به خاطر اقداماتم در زمان تحریم، در فهرست دستگیری‌های آمریکا قرار داشتم

متهم ردیف سوم پرونده نفتی مدعی شد که طبق اعلام وزارت خارجه به خاطر اقداماتش در زمان تحریم در فهرست دستگیری‌های آمریکا قرار گرفته بود.

ح- ف- ه در ادامه قرائت دفاعیات خود در بیست و یکمین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی به نحوه معرفی زنجانی به آقای ش مدیرعامل بانک مسکن اشاره کرد و گفت: در سال 88 همراه آقای ش که بعدها مدیرعامل بانک مسکن شد در یک شرکت مشغول بودیم. 

وی اضافه کرد: پس از آن من با زنجانی آشنا شدم و براساس گفته آقای ش که پس از انتصاب به عنوان مدیرعامل بانک مسکن گفته بود افراد فعال اقتصادی را به من معرفی کن، زنجانی را پیش وی بردم و گفتم او یک فعال اقتصادی است. 

متهم ردیف سوم پرونده نفتی ادامه داد: جلسه من با آقای ش که برای تبریک سمت مدیرعاملی پیش او رفته بودیم، فقط 20 دقیقه طول کشید و در این جلسه نه چیزی بین ما ردوبدل شد و نه تفاهمنامه‌ای انعقاد شد. 

وی ادامه داد: در کیفرخواست ادعا شده من از نفوذ خود استفاده کرده و زنجانی را به بانک مسکن معرفی کردم و فساد از همانجا شروع شده است در حالی که در آن زمان اصلا بحث ارز و مسئله نفت مطرح نبود. 

ح- ف- ه ادامه داد:‌ آیا بابت این اقدام و معرفی بابک زنجانی به بانک مسکن منافعی برای منظور شده یا پرداختی صورت گرفته است؟ آیا در هیئت مدیره آنها حضور داشتم و آنها را وادار کردم که وام یا ارز به زنجانی بدهند؟ آیا بابت این معرفی در بانک مسکن حساب باز کرده‌ام؟ من حتی در آن بانک حساب هم ندارم. 

متهم ردیف سوم پرونده نفتی گفت: به غیر از آقای ش دیگر با چه کسی مراوده و مذاکره کرده‌ام؟ آقای زنجانی قبل از معرفی من با بانک مسکن ارتباط داشت و فقط به دلیل تغییرات مدیریتی می‌خواست آشنایی حاصل شود و اگر من معرفی نمی‌کردم خود به خود آشنایی حاصل می‌شود. اگر اینگونه معرفی جرم است بنابراین از نگاه بازپرس همه افراد جامعه مجرم خواهند بود. 

وی ادامه داد: در فضای اقتصادی و اجتماعی کشور روزانه میلیاردها نفر به هم معرفی می‌شوند آیا همه اینها متهم هستند؟ آیا برای معرفی با نیت خیر در زمانی که همه قصد خدمت به نظام را دارند باید حکم مجرمیت صادر کرد. 

متهم ردیف سوم پرونده نفتی ادامه داد: آقای م – ش به دلیل باز بودن فایل‌هایش و برخی مسائل خانوادگی نمی‌تواند خیلی از حرف‌ها را بزند اما نفوذی که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز از آن یاد کردند از همین جنس است که به دست خودی افرادی که به نظام خدمت می‌کنند از صحنه خارج شوند.

ح-ف-ه افزود: من کسی نبودم و هویتی نداشتم ولی به نیت دشمن تا جایی که می‌توانستم آگاه بودم به طوری که روزی از وزارت خارجه با من تماس گرفته شد و از من خواستند به آنجا بروم. 

وی افزود: پس از حضور در وزارت خارجه و وقتی علت احضارم را پرسیدم، گفتند براساس اقداماتی که انجام داده‌ای در لیست دستوری‌های آمریکا قرار گرفته‌ای بنابراین تاکید می‌شود به خارج سفر نکنید.
متهم ردیف سوم پرونده نفتی ادامه داد:‌به آنها گفتم اگر موضوع تحریم است چرا در لیست اعلام نکردند که پاسخ دادند شیوه‌هایشان متفاوت است و برخی تحریم و برخی دیگر را دستگیر می‌کنند. ح-ف-ه افزود: من که مستقیم کار نمی‌کردم مورد توجه واقع شده بودم چه برسد به افرادی که به صورت مستقیم در دور زدن تحریم‌ها به نظام کمک می‌کردند. 

وی اضافه کرد: روزی که برای تمدید قرار بازداشت به خدمت قاضی مقیسه آمدیم به ما گفتند مگر شما به خدا اعتقاد ندارید و چرا از لطف خدا غافل می‌شوید. اگر در خارج از کشور دستگیر و در آنجا گرفتار می‌شدید هیچ کس نمی‌توانست به شما کمک کند. از آنجا بود که به خودم آمدم و موضوع را به گونه‌ای دیگر دیدم.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.