جراحی اقتصادی زمان احمدی‌نژاد هم بود/ چرا باید تصمیم غلط دولت به پای بازنشسته‌ها نوشته شود؟

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: آن‌ها که می‌گویند افزایش حقوق بازنشستگان باعث تورم می‌شود بر چه اساسی این حرف را می‌زنند؟

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در جلسه هم‌اندیشی بازنشستگان در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان گفت: تقریبا از زمان تصویب هیأت مدیره سازمان تامین اجتماعی و ارجاع این مصوبه از سوی وزیر کار به دولت حدود سه هفته گذشته است. در این مدت تمام سعی خود را کردیم تا به دولت بگوییم که وضعیت کارگران و بازنشستگان بغرنج است و این افزایش ۵۷درصدی برای حداقل‌بگیران و ۳۸درصدی برای سایر سطوح نمی‌تواند سفره‌ی کارگران را رنگین کند.

وی در ادامه به تصمیم دولت برای افزایش ده درصدی حقوق کارگران بخش دولتی اشاره کرد و گفت: نمی‌توان با یک مصوبه‌ی فراگیر به شکل‌های مختلف رفتار کرد. ظاهرا گفته شده مصوبه‌ی شورایعالی کار شامل حداقل‌بگیرانِ بخش دولتی خواهد شد اما شامل سایر سطوح خیر. مگر می‌شود اینگونه رفتار کرد؟ این چه قانون دوگانه‌ای است؟

تصمیم دولت درباره افزایش مبلغ یارانه ها نباید به پای بازنشسگان نوشته شود

صادقی گفت: همین موضوع را در مورد حقوق بازنشستگان هم مطرح می‌کنند. در دولت می‌گویند با افزایش ۵۷درصدیِ حقوق کف‌بگیران موافقیم اما با افزایش ۳۸درصدیِ حقوق سایر سطوح خیر. آن‌ها می‌گویند حقوق سایر سطوح ده درصد باید افزایش پیدا کند. در واقع می‌گویند چون کارکنان دولتی، کشوری و لشکری، ده درصد به حقوقشان افزوده شده برای سایر سطوح هم باید این اتفاق بیفتد.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری بیان کرد: آن‌ها که می‌گویند این افزایش حقوق باعث تورم می‌شود بر چه اساسی این حرف را می‌زنند؟ اگر قرار بود این اتفاق بیفتاد از زمان اعلام افزایش مزد باید این افزایش نرخ تورم خود را نشان می‌داد اما این اتفاق نیفتاد. ما چیزی به عنوان تورم متاثر از افزایش حقوق ندیدیم اما تصمیم دولت در مورد افزایش یارانه‌ها ظرف دو ساعت تورمِ بالایی به کالاهای اساسی وارد کرد.

وی تصریح کرد: تصمیمات غلط و ذوقی است که باعث افزایش نرخ تورم می‌شود نه افزایش دستمزد کارگران و بازنشستگان. چرا باید حاصل تصمیماتِ غلط دولت به پای بازنشستگان نوشته شود؟

صادقی گفت: همین جراحی اقتصادی در زمان احمدی نژاد هم بود، اگر یارانه‌ها توانست فقرا را در طول این سال‌ها ثروتمند کند این جراحی هم می‌تواند فقرا را ثروتمند کند! اما ین تصمیمات بیشتر به نفع اغنیا و به ضرر فقرا بوده است.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری بیان کرد: کارگران و بازنشستگان همواره همراه انقلاب و نظام بودند اما با این قبیل رفتارها این نیروهای وفادار را از قطارِ طرفداران می‌رانید. با این تصمیمات چگونه می‌گویید طرفدار ضعفا هستید؟!

صادقی گفت: در این وضعیت می‌گویید افزایش حقوق بازنشستگان باعث تورم می‌شود؟! قدرتِ خرید کارگران و بازنشستگان به نسبتِ سبدِ معیشتی که خود وزارت کار تعیین کرده پایین است و ۲۵درصد کسری دارد.

وی گفت: سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار با مصوبه‌ی شورایعالی کار در مورد حقوق بازنشستگان موافقت کرده‌اند اما هنوز دولت این را مصوب نکرده و هر روز باعث استرس و تشویش بازنشستگان ما می‌شود.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری بیان کرد: این دولت‌ها هستند که به خاطر سیاستهای غلط اقتصادیشان ما را در وضعیتیِ قرار می‌دهند که صدای ما در بیاید. برای افزایش حقوق بازنشستگان قرار نیست دولت هیچ بودجه‌ای به ما تخصیص دهد بلکه ما بازنشستگان تامین اجتماعی میهمان جیب خودمان هستیم. دولت ۵۲۵هزار میلیارد تومان به ما بدهکار است که از این رقم سال گذشته ۷۲هزار میلیارد تومان داد و امسال هم باید ۹۰هزار میلیارد تومان بدهد. ضمن اینکه دولت باید سالانه ۱۲۵هزار میلیارد تومان در ردیف بودجه برای سازمان دیده شود. که همین امسال هم در بودجه ردیف ما را حذف کرده بودند که اگر ما تجمع نکده بودیم این را به ما پرداخت نمی‌کردند.

صادقی گفت: ما از ابزارهای قانونی برای اکتساب حقوق خود استفاده می‌کنیم و ضمن حفظ ارزشهای انقلاب و وفاداری به نظام، برای رسیدن به حقمان تلاش خواهیم کرد.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.