ویروسی که مغز نوزادان را نشانه گرفته است!

بررسی های آزمایشگاهی نشان می دهد که ویروس زیکا می تواند به راحتی انتقال یابد و انواع جدیدی ایجاد کند.

این بیماری در سال ۲۰۱۶ باعث ایجاد یک چالش جهانی شد و هزاران نوزاد پس از ابتلای مادرانشان به این بیماری در دوران بارداری دچار آسیب مغزی شدند.

کارشناسان آمریکایی در این مقاله اظهار داشتند که جهان باید منتظر جهش های جدید ویروس زیکا باشد و بررسی های آزمایشگاهی نشان می دهد که این ویروس می تواند به راحتی انتقال یابد و انواع جدیدی ایجاد کند.

نتایج مطالعات اخیر نشان می‌دهد که این گونه‌های جدید ممکن است در انتقال ویروس حتی در کشورهایی که در برابر شیوع قبلی زیکا مصونیت ایجاد کرده‌ بودند، موثر باشند.

کارشناسان خاطرنشان کردند: این یافته‌ها اگرچه در مرحله تئوریست اما قابل توجه است و یادآوری می‌کند که ویروس‌هایی غیر از کووید-۱۹ نیز می‌توانند تهدید کننده باشند.

ویروس زیکا از طریق نیش پشه های آلوده “آئدس” (Aedes) منتقل می شود. این حشرات در سراسر قاره آمریکا (به جز کانادا و شیلی که آب و هوای بسیار سردی دارند) و همچنین در سراسر آسیا یافت می شوند.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، در حالیکه برای اکثر مردم زیکا یک بیماری خفیف بدون عوارض ماندگار است، می تواند پیامدهای فاجعه باری برای جنین داشته باشد. اگر مادر در دوران بارداری به ویروس مبتلا شود، ممکن است به جنین در حال رشد آسیب وارد شده و باعث میکروسفالی شود و بافت مغز آسیب ببیند.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.