ساز حذف مطهری از هیات رئیسه را چه کسی کوک می‎کند؟

باز زمزمه‌های حذف علی مطهری به گوش می‌رسد؛ گاهی گفته می‌شود فرمان حذف مطهری توصیه‌ای جدی از مراکز خارج از هرم سبز بهارستان است و گاهی پای گروکشی‌های سیاسی به میان می‌آید.

یک سال پیش درست در همین روزها بحث جلسات پنهانی فراکسیون مستقلین (اعتدال‌گرایان) با ولایی‌ها (فراکسیون اصول‌گرایان) برای حذف علی مطهری و جایگزینی حاجی‎بابایی برای نایب‌رئیسی مجلس، بالا گرفته بود. این بحث آن‌چنان داغ شد و سیل انتقادات روانه فراکسیون مستقلین شد که اعتدالیون مجلس، سکوت را کنار گذاشته و گفتند که هیچ جلسه‌ای با هیچ فراکسیونی نداشته‌اند؛ اما این پایان انتقادات نبود. خبر نشست‌های یواشکی آن‌قدر فضای مجازی را پرکرده بود که حتی ولایی‌ها هم زبان به تکذیب جلسه باز کردند و در نهایت مستقلین به صورت یک صدا مطهری را خط قرمز خود معرفی کردند!
روز آخر هم که دیگر تکلیف مشخص شد؛ هرچند مبنای ائتلاف سه جانبه حفظ رئیس و نواب رئیس بود، اما حمیدرضا حاجی‌بابایی و هادی قوامی هم پا به میدان گذاشتند و نتیجه آن شد که علی مطهری با ۱۶۳ رای بعد از مسعود پزشکیان به عنوان نایب‌رئیس دوم انتخاب شد و حاجی‌بابایی با ۱۰۷ رای نتوانست این کرسی را به کام اصول‌گرایان شیرین کند. هادی قوامی هم تنها ۶۰ رای فراکسیون مستقلین را به نام خود ثبت کرد.
دوباره حرف و حدیث حذف مطهری
یک سال گذشت و درست در روزهای منتهی به برگزاری سومین انتخابات هیات رئیسه بار دیگر شایعه حذف مطهری قوت گرفت البته این بار نه از سوی ائتلاف‌های پشت‌پرده، بلکه بر اساس تذکرات خارج از مجلس. برخی نمایندگان عنوان کردند تذکر علی مطهری در صحن علنی مجلس و انتقادات صریحش درباره سازمان اطلاعات سپاه جرقه‌ای شد تا برخی موضوع حذف مطهری از جایگاه هیات رئیسه را دنبال کنند و بعد از آن‌که مطهری دست به قلم شد و نامه‎ای در نقد موضع‌گیری برجامی رئیس مجلس خبرگان نوشت، این دور کامل شد. البته برخی از نمایندگان هم از جمله قاسم میرزایی نیکو نماینده دماوند و تئوریسین فراکسیون امید، درباره این حرف و حدیث‌ها به خبرآنلاین گفت: من چیزی درباره فشارها برای حذف مطهری نشنیده‌ام و بعید می‌دانم این افراد برای حذف رقیب، این‌گونه وارد میدان شوند.
عدم ائتلاف؛ مقدمه‎ای برای حذف مطهری؟
فارغ از بحث‌های جنجالی که این روزها به گوش می رسد یک احتمال دیگر درباره تلاش برای حذف علی مطهری شدت و حدت گرفته است و آن بیش از آن‌که جنبه رقابت داشته باشد، وجهه گروکشی دارد.
به نظر می‌رسد انتخابات هیات رئیسه متفاوت‌تر از دو سال قبل باشد؛ حرف و حدیث‌های حواشی این انتخابات هم متفاوت‌تر است. درست یا غلط دو فراکسیون امید و ولایی علی‌رغم اصرار مستقلین به ارائه یک لیست اشتراکی تصمیم گرفته‌اند تا مستقل به میدان بیایند و خیز اصلی‌شان هم برای تصاحب کرسی ریاست است.
فراکسیون مستقلین که همواره کرسی ریاست را در اختیار داشته حالا که با عزم دو فراکسیون دیگر برای رقابت بر سر ریاست مواجه شده است، حرف‌های یک سال پیش خود را درباره مطهری فراموش کرده است. غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اگر فراکسیون امید حاضر به ائتلاف می‌شد و برای ریاست گزینه‌ای را معرفی نمی‌کرد، ۸۰ درصد فراکسیون به مطهری رای می‌دادند، اما با این توصیف مشخص نیست که چه می‌شود.
از سوی دیگر اعضای فراکسیون امید اعتقاد دارند دلیلی برای حذف مطهری وجود ندارد و گمانه‌هایی که مطرح می‌شود درباره واگذاری کرسی نایب‌رئیس دوم نمی‌تواند رنگ حقیقت بگیرد. یکی از نمایندگانی که به این موضوع اعتقاد داشت، مصطفی کواکبیان بود؛ او به خبرآنلاین گفت: همه اعضای فراکسیون امید به مطهری رای می‌دهند، مضاف بر اینکه او خارج از فراکسیون هم رأی دارد، پس دلیلی برای حذف او وجود ندارد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.