روحانی: صندوق رأی نشان داد مردم به دولت اعتماد دارند/ تلاش برای تک‌رقمی نگه‌داشتن نرخ تورم

حسن روحانی با بیان اینکه مردم استان سیستان‌وبلوچستان با حضور در پای صندوق‌های رأی نشان دادند که به آینده امیدوارند گفت: تلاش داریم شاهد تحول بزرگی در زمینه اقتصادی در کشور باشیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در نشست صمیمی با برگزیدگان و افتتاح پروژه‌های استان سیستان‌وبلوچستان در محل سالن همایش‌های هلال‌احمر به ایراد سخنرانی پرداخت.

اهم صحبت‌های او از این قرار است:
* دولت یازدهم به خدمات بیشتر امیدوارتر بود اما ما در اواسط سال ۹۳ با کاهش چشمگیر قیمت نفت مواجه شدیم. در شرایط سال‌های اخیر و کاهش شدید قیمت نفت، کشورهای منطقه از ذخایر خود برمی‌داشتند در حالی که ما در کشور به صندوق توسعه واریز می‌کردیم.
* با شرایطی که داریم و معضلاتی که در منطقه وجود دارد، مسیر ما مسیر سختی است اما روند حرکت رضایت‌بخش است.
* درون‌زایی یعنی همه ما دولت و ملت باید در کنار یکدیگر برای شکوفایی اقتصادی ورود کنیم. ما در سیستان‌وبلوچستان کارآفرین زیاد داریم، اگر همه ما از سرمایه‌گذاران موجود حمایت کنیم با رشد سرمایه‌گذاری مواجه می‌شویم.
* دولت به این مردم اعتماد دارد و آرای مردم این استان نشان می‌دهد به دولت اعتماد دارند و نسبت به آینده امیدوارند.
* ما در این دولت مانند دولت قبل تلاش داریم سرمایه‌گذار پول ارزان کسب کند، مسئله کاهش سود تسهیلات بانکی از برنامه‌های مهم دولت یازدهم و دوازدهم بوده و هست و در این راستا سود بازار بین بانکی از حدود ۲۸ به ۱۸ درصد کاهش یافت.
* باید بتوانیم ایرانیان خارج کشور را به داخل کشور جذب کنیم. ایرانیان خارج کشور سرمایه‌های زیادی دارد که باید آن‌ها را جذب کنیم و در مرحله سوم جذب سرمایه‌گذاران و بانک‌های خارجی است. در صد روز گذشته با ۲۳٫۱ میلیارد دلار قرارداد فایناس موافقت شد.
* تلاش داریم تا با این گام‌ها شاهد تحول بزرگی در زمینه اقتصادی در کشور باشیم. روند ما بر این مبناست که تورم را به صورت قبلی تک‌رقمی نگه داریم و رشد اقتصادی را رشد بالای ۵ درصدی ادامه دهیم؛ اشتغال را انشاءالله سال به سال بیشتر کنیم و امید داریم تا پایان سال ۹۶ از متوسط سال‌های گذشته بیشتر باشد و در سال ۹۷ حرکت بسیار خوبی در زمینه اشتغال داشته باشیم.
* توسعه سواحل مکران نیز در دستور کار دولت قرار دارد، این سواحل برای ایجاد نیروگاه اتمی مناسب است. ما دنبال خرید چند نیروگاه کوچک اتمی برای تولید برق و شیرین کردن آب در سواحل مکران هستیم زیرا این سواحل برای سرمایه‌گذاری مناسب بوده و سابقه زلزله با ریشتر بالا هم ندارد، توسعه این سواحل به نفع مردم منطقه خواهد بود. در عین حال هر جا که به فکر توسعه هستیم باید به فکر مسائل زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی آن منطقه هم باشیم و به فکر مسائل مردم بومی آنجا باشیم و در واقع برنامه ما برای توسعه باید یک برنامه جامع باشد.
* به واسطه کاهش قیمت نفت یکی از کشورهای نفت‌خیز همسایه که ۷۰۰میلیارد دلار ذخیره ارزی داشت، الان این رقم به ۳۰۰میلیارد دلار کاهش یافته است و حدود ۴۰۰میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود استفاده کرده است و در کل همه کشورهای نفت‌خیز در سال‌های گذشته از ذخایر ارزی خود استفاده کردند، اما در ایران برعکس این کشورها، به واسطه تکلیف مجلس شورای اسلامی هر سال مبلغ بیشتری به ذخایر خود واریز کردیم.

بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۳۰ طرح زیربنایی و اقتصادی در استان سیستان و بلوچستان
همچنین حسن روحانی روز شنبه در جریان سفر به استان سیستان‌وبلوچستان و در حاشیه دیدار با برگزیدگان استان به صورت ویدئو کنفرانس ۲۵ طرح و پروژه را افتتاح و دستور آغاز عملیات اجرایی ۵ پروژه دیگر را صادر کرد.
گفتنی است با دستور رئیس‌جمهور همچنین عملیات اجرایی طرح فشرده‌سازی گاز طبیعی جهت تأمین نیروگاه گازی و عملیات اجرایی بزرگترین مجتمع زنجیره‌ای پرورش شترمرغ و طرح‌های بزرگ گلخانه‌ای آغاز شد.
پیش از افتتاح پروژه‌های مذکور، وزرای نیرو، جهادکشاورزی، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مسئولینی از وزارت راه و شهرسازی، نفت و حوزه‌های مربوطه، گزارشی را از محل پروژه‌ها به رئیس‌جمهور ارایه کردند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.