فضای تیره داخل آمریکا علیه ایران/ رسانه های آمریکایی دموکرات هم مخالف برجام شدند

جوّ رسانه ای آمریکا روز به روز تیره تر شده و رسانه های داخل این کشور بیشتر از گذشته از برجام و توافق هسته ای دور می شوند.

به نقل از خبرفوری، از زمان خروج دونالد ترامپ از برجام تا زمان جاری، رسانه ها و سیاتمداران آمریکایی رویکرد خاصی در قبال برجام، مذاکرات هسته ای و ارتباط ایران و ایالات متحده داشته اند. می توان مدعی شد که رویکرد رسانه ها در این موضوع مطابق با رای سیاستمداران (به خصوص سناتورها و نمایندگان کنگره) آمریکایی است.

به طور کلی می توان نظر سناتورها و نمایندگان کنگره آمریکا را در مورد برجام و توافق هسته ای با ایران به سه دسته تقسیم کرد. این سه دسته بدین ترتیب است:

الف. مخالفان همیشگی برجام: سناتورهای غالبا جمهوری خواه و طرفداران ترامپ از کسانی هستند که همیشه مخالف برجام بوده اند. آنها منتقد سیاست باراک اوباما بوده و معتقد بودند توافق برجام بیشتر به نفع ایران است نه ایالات متحده. از این رو، با خروج دونالد ترامپ از برجام بسیاری از این سناتورها و نمایندگان جمهوری خواه خوشحال شدند.

ب. موافقان همیشگی برجام: طیفی از دموکرات ها که همسو با باراک اوباما و جو بایدن هستند معتقدند هرگونه توافقی بهتر از عدم توافق است. این طیف قبول دارند که انتقاداتی به برجام وارد است اما در عین حال، تاکید دارند که تنها راه دیپلماتیک برای حل مساله هسته ای ایران «برجام» است. رابرت مالی و تیم سیاست خارجی بایدن به این دسته تعلق دارند.

ج. طیف خاکستری: گروهی از سناتورها و سیاستمداران غالبا دموکرات موافق برجام و توافق با ایران هستند اما با مذاکرات جدید و سیاستی که بایدن و بلینکن و رابرت مالی پیش گرفته اند مخالف هستند. این طیف معتقدند که توافق جدید به هیچ وجه به نفع آمریکا نیست و باید لحن و سیاست آمریکا در قبال آمریکا تغییر کند. سیاستمدارانی چون باب منندز، ریچارد نفیو و آرین طباطبایی از این جمله اند

رسانه های آمریکایی که از صف موافقان برجام خارج شده اند

می توان نگرش رسانه ها به موضوع توافق هسته ای با ایران را نیز بر اساس سه طیف بالا و روند موجود در آنها تقسیم کرد. برخی سیاستمداران همیشه موافق برجام و برخی همیشه مخالف آن بودند. اما تعداد زیادی طیف خاکستری در بین این دو وجود دارند که هر روز بیشتر از دیروز از گروه طرفداران برجام جدا شده و به صف مخالفان آن می پیوندند. این حالت در بین رسانه های آمریکایی نیز وجود دارد.

برخی رسانه ها چون «فاکس نیوز» به علت تمایلات جمهوری خواهانه همیشه مخالف برجام بوده اند. برخی دیگر همچون نیویورک تایمز، همواره نگاهی اعتدالی به موضوع برجام داشته اند. اما برخی رسانه هایی که تا دیروز موافق برجام بوده و منتقد شدید ترامپ بودند و از او به خاطر نقض یک طرفه توافق هسته ای انتقاد می کردند حالا نگاه همدلانه به ایران را از دست داده اند و حتی مخالف مذاکرات احیاء برجام توسط جو بایدن شده اند.

به عنوان مثال، شورای سردبیری روزنامه «وال استریت ژورنال» که در زمان ترامپ، منتقد شدید او و سیاست هایش در قبال برجام بود، در یادداشتی تند علیه مواضع دولت دموکرات جو بایدن، به این دولت درباره حصول توافق ضعیف با ایران هشدار داد.

پایگاه «د هیل»، که در زمان ترامپ انتقادات زیادی را به رئیس جمهور آمریکا وارد می ساخت نیز حالا مقالات زیادی علیه بایدن، برجام و توافق هسته ای با ایران می نویسد.

با صدور قطعنامه شورای حکام علیه ایران تعداد رسانه های منتقد برجام نیز افزایش یافته است. حالا بسیاری از رسانه های آمریکایی متعلق به طیف خاکستری به صف منتقدان برجام پیوسته اند که در این میان نام «سی ان ان» از همه بزرگتر و برجسته تر دیده می شود.

این شبکه آمریکایی وابسته به حزب دموکرات آمریکا به جو بایدن هشدار داد گزینه‌های این کشور در قبال برنامه هسته‌ای ایران تمام شده است. سی‌ان‌ان در این رابطه نوشت: «تنش‌های ادامه‌دار کهنه بر سر توانمندی‌های هسته‌ای ایران شاید طی هفته جاری به یک نقطه بدون بازگشت رسیده باشد؛ موضوعی که خاورمیانه را وارد موقعیتی ناشناخته و خطرناک کند».

در ادامه گزارش این رسانه نزدیک به دموکرات‌ها، به اقدامات جبرانی ایران در قبال فشارهای آمریکا و سه کشور اروپایی عضو برجام علیه برنامه هسته‌ای ایران و سیاسی کاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره شده و درباره قطع دوربین‌های این نهاد در ایران جنجال بپا کرده است.

این رسانه آمریکایی ادعا کرد: «سرعت گرفتن برنامه هسته‌ای ایران در بحبوحه تنش‌های فزاینده بین این کشور و آمریکا صورت می‌گیرد. مذاکرات برجام به دلیل افزایش فشار تهران برای حذف سپاه پاسداران این کشور از فهرست سازمان‌های تروریستی متوقف شده است. این باور وجود دارد که این موضوع آخرین نقطه بن بست در مذاکرات نزدیک به یک سال و نیم بین دو کشور (درباره احیای برجام) باشد. هر دو طرف (ایران و آمریکا) تاکنون به دلیل فشارهای سیاسی داخلی در کشورهای متبوع خود از تسلیم شدن در زمینه این موضوع خودداری کرده‌اند.» (اینجا بخوانید).

بنابراین، به نظر می رسد که رسانه های متعلق به طیف خاکستری و غالبا دموکرات آمریکا در حال تبدیل شدن به منتقد برجام شده و جوّ رسانه ای این کشور نیز همانند جوّ سیاسی اش روز به روز تیره تر شده و بیشتر از گذشته از برجام و توافق هسته ای دور می شود.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.