آناناس سرشار از خاصیت

آناناس جزو میوه‌های خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است. برای همین هم می‌توانید دردها، آرتروز، اضافه‌وزن، نفخ معده، دردهای گوارشی و غیره را با مصرف آن درمان کنید.

آناناس جزو میوه‌های خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است. برای همین هم می‌توانید دردها، آرتروز، اضافه‌وزن، نفخ معده، دردهای گوارشی و غیره را با مصرف آن درمان کنید.

آناناس و هضم غذا
نفخ معده، دردهای شکمی، اسپاسم و گرفتگی عضلات و غیره. همه ما این مشکلات را تجربه کرده‌ایم. آناناس برای هضم غذا مناسب است. این میوه اشتها برانگیز بوده و برای افرادی که با هضم غذا مشکل دارند بسیار مناسب است. آناناس رسیده اسید معده و نفخ را کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید که میوه و آب آناناس برای بچه‌های زیر ۶ سال توصیه نمی‌شود به خاطر اینکه مخاط گوارشی آنها با اثرات آنزیم بروملین سازگاری ندارد.

یک ضد التهاب طبیعی
آنزیم بروملین که به میزان زیادی در ساقه آناناس وجود دارد یک ضدالتهاب طبیعی فوق‌العاده است. بدن به راحتی می‌تواند این آنزیم را جذب و وارد خون کند. در این صورت هم این آنزیم باعث تنظیم فعل‌وانفعالات شیمیایی بدن می‌شود. در واقع باعث جلوگیری از بروز التهاب در بدن می‌شود. حتما شما هم در اطرافیانتان خیلی‌ها را می‌بینید که از آرتروز شکایت دارند. همانطور که گفتیم آنزیم بروملین خاصیت ضدالتهابی دارد برای همین هم ورم را کمتر می‌کند، گرما و قرمزی موضعی را کاهش داده و دردهای ناشی از آرتروز و آرتریت را تسکین می‌دهد.

آناناس و لاغری
حتما شما هم شنیده یا خوانده‌اید که آناناس یک میوه لاغرکننده است. می‌توان گفت که بروملین موجود در این میوه باعث تخریب فیبرهای کلاژن می‌شود که سلول‌های چربی را در خود ذخیره می‌کنند. برای همین هم آب جمع شده در سطح سلولیت‌ها را از بین می‌برد. در واقع ضداحتباس آب است. اما با این حال نمی‌شود گفت که آناناس باعث لاغری می‌شود و معجزه می‌کند. درست است که بروملین می‌تواند به کاهش وزن و رفع سلولیت کمک کند اما اشتباه است که تصور کنید با خوردن فقط آناناس مشکل سلولیت و اضافه‌وزنتان به طور کامل حل می‌شود. برای رسیدن به این هدف باید یک رژیم مناسب را دنبال کنید و ورزش کنید. به خاطر اینکه بروملین آناناس نمی‌تواند چربی‌ها را از بین ببرد.

آناناس و التیام زخم‌ها
جای سوختگی، زخم، جراحات، زخم‌های واریسی و غیره. بروملین موجود در آناناس باعث التیام زخم‌ها می‌شود. به خاطر اینکه جریان خون را بیشتر می‌کند و به این ترتیب باعث می‌شود که مواد مغذی سریع‌تر به زخم‌ها برسد. پس زمانی که زخمی شده یا جراحتی برداشته‌اید حتما آناناس میل کنید.

آناناس و درمان سینوزیت
بروملین موجود در آناناس قادر است که ترشحات بینی، سینوزیت یا برونشیت را روان کرده و باعث دفع آنها شود. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد افرادی که به مدت ۶ روز بروملین دریافت کرده‌اند ۸۳ درصد راحت‌تر توانسته‌اند از شر التهاب‌های موجود در مجاری تنفسی‌شان خلاص شوند.

آناناس برای مقابله با سرطان
نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که بروملین موجود در آناناس با سرطان مقابله می‌کند. بر اساس این نتایج دریافت زیاد این آنزیم به مدت چند ماه باعث از بین رفتن تومورهای سرطانی شده است بدون اینکه عوارض جانبی ایجاد کرده باشد. نتایج بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که بروملین می‌تواند از رشد تومورهای سرطانی جلوگیری کند. به عقیده متخصصان مصرف آناناس و دریافت آنزیم بروملین می‌تواند یک درمان مکمل برای مقابله با سرطان باشد.

آناناس و عمل جراحی
بروملین موجود در آناناس می‌تواند التهاب را از بین ببرد و باعث رفع تورم‌ها و کبودی موضعی شود. محققان ۱۶۰ زنی که موقع زایمان اپی‌زیوتومی شدند را مورد بررسی قرار دادند. این خانم‌ها به مدت ۳ روز بعد از زایمان و هر روز ۴ مرتبه به میزان ۴۰ میلی‌گرم بروملین دریافت کردند. محققان مشاهده کردند که درد، تورم و التهاب در این خانم‌ها به میزان ۹۰ درصد کاهش یافته است. محققان معتقدند که این آنزیم بعد از جراحی دندان، بینی، پا یا جراحی آب مروارید هم موثر است. بروملین در میوه آناناس وجود دارد اما میزان آن زیاد نیست. این آنزیم بیشتر در ساقه این میوه قرار دارد که از عصاره آن کپسول، کرم یا پانسمان‌های پزشکی تهیه می‌کنند. می‌توانید روزانه ۳ تا ۴ مرتبه بین غذا از این کپسول‌ها مصرف کنید. البته بهتر است قبل از مصرف هر گونه دارو یا مکملی حتما با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

موارد منع مصرف
دریافت آنزیم بروملین برای افراد زیر مورد منع مصرف دارد: افرادی که به میوه آناناس آلرژی دارند. زنان باردار و شیرده. بچه‌های زیر ۶ سال. مصرف داروهای ضد انعقاد خون. مصرف آسپرین و داروهای از این دست. در صورت مصرف گیاهان یا مکمل‌هایی که خاصیت ضد انعقادی دارند مانند جینک،
امگا ۳ ها. توجه داشته باشید که بروملین موجود در آناناس باعث افزایش جذب برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها مانند آموکسی‌سیلین می‌شود. برای همین بهتر است قبل از مصرف همزمان با پزشکتان مشورت کنید.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.