قیمت ارز تا پایان سال به نقطه تعادلی بازمی‌گردد

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با رد اتهام دستکاری نرخ ارز برای جبران کسری بودجه دولت، تاکید کرد که تغییرات نرخ ارز در بازار آزاد اثری بر بودجه کشور ندارد.

صمد کریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی، درباره اینکه گفته می‌شود افزایش نرخ ارز در بازار آزاد برای جبران کسری بودجه دولت است، گفت: در ماه‌های اخیر به ویژه بعد از اعلام توافق برجام، برخی عوامل اقتصادی و غیراقتصادی در افزایش تقاضای نرخ ارز و به دنبال آن نرخ ارز موثر بودند.

وی تاکید کرد که بانک مرکزی با توجه به وظایف قانونی و اصول حرفه‌ای بانک‌داری مرکزی نسبت به رصد عوامل یادشده و کنترل و مدیریت بازار ارز اقدام کرده است.

این مقام مسئول در بانک مرکزی ادامه داد: باتوجه به تغییر ساختار تراز تجاری کشور و کم شدن سهم درآمدهای نفتی کشور در تامین مالی تجارت و طرح‌ها و افزوده شدن چشمگیر سهم صادرات غیرنفتی در تامین مالی فوق، از این رو تغییرات نرخ ارز در بازار آزاد اثر بودجه‌ای ندارد.

وی توضیح داد: درآمدهای ارزی دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی مشمول مقررات مالی دولت شامل شرکت‌های نفت و گاز به نرخ بازار بین بانکی (رسمی) برای تامین نیازهای ارزی گروه‌های کالاهای ۱ تا ۹ و همچنین ۲۰ گروه خدماتی عرضه می‌شود که این نرخ از روند با ثباتی برخوردار بوده است.

کریمی ادامه داد: بدیهی است تغییرات نرخ ارز در بازار آزاد بر ترازنامه اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در تجارت خارجی به نرخ بازار آزاد شامل وارد کنندگان با ارز متقاضی (ارز آزاد) و صادرکنندگان غیرنفتی مؤثر است.

وی افزود: همانطور که در دوره‌های مختلف بانک مرکزی اطلاع‌رسانی کرده است، تا پایان امسال نرخ ارز با توجه به افزایش تدریجی عرضه ارز از یک سو و فروکش کردن برخی عوامل اقتصادی و غیراقتصادی موثر بر تقاضای ارز از سوی دیگر، به نقطه تعادلی خود در سطحی به مراتب پایین‌تر از نرخ‌های کنونی باز خواهد گشت.

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در ماه‌های گذشته بارها به صرافان برای دریافت مجوز از این بانک هشدار داده و گفته بود برای برخورد با صرافان بدون مجوز، هماهنگی‌هایی با نیروی انتظامی انجام شده است.

با توجه به این مساله، از هفته گذشته تاکنون نیروی انتظامی عملیات ضربتی علیه دلالان در بازار ارز در تهران را آغاز کرده است.

دیروز (یکشنبه) این روند ادامه یافت و ماموران نسبت به برخورد با دلالان ارز در مقابل پاساژ افشار اقدام کردند. در عملیات چهارشنبه هفته گذشته، ۴۸ نفر از دلالان غیرقانونی ارز دستگیر شدند و ۲۳۰ هزار دلار به همراه مقادیر دیگری ارز، از آنان کشف و ضبط شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.