دولت آمریکا به نفت ایران نیاز دارد

گروه ویتول اعلام کرد با توجه به نزدیک شدن به انتخابات میان‌دوره‌ای در آمریکا و لزوم کاهش قیمت بنزین در این کشور، ممکن است آمریکا چشم خود را به روی نفتی که برخلاف تحریم‌ها از ایران صادر می‌شود ببندد.

مایک مولر، مدیر امور آسیایی گروه ویتول اعلام کرد آمریکا احتمالاً فشار بر تهران را کم می‌کند تا بشکه‌های بیشتری از نفت این کشور به بازار جهانی راه یابند.

به نقل از تسنیم، وی گفت:«با توجه به نزدیک شدن به انتخابات میان‌دوره‌ای در آمریکا و لزوم کاهش قیمت بنزین در این کشور، ممکن است آمریکا چشم خود را به روی نفتی که برخلاف تحریم‌ها از ایران صادر می‌شود ببندد».

این گزارش زمانی منتشر شد که منابع ناشناس از برداشته شدن تحریم‌های ونزوئلا و مجوز آمریکا به دو شرکت اروپایی برای انتقال نفت خام این کشور به اروپا خبر دادند.

مولر این اظهارات را در شرایطی بیان کرده که به‌نظر می‌رسد مذاکرات بین آمریکا و ایران در مورد قرارداد جدید هسته‌ای به بن‌بست رسیده‌است.

دراین‌بین، قیمت نفت علی‌رغم توافق اوپک پلاس برای افزایش بیشتر تولید همچنان بالاست. نفت خام برنت بیشتر از ۱۲۰ دلار و نفت آمریکا بالاتر از ۱۱۹ دلار در هر بشکه معامله می‌شود.

ایران علی‌رغم این بن‌بست دیپلماتیک، آماده بازگشت به بازارهای جهانی نفت می‌شود. این کشور تولید و صادرات خود را به اصلی‌ترین بازار آن یعنی چین تقویت کرده‌است. اگر قرارداد جدید با آمریکا بسته شود، جریان صادرات نفت ایران بین ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

با توجه به‌نزدیک شدن انتخابات میان‌دوره در آمریکا، دولت فعلی تمایل زیادی به عقد قرارداد با تهران دارد تا قیمت خرده‌فروشی سوخت و قیمت نفت خام کاهش یابد.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.