پیش بینی قیمت طلا و سکه ۲۸ شهریور ۱۴۰۲

قیمت طلا و سکه در روز جاری متاثر از سیگنال‌های مساعد سیاسی روند کاهشی در پیش گرفت. با وجود اینکه امروز انس جهانی طلا افزایش محدودی داشت اما کاهش ۳۰۰ تومانی قیمت دلار، سکه‌های امامی و گرمی را به کانال پایین‌تر کشاند.

امروز قیمت طلا و سکه برخلاف روز گذشته روند متوازنی داشت. کاهش قیمت دلار در روز جاری سکه‌های امامی و گرمی را در کانال پایین‌تر نشاند.

قیمت طلا و سکه طی دو روز اخیر در سرازیری کاهش قرار گرفت و با ریزش دلار همراهی کرد. همگرایی بازار فلز زرد با دلار، قیمت سکه امامی را  در کانال ۲۷ میلیونی قرار داد و سکه گرمی نیز به کانال پنج میلیونی برگشت.

 

قیمت سکه

سیگنال ارزهای آزاد شده به بازار طلا رسید

معامله‌گران بازار طلا و سکه معتقدند با وجود اینکه انس جهانی طلا روند افزایشی محدودی دارد اما طی روزهای گذشته در همین محدوده، ریزش‌هایی نیز داشته است. جو فروشنده بازار دلار به دلیل سیگنال‌هایی نظیر‌ تبادل زندانیان سیاسی با منابع بلوکه شده ایران و واریز این منابع به حساب‌های بانک‌های ایرانی در قطر، روند نزولی به قیمت طلا و سکه داد. گفتنی است انس جهانی طلا در لحظه نگارش این گزارش با رقم ۱۹۲۴ دلار معامله می‌شود.

با وجود روند نزولی قیمت طلا و سکه، اما معامله‌گران روند کاهشی در این بازار را نهایتا تا ۱۰ درصد دیگر می‌دانند و معتقدند آنچه مهمترین اثر را بر بازارهای مالی می‌گذارد تورم است و این موضوع تغییری نکرده است. بنابراین توقع ریزش‌های شارپی قیمت را نباید از این بازار داشته باشیم.

در روزهای گذشته تحلیلگران بازار، محدوده قیمتی ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی را کف حمایتی سکه امامی عنوان کردند. فعلا این منطقه برای سکه حفظ شده است و با شکست این کف حمایتی می‌توان گفت روند قیمت در بازار فلز زرد نزولی می‌شود. هر چند به اعتقاد فعالان بازار فلز زرد شکست این کف حمایتی نیز مستلزم خبرهای قوی‌تری از نظر سیاسی است.

منتظر رشد انس جهانی طلا باشیم؟

در همین راستا میثم رادپور فعال و کارشناس اقتصادی با اشاره به نوسانات محدود قیمت طلا و سکه در ماه‌های گذشته به تجارت‌نیوز گفت: «طی سال‌های اخیر در اقتصاد ایران بخش عمده‌ای از نوسانات قیمت طلا و سکه را نوسانات ارز تشکیل داده و علت افزایش‌های بیشتر قیمت طلا و سکه نسبت به دلار به قیمت انس جهانی طلا مربوط است.»

وی به تاثیر قیمت طلای جهانی در محاسبات تعیین قیمت طلا و سکه اشاره کرد و افزود: «در محاسبات قیمت روی کاغذ، انس به اندازه ارز موثر است اما نوسانات طلای جهانی به اندازه‌ای نیست که باعث جابه‌جایی عمده در قیمت طلا و سکه شود. در حالی که دلار باعث جابه‌جایی‌های چند صد درصدی در قیمت بازار طلا می‌شود.»

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه حدود ۱۲ سال است که طلای جهانی در محدوده دو هزار دلاری نوسان دارد، خاطرنشان کرد: «عامل سیستماتیکی که باعث تفاوت قیمت طلا و سکه از ارز می‌شود انس جهانی طلاست، اما در نهایت طلا از نظر نوسانات شبیه ارز است.»

وی افزود: «عامل طلای جهانی نیز در دو سه سال گذشته نقش قابل اعتنایی در جابه‌جایی قیمت طلا در بازار داخلی نداشته است. نوسان‌های نسبتا کوچک در این بازار تصادفی است و جهت‌دار و دائمی نیست. بنابراین ما باید اعتقاد داشته باشیم آنچه در ارز می‌بینیم کم‌وبیش در طلا و سکه نیز خواهیم دید؛ مگر اینکه قیمت انس جهانی تغییرات شارپی داشته باشد.»

رادپور گفت: «بررسی طلای جهانی در ۱۵ سال گذشته نشان می‌دهد که طلا یکی از کالاهایی است که بعد از گذشت دوره‌ای طولانی نسبت به بقیه کالاها به ویژه در فلزات از نظر قیمتی عقب افتاده است.»

وی خاطرنشان کرد: «سیاست‌های انبساطی آمریکا به ویژه‌بعد از کرونا روکش کرده و بنابراین بانک مرکزی این کشور تصمیم گرفت نرخ‌ بهره را افزایش دهد و بازار انس نیز تحت فشار قرار گرفت. عموما سیاست انقباضی بعد از یک دوره سیاست پولی انبساطی در پیش گرفته می‌شود. بر اساس قاعده کلی وقتی سیاست انقباضی در حال اجرا و یا اتمام است، شاهد جابه‌جایی‌های افزایشی قیمت طلا هم هستیم.»

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه به لحاظ تاریخی قیمت طلای جهانی گران نیست افزود: «بنابراین ممکن است انس جهانی طلا نیز جابه‌جایی‌هایی داشته باشد. زیرا در روند طلا دوره‌های نسبتا طولانی توقف وجود دارد و در مقاطعی افزایش‌های جدی را شاهد هستیم.»

سقوط تمام قطعات سکه با پالس‌های سیاسی

امروز ۲۷ شهریور قیمت سکه امامی با کاهش ۲۸۷ هزار تومانی با قیمت ۲۷ میلیون و ۸۵۳ هزار تومان معامله شد. در روز جاری سکه بهار پرچمدار بیشترین کاهش قیمت بود. این قطعه با افت ۳۱۵ هزار تومانی با قیمت ۲۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید.

امروز نیم‌سکه با ۳۰۰ هزار تومان کاهش، با قیمت ۱۵ میلیون تومان معامله شد و ربع‌ سکه نیز با افت ۲۵۰ هزار تومانی به قیمت ۱۰ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسید. در روز جاری سکه گرمی ۱۰۰ هزار تومان ارزان شد و به کانال پنج میلیونی راه یافت. این قطعه با قیمت پنج میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله شد.

افت حباب با قیمت سکه تراز شد

روز یکشنبه قیمت طلا نیز کاهشی بود. در لحظه نگارش این گزارش هر مثقال طلای ۱۸ عیار با افت ۳۷ هزار تومانی با رقم ۱۰ میلیون و ۹۶ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش ۹ هزار تومانی داشت و به رقم دو میلیون و ۳۳۲ هزار تومان رسید. طلای دست دوم نیز به قیمت دو میلیون ۳۰۰ هزار تومان رسید.

در بیست و هفتمین روز از شهریور حباب قطعات سکه همانند قیمت‌ سکه‌ها روند کاهشی داشت. امروز حباب سکه‌ امامی ۲۸۶ هزار تومان، سکه بهار ۲۶۹ هزار تومان، نیم‌سکه ۲۹۱ هزار تومان، ربع‌ سکه ۲۴۵ هزار تومان و سکه گرمی ۹۷ هزار تومان کاهش داشتند.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.