۱۴ قلم دارو، قرص و آمپول ممنوعه در حج ۱۴۰۱

رئیس پلیس پیشگیری فراجا برنامه ها و اقدامات فرماندهی انتظامی کشور در بحث حج ۱۴۰۱ را تشریح کرد.

سردار مهدی معصوم بیگی با اشاره به اقدامات فرماندهی انتظامی کشور در خصوص برگزاری حج ۱۴۰۱، بیان کرد: با اقدامات خوبی که صورت گرفت قرار شده تا از ۲۲ مردادماه از طریق ۱۸ فرودگاه کشور حدود ۳۹ هزار زائر به بیت الله حرام اعزام شوند.

به نقل از میزان، وی با بیان اینکه پلیس فرودگاه کشور در این خصوص وظیفه محوری دارد، گفت: ۵ ماموریت محوری برای پلیس فرودگاه های کشوری تعیین و ابلاغ شده است که یکی از آن ها تکریم حجاج است.

رئیس پلیس پیشگیری فراجا تصریح کرد: بخشی اقتدار مجموعه انتظامی مرتبط با اخلاق حسنه است و در این ماموریت یکی از اهداف ما تکریم حجاج است.

وی افزود: هماهنگی های برون سازمانی به ویژه با سازمان حج و زیارت و ادارات کل سازمان مذکور در کشور در اولویت بعدی برنامه ویژه پلیس در خصوص حج امسال است.

سردار معصوم بیگی اظهار کرد: یکی دیگر از اقدامات پلیس در بحث برگزاری حج ۱۴۰۱ مربوط به برنامه های درون سازمانی است.

وی افزود: بحث روان سازی ترافیکی در مسیر فرودگاه ها، تامین امنیت داخل شهرها، پلیس گذرنامه و خدمات دهی این یگان انتظامی به زائران و پلیس مواد مخدر در خصوص اقدامات درون سازمان در برنامه کاری فرماندهی انتظامی کشور است.

رئیس پلیس پیشگیری فراجا بیان کرد: به همراه داشتن هرگونه داروی کدئین دار، مشتقات مواد مخدر و موادمخدر از خطوط قرمز پلیس است و‌ زائران از به همراه داشتن چنین اقلامی خود داری کنتد ، این موارد با سیستم های هوشمند رصد خواهند شد.

وی افزود: باید ۴۸ ساعت قبل ساعت پرواز بارهای مربوط به مسافران به فرودگاه های مربوطه حمل شود تا چک بار توسط مسئولان صورت بگیرد.

سردار معصوم بیگی گفت: هموطنان برای بدرقه و همچنین استقبال از زوار به فرودگاه ها مراجعه نکنند تا این موضوع باعث ایجاد شلوغی و ازدحام در فرودگاه و همچنین ایجاد ترافیک شهری در سطح شهر نشود.

وی افزود: قرص ۵ تا ۲۰ میلی گرم متادون و شربت متادون، قرص ترامادول ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم و آمپول ترامادول ۵۰ میلی گرم، شربت کدئین دار، قرص استامینوفن کدئین دار قرص های دیازپام، آمپول پتیدین ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم، آمپول مرفین ۱۰ میلی گرم، هیدرومرفین ۲ میلی گرم، قرص متیل فنیدات هیدروکلراید، شربت اکسپکتورانت کدئین، آمپول دیازپام ۱۰ میلی گرم، قرص دیازپام ۲.۵ و ۱۰ میلی گرم، آمپول بوپرنورفین و قرص بوپرونورفین از جمله موارد ممنوعه ای هستند که زوار نباید آن ها را در زمان انجام حج به همراه خود داشته باشند.

رئیس پلیس پیشگیری فراجا با بیان اینکه در صورت تشکیل پرونده با مضمون حمل مواد مخدر یا اقلام ممنوعه برای زوار آن ها از انجام سفر منع خواهند شد، اظهار کرد: از زوار عزیز خواهش می کنم که به هیچ عنوان حمل اقلام ممنوعه را در دستور کار خود قرار ندهند.

وی افزود: سارقان سابقه داری که در گذشته در فرودگاه های کشور دارای سابقه سرقت هستند، مورد بررسی مجدد قرارگرفتند و تحت رصد و پایش پلیس هستند.

سردار معصوم بیگی تصریح کرد: حدود ۵ هزار نیروی پلیس به صورت مستقیم برای ساماندهی و پوشش حج ۱۴۰۱ در تمام حوزه های ماموریتی فعالیت خواهند کرد و از کشور ایران نیز مامور پلیسی به عربستان اعزام نخواهد شد.

وی افزود: برابر هماهنگی های انجام شده زوار و مسافران می توانند ۵ هزار یورو و معادل دلاری آن را به صورت نقد با خود به همراه داشته باشند.

رئیس پلیس پیشگیری فراجا بیان کرد: پرواز رفت حجاج از ۲۲ خرداد آغاز و بازگشت زوار به کشور نیز ۷ مرداد ۱۴۰۱، انجام خواهد شد.

وی افزود: تا این لحظه موضوعی مبنی بر اعزام زوار خارجی از کشورهای دیگر به جز جمهوری اسلامی ایران به سرزمین وحی به پلیس ایران اعلام نشده است و بعید میدانم که زوار خارجی از جمهوری اسلامی ایران به عربستان زائری اعزام شود.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.