اولویت های کیروش در بازگشت به ایران

۵ اولویت کارلوس کیروش در بازگشت به ایران چیست؟

سپهر ستاری در خبر آنلاین نوشت: کارلوس کیروش پس از دو تجربه کوتاه‌مدت در کلمبیا و مصر بار دیگر به ایران برگشته تا هدایت تیم ملی را بر عهده بگیرد. او در فاصله دو ماه تا جام جهانی کار سختی برای بهبود اوضاع تیم ملی ایران دارد. در این یادداشت پنج اولویت کی‌روش در مدت کم باقیمانده پرداخته شد.

۱- بازگشت اتحاد به اردوی تیم ملی و پایان دو دستگی‌ها؛ یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تیم ملی در دوران حضور کارلوس کی‌روش همدلی و اتحاد مثال‌زدنی بین بازیکنان بود که در چند ماه گذشته تا حد زیادی از بین رفته است. بازیکنان تیم ملی در خصوص ابقا یا برکناری اسکوچیچ دو دسته شده بودند که نمود اصلی آن در مصاحبه تلویزیونی سردار آزمون و استوری‌های بازیکنان درباره سرمربی تیم ملی بود. انتظار می‌رود کی‌روش در اولین جلسات تمرینی خود برای زنده کردن این اتحاد تلاش کند و بازیکنان تیم ملی مانند گذشته پشت هم باشند.

۲- زنده کردن نظم و بازگرداندن ارزش پیراهن تیم ملی؛ بدون شک حواشی اردوی قطر و اخبار منتشرشده از بی‌نظمی و شب‌بیداری نقش مهمی در برکناری دراگان اسکوچیچ از هدایت تیم ملی داشت. اینکه بازیکنان تا ساعت ۴ صبح در اردوی تیم ملی مافیا بازی کنند و صبحانه اختیاری باشد در شان تیم ملی نیست و حتی اعتراض بعضی بازیکنان مثل طارمی را هم به دنبال داشت. کی‌روش در دوره اول حضورش نشان داد مربی بسیار سخت‌گیری است و به هیچ عنوان با بی‌انضباطی کنار نمی‌آید.

۳- بهبود وضعیت دفاعی؛ تیم ملی در دوره حضور اسکوچیچ نتایج درخشانی گرفت و حتی در بحث آمار دفاعی و تعداد گل خورده هم شرایط مطلوبی داشت. با این وجود ضعف دفاعی مقابل کره‌جنوبی و الجزایر نگران‌کننده بود. با توجه به سبک مورد علاقه کی‌روش که فوتبالی مبتنی بر داشتن یک خط دفاعی مستحکم است احتمالا او برای تقویت شرایط دفاعی تیم ملی تلاش زیادی خواهد کرد؛ حتی احتمال تغییراتی در لیست مدافعان تیم ملی وجود دارد و شانس نفراتی چون مرتضی پورعلی‌گنجی و مجید حسینی برای حضور در ترکیب اصلی بالا به نظر می‌رسد.

۴- داشتن برنامه برای بازی هجومی و گلزنی؛ ضعف در موقعیت‌سازی و بازی هجومی مهم‌ترین نقد به تیم کی‌روش در دوران هشت ساله حضورش بود. تیم او در بازی با تیم‌های بزرگ معمولا روی کار دفاعی تمرکز داشت و برای گلزنی دل به ضدحملات می‌بست. با این حال تیم ملی در جام جهانی ۲۰۲۲ به دنبال صعود از مرحله گروهی است و برای رسیدن به این مهم باید به موقعیت‌سازی و گلزنی برای رسیدن به پیروزی هم فکر کند. کی‌روش در حال حاضر با ستارگانی چون طارمی، آزمون و جهانبخش ابزار لازم برای این کار را هم دارد و دیگر داشتن یک خط دفاعی مستحکم و کم گل خوردن هواداران تیم ملی را راضی نمی‌کند.

۵- آنالیز رقبا؛ کی‌روش همواره نشان داده رقیبان را به خوبی آنالیز می‌کند و احتمالا برنامه ویژه‌ای برای آنالیز انگلیس، آمریکا و ولز داشته باشد. حضور طولانی کی‌روش در فوتبال انگلیس می‌تواند برگ برنده او در رقابت با تیم گرت ساوتگیت باشد. با این حال او به خوبی می‌داند ولز و آمریکا رقبای مهمی برای ایران هستند و برای صعود باید شناخت خوبی از آن‌ها داشته باشد. بدون شک آنالیز این دو تیم در کنار انگلیس از اولویت‌های اصلی سرمربی پرتغالی خواهد بود.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.