خریدار مرموز گران‌ترین فسیل جهان فاش شد؛ دایناسور ۶ تُنی از خلیج فارس سر درآورد

تیمی از موسسه نشنال جئوگرافیک با ردگیری و تعقیب یک فسیل دایناسور ۶۷ میلیون ساله که پیشتر در حراجی کریستیز آمریکا به یک خریدار ناشناس فروخته شده بود، مالک جدید آن را شناسایی کرده است.

یورونیوز نوشت: در ۶ اکتبر ۲۰۲۰ یک خریدار مرموز با شکستن رکورد پرداخت برای بقایای فسیلی، اسکلت یک دایناسور تیرانوسوروس رکس یا اصطلاحا تی‌رکس معروف به «استن» را به قیمت ۳۱.۸ میلیون دلار در حراجی کریستیز در نیویورک خریداری کرد.

اسکلت کمیاب و تقریبا کامل این دایناسور به سرعت از دید عموم ناپدید شد. دیرینه‌شناسان نگران بودند که فروش حراج به یک خریدار مخفی قیمت اسکلت‌های کمیاب را بالا ببرد، تجارت غیرقانونی آن‌ها را شدت بخشد، موزه‌های کوچک‌تر را از دور رقابت خارج کند و محققان و همینطور عموم را از دسترسی به آن‌ها محروم کند.

با این حال یک سال و نیم بعد، بالاخره خریدار ناشناس آشکار شد. مجله نشنال جئوگرافیک با استفاده از دفتر ثبت اسناد تجاری آمریکا، محموله‌ای ۵.۶ تنی را ردیابی کرد که در ماه مه ۲۰۲۱ از نیویورک به امارات عربی متحده رفته بود. اکنون مشخص شده است که «استن» به ابوظبی منتقل شده تا در موزه تاریخ طبیعی آینده این شهر، پروژه‌ای به مساحت ۱۱۵ هزار متر مربع در حال ساخت در جزیره سعدیات پایتخت، به نمایش گذاشته شود.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی اداره فرهنگ و گردشگری امارات متحده، موزه تاریخ طبیعی ابوظبی که قرار است در سال ۲۰۲۵ تکمیل شود «برخی از نادرترین شگفتی‌های تاریخ طبیعی را که تا کنون یافت شده است به نمایش خواهد گذاشت.»

قرار است در این موزه همچنین تکه‌ای از قدیمی‌ترین جسم روی زمین یعنی شهاب‌سنگ مارکیسون را، که ذرات تشکیل‌دهنده‌اش عمری ۷ میلیارد ساله دارند، به نمایش بگذارد. محمد خلیفه المبارک، رئیس اداره فرهنگ و گردشگری ابوظبی، درباره گنجینه در تملک این موزه گفت: «اینها هدایایی کمیاب از طبیعت هستند که ما مفتخریم از آن‌ها محافظت کنیم و با جهان به اشتراک بگذاریم.»

استن که یکی از معروف‌ترین و کامل‌ترین اسکلت‌های دایناسور جهان است در سال ۱۹۹۲ در ملکی خصوصی در داکوتای جنوبی کشف شد و برای بیش از ۲۰ سال در موسسه خصوصی تحقیقات زمین‌شناسی بلک‌ هیلز در داکوتای جنوبی نگهداری می‌شد و دانشمندان سرگرم مطالعه بر روی آن بودند.

در طول این سال‌ها موسسه بلک هیلز صدها نسخه بدلی از استن ساخت که در اقصی نقاط جهان و در موزه‌ها و خانه‌های افراد مشهور به نمایش گذاشته شد. با این حال در پی بروز اختلاف حقوقی میان برادران لارسون، دو تن از بزرگترین سهامداران مؤسسه، یک قاضی دادگاه در آمریکا دستور فروش استن را در سال ۲۰۱۸ صادر کرد که باعث شد گران‌ترین حراج فسیلی موجودات کره زمین در کریستیز نیویورک برگزار شود.

دیرینه‌شناسان می‌گویند خبر خانه جدید استن خیال آن‌ها را تا حدودی راحت کرده است چرا که حضور آن در یک موزه به عموم مردم و محققان اجازه می‌دهد چنین فسیل کمیابی را از نزدیک ببینند.

تی‌رکس را یکی از بزرگترین درندگان تاریخ موجودات کره زمین برمی‌شمارند. این حیوان که بین ۶۸ تا ۶۶ میلیون سال پیش در اواخر دوره کرتاسه می‌زیست در اثر تغییرات جوی حاصل از اصابت شها‌ب‌سنگ به کره زمین منقرض شد.

از این جانور که تا ۱۳ متر طول و تا ۱۰ تن وزن داشته، تا کنون حدود ۵۰ اسکلت تقریبا کامل به دست آمده است.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.