پیش‌بینی بورس فردا شنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۰

در پیش بینی بوورس فردا شنبه ۳۰ بهمن؛ کاهش شدید قیمت دلار نقشی اصلی را در روند معاملات ایفا می‌کند.

پیش بینی بورس فردا به احتمال زیاد متاثر از خیرهای منتشر شده از مذاکرات وین و واکنش بازارها به آن‌ها خواهد بود.هفته گذشته به طور کلی هفته‌ای خنثی برای بازار سرمایه بود اما هفته پیش رو با توجه به اتفاقات احتمالی پیش‌رو می‌تواند هفته‌ای پرنوسان باشد.

روند معاملاتی روز چهارشنبه نیز شرایطی متعادل و منفی را پشت سر گذاشت و نه در سمت خرید و نه فروش شاهد قدرت بالایی نبودیم.

مذاکرات در یک قدمی خط پایان

روز گذشته روز پر خبری برای مذاکرات وین بود و شاید بتوان گفت برای بار اولیه تمامی طرف‌های گفتگو از پیشرفت واقعی در مذاکرات صحبت کردند. این صحبت‌ها در ابتدا با انتشار خبری از رویترز شروع شد که ادعا کرده بود، پیش‌نویس توافق را بدست آورده است. طبق این خبر، رویترز از یک پیش‌نویس ۲۰ صفحه‌ای صحبت کرد که در آن بندهای مختلفی از نکات توافق شده وجود داشت و این خبرگزاری ادعا کرده بود که تنها توافق بر سر نکات جزئی وجود دارد.

این اتفاق نشان از این موضوع داشت که مذاکرات به خط پایان رسیده و باید به زودی شاهد اعلام توافق بین طرفین باشیم و همین عامل باعث شد که بازارها واکنش جدی به این خبر بدهند.

پس از این اتفاق اما شاهد تکذیب‌های زیادی از طرف خبرگزاری‌های کشور، وزارت خارجه و حتی کشورهای بودیم.

نکته قابل توجه اما اظهار نظر طرف‌های مختلف حتی آمریکا درباره پیشرفت واقعی در مذاکرات بودیم و صحبت از باقی‌ ماندن تنها چند روز برای دستیابی به یک توافق به میان آمد.

بازار دلار توافق را جدی گرفت

یکی از شدیدترین واکنش‌ها به خبرهای بالا، واکنش دلار بود. دلار که روز گذشته کار خود را حوالی ۲۶۸۰۰ تومان شروع کرده بود، با انتشار این خبرها تا انتهای روز با سرعت بالایی به ۲۶۲۰۰ تومان رسید و امروز نیز دوباره روندی نزولی به خود گرفته و به مرز ۲۶هزار تومان نزدیک شده است.

این روند نزولی در قیمت دلار می‌تواند باعث ایجاد واکنش صنایع مختلف شود. انتظار می‌رود که فردا در صورت وجود یک معاملات منطقی در بازار، صنایع دلاری واکنش منفی و صنایع ریالی واکنش مثبت به این اتفاق نشان دهند.

به طور کلی شرایط پیش آمده می‌تواند فرصت خوبی برای صنایع موسوم به صنایع برجامی مانند صنعت خودرو و بانک باشد. نزدیک شدن به توافق و کاهش قیمت دلار می‌تواند مسیر را برای صعود سهام این گروه‌ها هموار کند.

تزلزل در بازارهای جهانی

بازارهای جهانی که دو هفته گذشته را پرتلاطم پشت سر گذاشته بودند الان بهانه مهمی برای صعود ندارند.

تا قبل از این به دلیل بحث احتمال حمله روسیه به اوکراین و نگرانی از افزایش تنش جهانی و ایجاد مشکلاتی در عرضه کامودیتی‌ها، شاهد افزایش قابل توجهی در قیمت برخی کامودیتی‌ها بودیم اما با اعلام عقب‌نشینی روسیه این محرک قدرتمند از بین رفته است.

از طرف دیگر بحث احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو زیاد است و این اقدام می‌تواند تهدیدی جدی برای بازارهای جهانی باشد و در صورت نبود بهانه‌ای مهم برای صعود، احتمال کاهش قیمت در این بازارها بسیار بالاتر خواهد بود.

به هرحال این موضوع نیز می‌تواند بر احتیاط معامله‌گران در صنایع کامودیتی‌محور بیافزاید و تا مشخص نشدن وضعیت اقدامی جدی در سمت خرید و فروش نداشته باشند.

پیش بینی بورس فردا

نمودار تکنیکالی شاخص کل بورس در محدوده‌ای قرار دارد که معاملات متعادل را بیش از هرچیزی تایید می‌کند. همانطور که در تصویر نیز پیداست، کندل‌های شاخص بورس در محدود‌ه‌ای بین ۱.۲۷ و ۱.۳۱ قرار دارند که تا زمان عبور از هرکدام از اعداد گفته شده، روند قدرتمند ریزشی و یا افزایشی نخواهیم داشت اما در صورتی که این حمایت و مقاومت‌ها شکسته شوند، انتظار شروع روندی قوی‌تر را خواهیم داشت.

اندیکاتور RSI نیز با توجه به خط روند مشخص شده در تصویر، نیازمند ایجاد روندی قدرتمند برای شکست مقاومت‌های پیش‌روست.

به طور کلی برای فردا انتظار می‌رود کاهش شدید قیمت دلار نقشی اصلی را در روند معاملات ایفا کند و بازاری متعادل و‌ منفی را شاهد باشیم اگرچه همانگونه که اشاره شد، برخی صنایع پتانسیل افرایش قیمت را با توجه به اتفاقات این دو روز خواهند داشت.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.