روحانی: اولین گام مبارزه با تروریست ها ممانعت از کمک های مالی و تسلیحاتی است

رییس جمهوری تاکید کرد: همه کشورها باید برای تقویت ثبات و امنیت در سراسر جهان بویژه در منطقه خاورمیانه و مبارزه با گروه های خطرناک تروریست تلاش کنند و اولین گام مبارزه با تروریست ها ممانعت از کمک های مالی و تسلیحاتی است.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در نشست مشترک هیأت های عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران و سوئیس افزود: روابط دو کشور بسیار با سابقه، دوستانه و دارای قدمتی ۱۴۰ ساله است.
وی خاطرنشان کرد: امروز در فضای پسابرجام و پساتحریم، فرصت خوبی برای توسعه همه جانبه روابط و همکاری ها با یکدیگر داریم که باید در این راستا بیشتر تلاش کنیم.
رییس جمهوری ضمن اظهار امیدواری از این که این سفر آغازی نوین برای گسترش و تحکیم روابط میان دو کشور باشد، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از توسعه مناسبات و تقویت دوستی ها با سوئیس استقبال می کند.
روحانی به ظرفیت های گوناگون سوئیس اشاره کرد و افزود: در طول مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵، سوئیس در مقاطع مختلف به خوبی نقش میزبانی و سازنده خود را ایفا کرده است.
وی با بیان این که امروز و در فضای پسابرجام فرصت برای عضویت دایم ایران در سازمان تجارت جهانی (WTO) بوجود آمده است، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به ظرفیت های بزرگ منطقه ای و اقتصادی می تواند نقش سازنده ای را در این سازمان ایفا کند.
رییس جمهوری ادامه داد: دو کشور باید در راستای به نتیجه رسیدن توافقات تجاری مشترک تلاش کنند.
روحانی اظهار داشت: هموار شدن مسیر همکاری های بانکی میان بانک های ایران و سوئیس، اقدامی جدی در راستای توسعه همکاری ها و مناسبات دو کشور خواهد بود که امیدواریم با فعال شدن همکاری های بانکی و بیمه های صادراتی حجم مبادلات تجاری دو کشور افزایش یابد.
وی با بیان این که ایران و سوئیس ظرفیت های فراوانی در بخش های گوناگون از جمله صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و راه آهن دارند که باید از این ظرفیت ها در مسیر توسعه مناسبات و همکاری ها بهره برداری کنیم، خاطر نشان کرد: ایران و سوئیس از دیرباز در دیگر زمینه ها از جمله داروسازی با هم مراودات خوبی داشتند که باید آنها را نیز توسعه دهیم.
رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت همکاری های علمی و فناوری میان ایران و سوئیس بر توسعه روابط دانشگاهی و نزدیکی مراکز علمی، دانشگاه ها و دانشجویان دو کشور تأکید کرد.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که ایران و سوئیس باید در زمینه حل و فصل مسایل منطقه ای رایزنی های بیشتری با هم داشته باشند، گفت: برای تقویت ثبات و امنیت در سراسر جهان بویژه در منطقه خاورمیانه و مبارزه با گروههای خطرناک تروریستی، همه کشورها باید تلاش کنند.
روحانی افزود: امروز تروریست ها در منطقه، مدرن ترین تسلیحات را دریافت می کنند و نفت سرزمینی را که اشغال کرده اند، استخراج کرده و آشکارا آن را به کشوری دیگر منتقل می کنند.
وی، اولین گام مبارزه با تروریست ها را ممانعت از کمک های مالی، تسلیحاتی و جذب نیروی انسانی به آنها برشمرد و خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا جوانان کشورهای جهان با علاقمندی به مفاهیم درست و انسانی، جذب تروریست ها نشوند.
رییس قوه مجریه افزود: تردیدی نداریم تروریست هایی که امروز به خطری بزرگ برای کشورهای منطقه تبدیل شده اند در آینده برای سایر کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی هم خطرناک خواهند بود، 
روحانی ادامه داد: باید برای توقف تروریست ها در هر نقطه ای از جهان تلاش و همکاری کنیم.
وی با تأکید بر لزوم کمک های انسان دوستانه، دارویی و غذایی به آوارگان و مردم کشورهای منطقه که دچار معضل تروریسم شده اند، گفت: ایران و سوئیس باید راه های ارایه کمک های انسان دوستانه به مردم منطقه را بررسی و در این راستا گام های مثبتی بردارند.
رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد با تلاش برای اجرای قطعنامه جهان عاری از خشونت و افراطی گری معروف به wave بتوانیم گام های مثبتی برای جلوگیری از خشونت و افراطی گری برداریم.
روحانی اظهار امیدواری کرد که سفر رییس جمهوری سوئیس به تهران آغازی برای ایجاد تحرک در روابط دو کشور و مناسبات منطقه ای باشد.

حضور ایران در سازمان تجارت جهانی موجب رونق گرفتن این سازمان است
یوهان اشنایدر آمان رییس جمهوری سوئیس نیز در این نشست ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، بر ضرورت گسترش و توسعه همه جانبه مناسبات میان دو کشور تاکید کرد.
وی گفت: ایران با فرهنگ بسیار کهن و سوئیس با علم و دانش جدید می توانند، هدف و راه مشترکی را برای پیشرفت یکدیگر ترسیم کنند و در این راستا علاقمند به توسعه همه جانبه مناسبات با ایران هستیم.
رییس جمهوری سوئیس همچنین خواستار گسترش روابط دو کشور در بخش های علمی، فناوری، صنعتی، دانشگاهی و گردشگری شد.
اشنایدر آمان با بیان این که باید راه حلی مشترک برای رفع مسایل منطقه ای یافته و به تروریسم پایان دهیم، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران و سوئیس می توانند در این راستا همکاری های خوبی با یکدیگر داشته باشند.
وی همچنین از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی استقبال کرد و افزود: از این عضویت حمایت خواهیم کرد، حضور ایران موجب رونق گرفتن این سازمان است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.