مردم نگران تصمیم سخت دولتند /دولت حق افزایش قیمت بنزین را ندارد

اعضای کمیسیون انرژی مجلس معتقدند دولت قصد افزایش قیمت سوخت را ندارد.

محمد آیتی در رویداد۲۴ نوشت: درچند مسئولان در یک ماه گذشته بار‌ها تاکید کردند که قصد افزایش قیمت بنزین را ندارند، اما با توجه به تجربه افزایش یک شبه قیمت بنزین در آبان ۹۸ و همچنین تصمیم یک‌باره و بدون اطلاع قبلی در خصوص بالا رفتن قیمت کالا‌های اساسی، نگرانی از بابت افزایش قیمت سوخت بی دلیل نیست

این نگرانی وقتی شدت پیدا کرد که رییس جمهور در گزارش تلویزیونی خود اعلام کرد دولت قرار است تصمیم‌های سختی بگیرد. ابراهیم رئیسی گفت: شاید برخی موافق نباشند، اما این نگاه نقادانه ما را به افق روشنی که پیش‌روی اقتصاد است رهنمود می‌کند.

رویداد۲۴ این احتمال را در گفتگو با موسی احمدی، عضو کمیسیون انرژی مجلس مطرح کرده است. او که بر سیاست‌های کلی کمیسیون انرژی و نمایندگانی که بر مسائل انرژی کشور اشراف دارد اذعان کرده هیچ‌گونه افزایش قیمتی در خصوص حامل‌های انرژی به خصوص بنزین و گازوئیل در دستور کار نیست. او معتقد است افزایش قیمت حامل‌های انرژی، بر محموله‌های و کالا‌های دیگر تاثیرگذار خواهد بود و همین مساله مانع افزایش قیمت سوخت خواهد بود.

احمدی  می‌گوید: امروزه بحث حمل و نقل یکی از موضوعات بسیار مهم و تاثیرگذار بر زندگی افراد است. دولت هم دقیقاً به دنبال این است که رفاه مردم بیشتر و بهتر شود و تورم را مهار کند. اگر در حال حاضر قیمت برخی کالا‌ها افزایش پیدا کرده به دلیل اجرای حذف ارز ترجیحی و جراحی اقتصادی است تا دولت بتواند در آینده نزدیک تورم را مهار کرده، قیمت کالا‌ها کاهش پیدا کند و سپس تثبیت شود.

این عضو کمیسیون انرژی می‌گوید: همان‌طور که چندین مرتبه وزیر نفت اعلام کرده، فکر نمی‌کنم برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله نفت، گاز، بنزین و گازوئیل وجود داشته باشد. نگاه ما بر افزایش قیمت بنزین نیست و اگر دولت در این خصوص سیاستی داشته باشد، قطعاً مورد بررسی قرار خواهد گرفت و بر اساس منافع مردم تصمیم گیری خواهد شد.

احمدی تاکید کرد: تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی به کمیسیون انرژی نرسیده یا حداقل بنده اطلاع ندارم. بعید می‌دانم در این ایام که تعطیلی مجلس است و نمایندگان برای رسیدگی به حوزه‌های انتخابیه خود رفته‌اند، چنین اتفاقی افتاده باشد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در مورد اقدام دولت در اجرای جراحی اقتصادی یک‌باره و افزایش یک شبه قیمت کالا‌های اساسی بدون اطلاع نمایندگان، و احتمال تکرار این تجربه در مورد قیمت بنزین گفت: با اطلاعی که من از دولت دارم، مطمئن هستم برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی به خصوص بنزین ندارد.

وی خاطرنشان کرد: گاهی برخی مسائل در فضای مجازی توسط افرادی مطرح می‌شود که موجب ایجاد جو منفی روانی در جامعه است. اگر دولت بخواهد در این شرایط، تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین بگیرد و به مجلس ارائه دهد، مطمئن باشید نظر مجلس منفی خواهد بود، چراکه به نفع نظام، مردم و کشور نخواهد بود.

مصطفی نخعی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس هم در این باره به رویداد۲۴ گفته: پس از صحبت آقای رییس جمهور در خصوص اخذ تصمیمات سخت، برخی فکرشان به سمت افزایش قیمت حامل‌های انرژی رفت، ولی صادقانه عرض می‌کنم تاکنون نه در کمیسیون انرژی مجلس بحثی در این باره شده و نه سیگنالی در این رابطه از سمت دولت به ما رسیده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرده: دولت اختیاری برای افزایش قیمت بنزین ندارد، چون طبق قانون هدف‌مندی یارانه‌ها، بنا بود قیمت بنزین سالیانه به صورت پلکانی افزایش چنددرصدی داشته باشد، اما این فرصت تمام شده است. دولت پنج سال فرصت داشت قیمت بنزین را به ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس برسانند که این اتفاق نیفتاد. اکنون اگر بنا به افزایش باشد باید با هماهنگی مجلس این اتفاق بیفتد.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.