هواشناسی ایران شنبه ۲۱ خرداد/ هشدار وزش باد شدید و خیزش گردوخاک

سازمان هواشناسی با اشاره به رشد ابرهای همرفتی در برخی مناطق کشور نسبت به وزش باد شدید و خیزش گردوخاک در ۹ استان هشدار داد.

اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی به شرح زیر است؛

توصیف سامانه اول: باد و گردوخاک

زمان شروع: شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۱

زمان پایان: یک‌شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۲

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در نقاط مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۱: خوزستان، بوشهر، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، یزد، شرق سمنان و شمال سیستان و بلوچستان.

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۲: خوزستان، ایلام، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق یزد، شرق سمنان، بوشهر و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، احتمال تاخیر در پروازها، کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، پرتاب اشیاء از ساختمان‌های نیمه کاره و احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی.

توصیه: احتیاط در تردد به‌ویژه در جاده‌های بیابانی، استحکام سازه‌های موقت، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره، عدم حضور افراد آسیب پذیر در فضای باز.

توصیف سامانه دوم: رشد ابرهای همرَفتی

زمان شروع: یکشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۲

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۲

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر: سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، شمال آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، شمال اردبیل، شرق هرمزگان و ارتفاعات کرمان.

اثر مخاطره: احتمال صاعقه، احتمال آب‌گرفتگی و جاری شدن روان‌آب به شکل محدود و محلی، احتمال آسیب به تابلوهای تبلیغاتی و سازه‌های موقت و شکستن نهال‌ها و درختان فرسوده، کاهش شعاع دید و کیفیت هوا و احتمال پرتاب اشیاء از ساختمان‌های نیمه‌کاره.

توصیه: عدم اتراق در کنار رودخانه‌ها، احتیاط در تردد از حاشیه مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در چرای دام و استحکام سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و غیره، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره.

توصیف سامانه: افزایش ارتفاع موج و سرعت باد

زمان پایان: اواخر وقت یکشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۲

نوع مخاطره: وزش باد متوسط تا شدید و افزایش ارتفاع موج

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۱: شمال خلیج فارس، در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان.

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۲: خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و احتمال اختلال در فعالیت‌های دریایی خلیج‌فارس.

توصیه: احتیاط در شنا، احتیاط در ترددهای دریایی بویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط فعالان دریایی.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.