ایران چشم به راه نتیجه مذاکرات مورا و آمریکایی‌ها/ برجام از کما خارج می‌شود؟

یک فعال سیاسی درباره احیای برجام گفت: بعد از مشخص شدن نتیجه گفت‌وگوهای مورا و آمریکایی‌ها بهتر می‌توان شرایط را ارزیابی کرد.

خبرهای برجامی این روزها بیشتر شده و مدام شاهد اظهارنظر و موضع‌گیری‌ها هستیم؛ اگرچه که از ابهام وضعیت کاسته نشده و هنوز هم تحلیل دقیقی مقدور نیست.

به هر حال همین که گروسی می‌گوید نشانه عدم جدیت از سوی ایران نمی‌بیند، یا رایزنی‌های مکرر آمریکایی‌ها با مقامات اسرائیلی و … ، تاکید مقامات ایرانی بر اینکه منتظر تصمیم و پاسخ آمریکا هستیم؛ همه و همه نشانه دهنده تکاپویی در این زمینه است.

همین تکاپو هم تحلیلگران داخلی را امیدوار و خوشبین نگه داشته است. مثلا حسن بهشتی‌پور کارشناس مسائل بین‌المللی که معتقد است برای تحلیل دقیق‌تر باید صبر کرد تا نتیجه رایزنی‌هایی که گفته شده انریکه مورا با مقامات آمریکایی خواهد داشت، معلوم شود؛ به «نامه نیوز» گفت: «فعلا دیپلماسی رفت و برگشتی ادامه دارد تا بلکه بتوانند برجام را از کما درآورند. به نظر من باید امیدوار بود. اصولا هم خوش‌بین هستیم و فکر می‌کنم که دو طرف مذاکرات را از سر خواهند گرفت.»

وی درباره اینکه اظهارنظر ند پرایس مبنی بر اینکه خواسته‌های فرابرجامی ایران مانع حصول توافق است، چه تاثیری بر روند مذاکرات دارد؟ گفت: «این ادعای آمریکایی‌ها است. آنها با زرنگی می‌گویند که قرار گرفتن سپاه در لیست تروریستی چون در برجام نبوده و ترامپ بعد از برجام چنین دستوری داده است، یک موضوع فرابرجامی است. بعد هم می‌گویند که اگر قرار است درباره موضوعات فرابرجامی صحبت کنیم درباره همه مسائل فرابرجامی باید صحبت کنیم. درحالی که فکر می‌کنم این یک زرنگی است چون اصل قضیه این است که ترامپ یک کار خلاف انجام داده است. به نظر من باید این مساله را حل کنند.»

بهشتی‌پور با ابراز خوش‌بینی به موثر واقع شدن پیشنهاد اروپایی‌ها گفت: «پیشنهادی که آقای بورل داده بود، این بود که بپذیرند سپاه را از لیست تروریستی خارج کرده و تحریم‌ها را ادامه دهند. حالا باید دید که این انجام می‌شود یا نه. ضمن اینکه متاسفانه ایران هیچ اطلاع‌رسانی دقیقی ندارد و نمی‌توانیم تحلیل دقیقی ارائه کنیم. فقط اینکه بر اساس این دیپلماسی رفت و برگشت معتقدم هنوز امیدی وجود دارد چون اگر قرار بود مسائل حل نشود، این رفت و برگشت انجام نمی‌شد.»

این تحلیلگر مسائل بین‌المللی درباره اینکه آیا قدردانی بلینکن از امیر قطر نشانگر موثر واقع شدن سفر و رایزنی‌های او نیز است؟ گفت: «متاسفانه معلوم نیست در آن سفر هم چه حرف‌هایی زده شد. در حالی که انتظار می‌رود طرف ایرانی بگوید که می‌خواهند چه کار کنند و اینجا نقش قطر چیست. از این رو ناگزیر هستیم بر اساس حدس و گمان حرف بزنیم که این هم دقیق نیست. آنچه که مشخص است اما این است که نقش این سفرها و رایزنی‌ها مثبت بوده و دنبال این هستند که با میانجیگری مذاکرات را از بن‌بست خارج کنند.»

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.