کمربندهای لاغری، وزن راکاهش نمی‌دهند

رئیس اداره کارشناسی واردات تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: کمربندهای لاغری تاثیری روی کاهش سایز و وزن بدن ندارند و دل بستن به اینگونه وسائل برای لاغر شدن کاملا اشتباه است.

علیرضا سلیمانی افزود: سال‌ها است که سازمان غذا و دارو برای کمربندهای لاغری مجوزی صادر نکرده است؛ اگر منظور از کمربند های لاغری آن دسته از کمربندهایی است که با ایجاد لرزش موضعی و حرارت موجب کم شدن حجم چربی می‌شوند که به صراحت می‌توان اعلام کرد طی چند سال اخیر مجوزی از سوی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی برای ورود آن صادر نشده است.

وی در عین حال به برخی لوازم ارتوپدی که به ساپورت‌های لاغری معروف شده‌اند نیز اشاره کرد و گفت: این لوازم، خاصیت کمک درمانی دارند و موضوع یاد شده در خصوص آن‌ها متفاوت است.

رئیس اداره کارشناسی واردات تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو با اشاره به برخی تبلیغات روزنامه‌ها، مجلات و اینترنت و شبکه‌های ماهواره‌ای در خصوص کمربندهای لاغری تصریح کرد: کسی نمی‌تواند ادعا کند که بدون زحمت و صرفا با استفاده از کمربندها، راحت سرجای خود می‌نشیند و چربی‌های اضافی را آب می‌کند.

سلیمانی با تشریح چگونگی عملکرد این دستگاه‌ها گفت: این دستگاه‌ها با استفاده از دو مکانیسم لرزش موضعی یا ایجاد حرارت به صورت موقتی آن هم در حدی ناچیز چربی‌های زیرجلدی را جابجا یا آب میان بافتی ناحیه زیر کمربند را تبخیر می‌کنند و باعث کاهش سایز می‌شوند.

وی یادآور شد: دستگاه‌های آماتوری موجود در بازار که خیلی هم برای آن‌ها تبلیغ می‌شود به هیچ‌وجه در خصوص ادعای خود صادق نیستند بنابراین با قاطعیت می‌توان گفت، جهت کاهش منطقی وزن هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین فعالیت ورزشی شود.

رئیس اداره کارشناسی واردات تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: ملزوماتی مانند انواع آویزها، زانوبند، مچ‌بند، گردن‌بند و به ویژه شکم‌بندهایی که جهت وضعیت استقرار کمر و مراقبت بعد از زایمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، مجوز دارند اما مصرف‌کنندگان این اقلام باید برای اطمینان از اصل بودن این تجهیزات اقدام به شناسایی آن‌ها از طریق سایت اداره کل تجهیزات پزشکی به نشانی imed.ir بر مبنای نام شرکت یا محصول کنند.

سلیمانی افزود: مصرف‌کنندگانی که از این طریق اقدام به ردیابی اصالت محصول خود می‌کنند به راحتی می‌توانند از نمایندگی‌های معتبر و شرکت‌های توزیع‌کننده، محصول اصیل و غیر اصیل را شناسایی کنند.

وی ادامه داد: دقت در فاکتور فروش و برگه ضمانت دستگاه، راه دیگری برای شناسایی اصالت تجهیزات مورد نظر است؛ از روی شماره سریال دستگاه و استعلام آن در سایت تجهیزات پزشکی می‌توان نسبت به صحت و سقم مجوز واردات صادره اطمینان حاصل کرد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.