تقلب بایدن هنگام پاسخ به سوالات درباره پوتین

رئیس‌جمهور آمریکا پس از اینکه علناً خواستار برکناری ولادیمیر پوتین همتای روس خود شد، روز دوشنبه از روی یک برگه از پیش آماده شده خواند تا به خبرنگاران اطمینان دهد که منظور او تغییر رژیم در مسکو نبوده است.

به نقل از فارس، بایدن که جمهوری‌خواهان می‌گویند سلامت شناختی او رو به افول است، در نهایت اظهارات اولیه خود را دو چندان کرد. وی در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت که اظهارات او در لهستان مبنی بر اینکه پوتین «نمی‌تواند در قدرت بماند» درخواستی برای تغییر رژیم در مسکو نیست.

اما عکس‌های منتشر شده از کنفرانس مطبوعاتی وی خبرساز شد و نشان می‌دهد که بایدن کارت کوچکی با عنوان «نکات سخت گفت‌وگوی پرسش و پاسخ (مربوط به) پوتین» در دست دارد که در آن پاسخ سوالات نوشته شده است. یکی از پاسخ‌های داده شده روی کارت مذکور این است: خشم اخلاقی را که نسبت به اعمال این مرد (پوتین) احساس می‌کردم، ابراز کردم. تغییر در سیاست را بیان نمی‌کردم».

به گزارش شبکه «راشا تودی»، علیرغم اینکه بایدن در ابتدا به آنچه روی کارت نوشته شده بود، پایبند بود، بعداً از متن آماده شده سرگردان شد. رئیس‌جمهور آمریکا در نشست مطبوعاتی در توجیه اظهاراتش درباره پوتین گفت: این بیشتر از هر چیزی یک آرزوست. او نباید در قدرت باشد. منظورم این است که افرادی مانند او نباید بر کشورها حاکم باشند، اما هستند.

بایدن این اظهارات را قبل از آن که به خبرنگار دیگری بگوید که فکر نمی‌کند روسیه چنین اظهاراتی را به عنوان اعلام سیاست تفسیر کند، بیان کرد. وی گفت: هیچ کس باور نمی‌کند… من در مورد سرنگونی پوتین صحبت می‌کردم. هیچ کس این را باور نمی‌کند.

سردرگمی بایدن در روزهای اخیر باعث نگرانی شده است. وی در سفر خود به لهستان ظاهراً به سربازان آمریکایی گفته بود که به زودی به اوکراین اعزام خواهند شد، اما بعد مقامات دولت وی اظهاراتش را پس گرفتند و گفتند: رئیس‌جمهور به صراحت گفته که ما نیروهای آمریکایی را به اوکراین نمی‌فرستیم و هیچ تغییری در این موضع وجود ندارد.

به همین ترتیب، علیرغم اینکه مقام‌های آمریکایی از جمله معاون بایدن و وزیر خارجه‌اش همگی تحریم‌های آمریکا علیه روسیه را به عنوان یک عامل بازدارنده برای پوتین معرفی کردند، خود بایدن هفته گذشته اعلام کرد که تحریم ها هرگز بازدارنده نیستند. بایدن پیش از این هم در برخورد با مطبوعات به متن‌های از پیش تهیه شده، تکیه کرده و خبرنگاران را بر اساس فهرست‌های آماده شده صدا کرده است.

جمهوری‌خواهان این موارد، گاف‌های گاه و بیگاه رئیس‌جمهور آمریکا و سردرگمی وی در حضورهای عمومی را به عنوان علائمی از کاهش توانایی‌های شناختی وی می‌دانند. در نظرسنجی ان‌بی‌سی نیوز که روز یکشنبه منتشر شد، محبوبیت بایدن باز هم رو به افول گذاشت و به ۴۰ درصد سقوط کرد و تنها ۲۹ درصد از آمریکایی‌ها درباره توانایی رئیس‌جمهورشان برای مدیریت بحران اوکراین ابراز اعتماد کردند. نظرسنجی ای‌بی‌سی نیوز در ماه گذشته نشان داد که ۵۴ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند او فاقد تیزبینی ذهنی لازم برای انجام کار مؤثر به عنوان رئیس‌جمهور است.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.