شرکت های سوئیسی ممکن است در قاچاق نفت داعش دست داشته باشند

روزنامه « لو متن دیمانش» احتمال دست داشتن شرکت های سوئیسی را در قاچاق نفت گروه تروریستی داعش مطرح کرد.

روزنامه فرانسوی زبان « لو متن دیمانش» سوئیس که پرونده ای را در مورد بررسی منابع مالی گروه تروریستی داعش گشوده است، نوشت: اسنادی به دست این نشریه رسیده که نشان می دهد بسیاری از شرکت های بزرگ سوئیسی نفت را از ترکیه که خود به کمک کردن به فروش داعش مظنون است، وارد می کنند. در سوئیس شرکت های بزرگی با زمینه کاری تجارت نفت فعالیت می کنند. 
بر پایه این گزارش، تروریست ها بخشی از طلای سیاه خود را از طریق بخش های کردنشین و بندر «جیهان» ترکیه صادر می کنند. این در حالی است که پیمانکاران سوئیسی به طور مرتب سوخت را از همین بندر وارد کشورشان می کنند.
«ژان شارل بریزار» کارشناس فرانسوی تامین مالی تروریسم در گفت و گو با این روزنامه گفت: احتمال دارد نفت داعش در بشکه هایی که شرکت های سوئیسی می خرند، وجود داشته باشد.
وی افزود: این خطر از آن روی بزرگ و قابل اهمیت است که طلای سیاه بدون آن که قابل ردگیری باشد، مبادله می شود. 
روزنامه «لیبراسیون» پیشتر در گزارشی عنوان کرده بود بخشی از نفت استخراج شده از مناطق تحت تصرف داعش از طریق کردستان عراق و ترکیه به 20 درصد قیمت بازار فروخته می شود. بخشی از همین نفت به صورت تصفیه شده به محل استخراج نفت باز می گردد.
این امر سئوالاتی را در مورد کشورها و شرکت هایی که در این معاملات غیررسمی دست دارند، ایجاد می کند.
موسسه آمریکایی «مطالعات جنگ»، ارزش منابع نفتی زیرزمینی را در عراق و سوریه 2 هزار میلیارد دلار تخمین می زند. 
روزنامه فرانسوی زبان «تریبون دو ژنو/ Tribune de Geneve» به تازگی گزارش داد، داعش علاوه بر قاچاق نفت از کشور جنگ زده سوریه، از سایر منابع طبیعی این کشور و به ویژه پنبه نیز سود می برد. 
پنبه یکی از کالاهای اصلی صادراتی سوریه است و اکنون، بیشتر زمین های حاصلخیزی که محصول پنبه در آنها کشت می شود، در اختیار ترویست های داعش قرار دارد. 
پنبه منبع کسب درآمد جدیدی برای داعش در کنار درآمد روزانه 2 میلیون دلاری نفت این گروه تروریستی تکفیری است. 
موسسه تحقیقاتی «آی اچ اس» آمریکا به تازگی با انتشار گزارشی اعلام کرد غارت مردم و فروش نفت دو منبع اصلی درآمد گروه تروریستی تکفیری داعش که بخش هایی از سوریه و عراق را اشغال کرده است، به شمار می رود. 
براساس این گزارش، تا پایان سال 2015 داعش درآمدی بالغ بر 80 میلیون دلار در ماه خواهد داشت که 50 درصد از این در آمد از غارت، مالیات و مصادره اموال در مناطق تحت اشغال خود و 43 درصد آن نیز از فروش نفت حاصل می شود. 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.