روایت کامل سرکوبگری ارتش نیجریه ضد شیعیان؛ حامیان شیخ سپر انسانی تشکیل دادند

ارتش نیجریه در اقدامی برنامه‌ریزی شده حملات خشونت آمیز خود بر ضد مرکز شیعیان در نیجریه را که از شنبه آغاز شده؛ دنبال می‌کند.

پایگاه خبری الوقت در مطلبی با اشاره به تحولات اخیر نیجریه نوشت: ارتش نیجریه از روز شنبه به منزل شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی این کشور حمله کرده که به شهادت و زخمی شدن بیش از 35 نفر از اعضای این جنبش منتهی شده است.
نیروهای ارتش همچنین به تجمعی از شیعیان مسلمان که در حسینیه بقیه‌الله(عج) در شهر زاریا که برای تشییع جنازه یکی از قربانیان اقدامات تروریستی بوکو حرام تجمع کرده بودند، حمله کردند. بوکو حرام یک گروه تروریستی است که به‌صورت رسمی با گروه تروریستی داعش بیعت کرده است.
شاهدان عینی اعلام کردند که نیروهای ارتش صبح شنبه به مراسم تشییع جنازه یکی از شهدای این جنبش در حسینیه بقیه‌الله حمله کردند که این اقدام به زخمی شدن 30 نفر منتهی شد.
در همین راستا "ناصر عمر تسافی" سخنگوی جنبش اسلامی دیروز اعلام کرد که در این حملات هفت نفر بلافاصله به شهادت رسیدند و چهار مجروح دیگر نیز به‌علت اینکه نظامیان نیجریه آنها را به بیمارستان‌ها منتقل نکردند، به شهادت رسیدند.
همچنین زینه ابراهیم همسر شهید زکزاکی در گفتگویی تلفنی با خبرگزاری آسوشیتدپرس که در خلال آن صدای شلیک گلوله نیز به گوش می‌رسید ، اعلام کرد که حدود 30 نفر در حملات مستمری که از روز شنبه در شهر زاریا واقع در شمال نیجریه آغاز شده، زخمی‌ شده‌اند.
تشکیل سپر انسانی اطراف منزل رهبر جنبش اسلامی نیجریه
شاهدان عینی اعلام کردند که بیش از 12 نفر از حامیان شیخ زکزاکی قربانی حملات ارتش نیجریه شده‌اند. ارتش همچنان منزل رهبر جنبش اسلامی در شهر زاریا از توابع استان کادونا در شمال کشور را تحت محاصره دارد. این شاهدان تأکید دارند که بسیاری از حامیان شیخ سپر انسانی اطراف منزل وی ایجاد کرده‌اند تا مانع از حمله ارتش نیجریه به منزل یا ترور وی شوند.
حدود 20 نفر از این افراد با شلیک مستقیم گلوله از سوی ارتش نیجریه زخمی شده‌اند که جراحت برخی از آنها خطرناک گزارش شده است، این در حالی است که ارتش نیجریه از انتقال آنها به بیمارستان‌ها جلوگیری می‌کند.
در اولین واکنش مردمی نسبت به حملات ارتش نیجریه به مردم بی‌پناه، لندن پایتخت انگلیس شاهد تظاهرات اعتراض‌آمیز در برابر کمیساریای عالی نیجریه بود.
پشت پردۀ شنبه سیاه کشتار شیعیان در نیجریه
شیخ زکزاکی مدتی پیش به‌علت فساد سیاسی موجود در دولت نیجریه، مناسبات امنیتی با رژیم صهیونیستی و تبادل اطلاعات بین سرویس‌های جاسوسی دو طرف، حضور عناصر بوکوحرام در نیجریه و مناسبات این گروه تروریستی با برخی فرماندهان ارتش نیجریه و موضوعات دیگر انتقادات شدیدی را بر ضد دولت مطرح کرده بود.
حمله برنامه‌ریزی‌شده
ارتش نیجریه پس از این انتقادات سعی کردند شیعیان را به تلاش برای ترور رئیس ستاد ارتش در زاریا متهم کنند. سانی عثمان سخنگوی ارتش در این رابطه در صفحه توییتر خود این ادعا را مطرح کرد. همچنین سایت اینترنتی ارتش نیجریه نیز شب گذشته این موضوع را منتشر کرد.
ارتش مدتی بعد بیانیه‌ای رسمی در این رابطه منتشر کرد که در آن آمده است  که شیعیان بنا به دستور رهبر خود ابراهیم زکزاکی حمله‌ای را به کاروان ستاد ارتش به‌همراه 73 نظامی ترتیب دادند. این بیانیه مدعی شد که صدها نفر از شیعیان ضمن حمل سلاح و سنگر گرفتن در مسیرهای تردد، تمامی تلاش‌ها برای متفرق کردن خود را ناکام گذاشته به‌سمت کاروان مذکور تیراندازی و مواد خطرناک به‌سمت آن پرتاب کردند.
واکنش جنبش اسلامی به ادعای ارتش
جنبش اسلامی این ادعا را  رد کرده و آن را کاملاً دروغ خوانده است. این جنبش تأکید کرده مردم بدون سلاح چطور می‌توانند رئیس ستاد ارتش را ترور کنند. جنبش مذکور توضیح می‌دهد که عناصر مسلح در حالی به محوطه حسینیه بقیه‌الله حمله کردند که اعضای این جنبش در حال آماده‌سازی این مرکز برای ورود به ماه ربیع الاول بوده‌اند.
این بیانیه می‌افزاید: پیش از این نیز اتفاق مشابهی در همین منطقه بر ضد عوامل انضباطی جنبش ایجاد شده بود، به‌گونه‌ای که وقتی تعدادی از اعضای جنبش به‌سمت عناصر ارتش رفتند تا ماهیت مأموریت آنها را شناسایی کنند،‌ نظامیان به‌سمت آنها آتش گشودند و هفت نفر از آنها را بازداشت کرده به مناطق ناشناس بردند.
جنبش اسلامی تأکید می‌کند: براساس آنچه مطرح شد ما اعتقاد داریم که ارتش پیش از این برای این حادثه برنامه‌ریزی کرده بود و نظامیان دستورات مافوق خود را اجرا می‌کنند، به‌ویژه که آنها به‌همراه عکاسان به این منطقه آمدند.
جنبش اسلامی با ابراز شگفتی از طرح ادعای تلاش برای ترور رئیس ستاد ارتش بنا به دستور رهبر این جنبش تأکید کرد: در این صورت چرا هیچ تلفاتی میان نیروهای ارتش ایجاد نشده است؟ اتفاقی که افتاده، یک درگیری نیست بلکه مجموعه‌ای از اقدامات تروریستی از سوی ارتش نیجریه بر ضد جنبش اسلامی است، همان‌طور که در گذشته نیز این اتفاقات وجود داشته است.
اقدامات خشونت‌آمیز ارتش نیجریه بر ضد جنبش اسلامی در گذشته سابقه داشته است. در روز جهانی قدس  سال گذشته نیروهای امنیتی نیجریه به‌سمت تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌آمیز حامی آرمان فلسطین حمله کرده با گلوله‌های جنگی آنها را هدف قرار دادند. این حملات به شهادت 33 نفر از جمله سه تن از فرزندان شیخ زکزاکی و زخمی شدن دهها شهروند دیگر منتهی شد. احمد ، حمید و محمود فرزندان شیخ زکزاکی بودند که در این حملات به شهادت رسیدند. علی فرزند دیگر شیخ نیز در این حملات به‌شدت زخمی شد.
گروه تروریستی بوکو حرام نیز در اقدامات تروریستی بر ضد جنبش اسلامی نیجریه با ارتش همکاری می‌کند. دو هفته پیش این گروه به کاروانی از اعضای جنبش در استان  شمالی کانو حمله کرد که به شهادت 22 نفر منتهی شد. بوکوحرام که در سال 2009 ایجاد شده، در شمال نیجریه مستقر است و از زمان اقدامات مسلحانه آنها در نیجریه تاکنون 20هزار نفر کشته و بیش از 3.2میلیون نفر آواره شده‌اند.
اخبار متناقض به‌نقل از رسانه‌های خبری
خبرگزاری آناتولی به‌نقل از شاهدان اعلام کرد شیخ محمد توری از علمای برجسته شیعه در خانه شیخ زکزاکی به شهادت رسیده است.
همچنین احمد ساقوفا سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه در کانو اعلام کرد، ابراهیم عثمان سخنگوی ملی این جنبش نیز به شهادت رسیده است.
«صاحارا ریپورترز» که یک پایگاه مربوط به پوشش اخبار آفریقاست نیز اعلام کرد ممکن است نظامیان ارتش نیجریه «زینت ابراهیم» همسر شیخ زکزاکی و سید علی پسر وی را نیز به شهادت رسانده باشند.
ابراهیم موسی، رئیس انجمن رسانه‌ای جنبش اسلامی در نیجریه با انتشار بیانیه‌ای خبر این کشتار را که دیروز صورت گرفته بود، اعلام کرد.
این در حالی است که یکی از پسران شیخ که خواست نامش فاش نشود اعلام کرده است که وی و همسرش هنوز زنده هستند، با این حال صاحارا ریپورترز نمی‌تواند به‌صورت مستقل این موضوع را تأیید کند.
موسی همچنین گفته است که ارتش نیجریه مراکز این جنبش و نیز محل اقامت شیخ را تخریب کرده است؛ به‌گفته وی هنوز محل اقامت شیخ مشخص نیست. موسی و یکی دیگر از اعضای این گروه شیعی که خواست نامش فاش نشود، گفته‌اند نیروهای ارتش نیجریه بی‌ملاحظه، اقدام به کشتار اعضای شیعه در مراکز آن در زاریه کرده‌اند. آنها گفته‌اند سربازان برخی از چهره‌های برجسته گروه مرکز کانو، شیخ محمد توری، مصطفی سعید، ابراهیم عثمان و نیز جمیه جیلیا عضو برجسته زن این گروه را به قتل رسانده‌اند.
بر اساس بیانیه موسی، کشتار در سه نقطه متفاوت که شامل محل اقامت رهبر این جنبش در گیالسو، حسینیه بقیه الله(عج) در GRA و دار الرحمن در جاده زاریه به جوس قرار داشت صورت گرفته و بسیاری نیز کشته شده‌اند.
ارتش نیجریه به منزل ابراهیم الزکزاکی، روحانی عالی‌رتبه شیعه، یورش بردند تا وی را دستگیر کردند.
نیروهای ارتش نیجریه بعد از دستگیری الزکزاکی خانه وی را به آتش کشیدند و بخشهایی از آن را تخریب کردند و به‌سوی حاضران در منزل تیراندازی کردند که طی آن چند نفر کشته و زخمی شدند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.