارکنان با حقوق بهمن را ابلاغ کرد؛ اما دیشب مطلبی از زبان سرپرست اسبق تامین اجتماعی منتشر شد که برخی اینگونه برداشت کرده بودند که بازنشستگان حق فرزند و همسری در عیدی خود دریافت نمی‌کنند اما دقت در مصوبه دولت حاکی از دریافت این مبلغ همراه با عیدی است.

از روزی که مبلغ عیدی کارکنان دولت و بازنشسته‌ها تعیین شد، اعتراضاتی در این باره شکل گرفت. در این اعتراضات آمده بود که این مبلغ عیدی نمی‌تواند حتی نیازهای شب عید را هم پاسخ دهد.

باتوجه به خبری که در آن زمان در مورد عیدی‌ها منتشر شده بود، قرار بر این شد عیدی بازنشستگان مشمول صندوق بازنشستگی کشوری که در سال ۱۴۰۰ حق عائله‌مندی، اولاد و بیمه خدمات درمانی آنها را صندوق مذکور پرداخت کرده، توسط آن صندوق قابل پرداخت است و سایر مواردی که مشمول صندوق‌های یاد شده نیستند، از محل اعتبارات دستگاه اجرایی، سازمان یا شرکت دولتی ذی ربط قابل پرداخت است.

  یعنی در واقع قرار بر این بود که کارمندان و بازنشستگان ۴٠٠ هزار تومان حق فرزند و ١۵٠هزار تومان نیز به ازای هر فرزند دریافت کنند. پس از این ماجرا دیشب خبری منتشر شد که تصوری مبنی بر منتفی شدن این موضوع ایجاد کرد.

   در این خبر که به نقل از سرپرست اسبق سازمان تامین اجتماعی بود، آمده بود که عیدی شاغلان در بخش‌های دولتی یا همان کارکنان دولت از سوی دولت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان درنظرگرفته شده است، دولت تحت عنوان حمایت از خانوار، فرمول جدیدی ارائه کرده که مطابق آن به ازای همسر ۴۰۰ هزار تومان و به ازای هر فرزند ۱۵۰ هزار تومان به این مبلغ افزوده می‌شود. برای بازنشستگان نیز یک عدد ثابت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی تعیین شده است که زمان واریز آن را باید مسئولان سازمان تامین اجتماعی تعیین و به حساب بازنشستگان واریز کنند.

  اما چند ساعتی از این خبر نگذشته بود که امروز و دقایقی پیش اعلام شد دریافت حق فرزند و عائله مندی توسط دولت ابلاغ شده است

  اما با این حال همچنان این سوال پابرجاست که در شرایطی که نرخ برنج به صد هزار تومان و گوشت به ٢٠٠هزار تومان نزدیک شده است، آیا این عیدی کفاف حتی یک ماه از خرج خوراک بازنشستگان را خواهد داد؟

  دیگر مطالب
  ثبت نظر

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.