زمان حمله ترکیه به سوریه مشخص شد؟

وزیر دفاع ترکیه ضمن برادرخواندن کُردها و عرب‌های همسایه این کشور، اذعان کرد که ارتش در زمان مناسب در شمال سوریه دست به عملیات خواهد زد.

حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که نیروهای نظامی کشورش آنچه را که لازم است در زمان مناسب علیه تروریست‌ها در شمال سوریه انجام خواهد داد.

وزیر دفاع آنکارا در بیانیه مطبوعاتی پس از جلسه کابینه به ریاست «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در روز گذشته (دوشنبه) در این باره صحبت کرده است.

آکار در این نشست خبری ضمن اشاره به هدف آنکارا برای حفاظت از شهروندان و مرزهایش، مدعی شد: «تمام عملیات نظامی انجام شده توسط ترکیه شفاف و مطابق با قوانین بین‌المللی است».

وی با بیان به اینکه آنکارا اجازه نخواهد داد هیچ کریدور یا کمربند تروریستی در نزدیکی مرزهای جنوبی‌اش فعالیت کند، اذعان کرد: «هدف از عملیات نظامی قبلی نیروهای ترکیه در شمال سوریه، از بین بردن کریدورهای تروریستی بود».

وزیر دفاع ترکیه ادامه داد: «ما با قاطعیت به مبارزه با تروریسم ادامه می‌دهیم، به تمامیت ارضی کشورهای همسایه به ویژه سوریه و عراق احترام می‌گذاریم و به سرزمین‌های هیچ کشوری چشم طمع نداریم».

آکار ضمن تاکید بر اینکه آنکارا فقط به دنبال مبارزه با تروریسم است، گفت: «کُردها و عرب‌ها برادران مردم ترکیه هستند».

اخیراً رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده بود که کشورش تصمیم دارد در عمق ۳۰کیلومتری شمال سوریه یک منطقه امن ایجاد کند و مناطقی همچون تل‌رفعت را از وجود تروریست‌ها پاک کند؛ اردوغان مدعی شده است که آنکارا با این گام، وارد مرحله جدیدی خواهد شد.

این در حالی است که کشورهای عراق و سوریه به شدت درباره عملیات‌های هوایی ارتش ترکیه معترض‌اند و آن را نقض حقوق حاکمیتی و تمامیت ارضی خود می‌دانند؛ وزارت خارجه بغداد در این باره اعلام کرد که شکایت‌ رسمی خود از حملات هوایی ترکیه را به سازمان ملل ارجاع داده است.

یکی از مقامات وزارت خارجه سوریه نیز در آخرین واکنش خود به اقدامات نظامی ترکیه، تهدیدهای ترکیه و انجام عملیات نظامی در خاک سوریه را نقض قوانین بین‌المللی و حاکمیت و تمامیت ارضی دمشق دانست. فرمانده شبه‌نظامیان کُرد، موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه نیز اعلام کرد که این نیروها حاضرند برای مقابله با ترکیه، با نیروهای ارتش دمشق همکاری کنند.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.