هزینه 1.5 میلیارد دلاری پایگاه های نظامی آمریکا برای ژاپنی ها

تلویزیون «ان اچ کی» ژاپن روز یکشنبه اعلام کرد: پایگاه های نظامی آمریکا در ژاپن سالانه 190 میلیارد ین معادل بیش از یک میلیارد و 500 میلیون دلار هزینه برای توکیو دارد.

«ان اچ کی» اعلام کرد: دولت آمریکا خواهان افزایش این رقم برای سال های بعد است، اما دولت ژاپن مایل است این رقم در سطح کمک های پنج سال گذشته و همان یک میلیارد و 500 میلیون دلار باقی بماند.

از زمان پایان جنگ جهانی دوم، نظامیان آمریکایی حضور گسترده ای در ژاپن دارند و در 124 پایگاه نظامی کوچک و بزرگ این کشور در ژاپن بیش از 50 هزار نظامی مستقر هستند.

یک منبع دولتی ژاپن در گفت و گو با خبرنگار ان اچ کی گفت: در نشست کاری مقامات دولتی در توکیو، پیشنهاد شد که این هزینه ها در سال مالی 2016 میلادی، در سطح همان رقم پنج سال گذشته نگه داشته شود.

البته دولت ژاپن خواستار کاهش این هزینه ها به میزان چند صد میلیون دلار است، در حالی که مقام های آمریکایی با تاکید بر اوضاع امنیتی در شرق آسیا، خواهان افزایش این رقم برای سال 2016 میلادی هستند.

مقام های دو کشور امیدوار هستند پس از انجام گفت و گوها در این هفته، به توافقی در این رابطه دست یابند.

ژاپن برای سال مالی جاری که در پایان ماه مارس سال 2016 – یازدهم فروردین 94 – به پایان می رسد 190 میلیارد ین معادل یک میلیارد و 500 میلیون دلار به آمریکا می پردازد.

این رقم هزینه اتباع ژاپنی را که در این پایگاه ها کار می کنند و همچنین هزینه های انرژی را پوشش می دهد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.