خبر محسن رضایی از اصلاح یارانه‌ها/ اختلاف شدید قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه

محسن رضایی گفت: یکی از برنامه‌های ما اصلاح نظام یارانه‌ها است و به دنبال این هستیم که اصلاح را جوری انجام دهیم که قیمت‌ها افزایش پیدا نکند و یارانه به دست صاحب اصلی برسد.

فارس نوشت: محسن رضایی در دیدار با آیت الله سیدمحمد سعیدی تولیت حرم مطهر بانوی کرامت که شب گذشته در سالن محراب این حرم مطهر انجام شد، اظهار کرد: دولت زمانی شروع به کار کرد که با تراکمی از مشکلات حل نشده مواجه بود به طوری که روزمرگی دولت‌های گذشته سبب متراکم شدن مشکلات شده بود، بسیاری از منابع کشور مصرف شده بود، ولی به جای آن‌ها منابع مولّدی جایگزین نشده و از جیبمان مصرف کرده بودیم.

وی با بیان اینکه جمعیت کشور نسبت به اول انقلاب چند برابر شده و انتظارات مردم هم بالا رفته است، افزود: امروز همه افراد در همه کالا‌ها از موبایل گرفته تا خوراک و پوشاک و دیگر موارد توقعات بالایی دارند و این خودش مشکلات متراکمی درست کرد که دولت‌های گذشته به حل آن نپرداخته اند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به مشکل حاشیه نشینی در شهر‌های بزرگ اظهار کرد: ۱۸ میلیون جمعیت روستایی و عشایری بودند که کار می‌کردند و تولید داشتند، ولی این جمعیت امروز اطراف شهر‌های بزرگ ساکن شده اند و چاره اندیشی در مورد آن‌ها نشده است.

رضایی تأکید کرد: نتیجه اقتصاد دولتی این شد که انبوهی از مشکلات آرام آرام انباشته شد و هر دولت که آمد مشکلات را اضافه کرد به طوری که الان نظام پولی و بانکی مان باید متحول و ساختار بودجه دولت باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه بر اساس تفکر غلطی که دلار‌های نفتی را به بانک مرکزی می‌دهیم و بانک مرکزی به ما پول می‌دهد وقتی وارد جامعه می‌شود نقدینگی کشور ۵ الی ۸ برابر می‌شود و تورم را ایجاد می‌کند، افزود: الان چهار سال متوالی است که کشور دچار تورم شدید شده که در تاریخ بی سابقه است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه دولت برای مهار تورم تلاش می‌کند، افزود: خوشبختانه در زمینه نظام پولی و بانکی تصمیمات خوبی گرفته شده و تا پایان سال سند اصلاحات پولی و بانکی را به مقام معظم رهبری خواهیم داد و ایشان خودشان این موضوع را پیگیری می‌کنند؛ همچنین تا سال آینده ساختار بودجه دولت را اصلاح می‌کنیم و غیر از این در زمینه تولید و سرمایه گذاری و حمایت از اقشار آسیب پذیر برنامه‌هایی را دنبال می‌کنیم و مقام معظم رهبری پیگیر این امور هستند.

اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها

وی اصلاح یارانه‌ها را بسیار مهم دانست و گفت: در یارانه‌ها دولت نزدیک به صد میلیارد دلار به صورت مستقیم و غیر مستقیم به مردم کمک می‌کند که ۳۰ درصد آن به خارج از کشور قاچاق می‌شود و نیرو‌های نظامی کشور هزینه بالایی را صرف مبارزه با قاچاق می‌کنند مثلا اختلاف قیمت بنزین قابل مقایسه نیست و بنزین ۳ هزار تومانی در ایران در پاکستان و امارات ۴۷ تا ۵۰ هزار تومان است.

رضایی افزود: ۳۰ الی ۴۰ درصد یارانه‌ها هم به افراد پولدار و سرمایه دار می‌رسد و عملا از ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه دولت، ۳۰ الی ۴۰ درصد به دست مردم می‌رسد بنابراین یکی از برنامه‌های ما اصلاح نظام یارانه‌ها است و به دنبال این هستیم که اصلاح را جوری انجام دهیم که قیمت‌ها افزایش پیدا نکند و یارانه به دست صاحب اصلی برسد که کار بسیار سختی است.

وی گفت: ستاد اقتصادی مرتب با حضور آقای رئیسی تشکیل جلسه می‌دهد و تصمیمات مهم گرفته می‌شود و نظام خوبی در دولت در حال شکل گیری است و مشکلات رو به حل است.

رضایی ادامه داد: ما برای موفقیت و اصلاح دو تا ابزار و عامل می‌خواهیم که یکی برنامه ریزی و تصمیمات درست است که دولت انجام می‌دهد و دوم همراهی مردم است که باید به صحنه بیایند و در زمینه دوم نقش علما و مراجع زیاد است تا مردم این اصلاحات را با آغوش باز بپذیرند و مانع دولت در انجام این اصلاحات نشوند.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.