هشدار سخنگوی وزارت خارجه چین به پمپئو، منطقه را متشنج نکنید

چین بار دیگر مخالفت خود را با دخالت آمریکا در دریای جنوبی چین اعلام و یاداوری کرد که دریای جنوبی چین هاوایی آمریکا نیست، تلاش واشنگتن برای بی ثبات کردن آن موفقیت آمیز نخواهد بود.

به گزارش کیوسک‌تایمز و به نقل از ایرنا، «وانگ ون بین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه در واکنش به مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که در توییتر گفته بود  «دریای جنوبی چین جزو امپراتوری این کشور نیست» با رد مجدد اظهارات پمپئو افزود: چین همیشه به دنبال ثبات در دریای جنوبی چین است.

او تاکید کرد چین هرگز ادعای خود را در مورد قلمرو این کشور گسترش نداده است پکن همیشه به قوانین بین المللی متعهد مانده و به دنبال حل و فصل اختلافات با طرفین از طریق مذاکره است.

این مقام چینی با اشاره به حضور گاه و بی گاه کشتی های آمریکایی در این دریا هشدار داد که این اقدام آمریکا باعث برانگیختن تنش ها در منطقه است که نه به نفع صلح و ثبات و نه به نفع منافع ملی کشورهای منطقه است.

وانگ به آمریکا توصیه کرد که در تقلای برای مهار چین، از استفاده از مسائل دریای چین جنوبی برای ایجاد درگیری در منطقه جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه این ایالات متحده است که همیشه قوانین بین المللی را نقض می کند اظهار داشت: چین آماده همکاری با انجمن ملل جنوب شرقی آسیا (ASEAN) برای تسریع در اجرای قوانین در دریای جنوبی چین است.

کانادا ماجرای مدیر ارشد مالی هواوی را سامان دهد

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که کشورش بار دیگر از کانادا می خواهد با مد نظر قرار دادن جدی موضع و نگرانی های چین، هر چه سریعتر و به درستی ماجرای «منگ وان جو» مدیر ارشد مالی هواوی را سامان دهد.

در جلسه دادگاه کانادا در ۶ مرداد امسال وکیل خانم منگ خواستار انتشار نسخه کامل اسناد نهاد اطلاعات کانادا شد و گفت که این اسناد توطئه بین مقامات ایالات متحده و کانادا را ثابت می کند اما وکلای دادستان کانادا با انتشار این اسناد مخالفت کردند و هر گونه تبانی و توطئه با اف. بی. آی آمریکا را رد کردند یکی از مقامات وزارت امور خارجه کانادا در ماه جاری به دادگاه گفته بود که انتشار کامل این اسناد می تواند تنش در روابط کانادا و چین را تشدید کند و شهروندان کانادایی را در معرض خطر قرار دهد.

«وانگ ون بین» در واکنش به این موضوع گفت: ما نمی دانیم که آیا این دخالت در پرونده های قضایی با پنهان کردن اطلاعات، همان به اصطلاح «عدالت قضایی» کانادا است،  هر فرد بی تعصبی می تواند به وضوح ببیند که ماجرای خانم منگ یک رویداد جدی سیاسی است چین یک بار دیگر از کانادا درخواست می کند که این ماجرا را به سرعت و درستی سامان دهد.

توقف استرداد مجرمان بین هنگ کنگ با کانادا، استرالیا و انگلستان

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه این نشست خبری اعلام کرد: چین تصمیم گرفته اجرای پروتکل های استرداد مجرمان را بین ناحیه اداری ویژه هنگ کنگ و کانادا، استرالیا و انگلستان متوقف کند همچنین توقف اجرای «پروتکل کمک متقابل در پرونده های جنایی و قضایی» بین هنگ کنگ و این سه کشور در ناحیه اداری ویژه هنگ کنگ تصویب شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار داشت: کانادا، استرالیا و انگلستان به بهانه تصویب و اجرای قانون امنیت ملی چین در هنگ کنگ، به طور یکجانبه اجرای پروتکل استرداد مجرمان فراری با هنگ کنگ را متوقف کردند که ناقض قوانین بین المللی و اصول اسیاسی روابط بین المللی محسوب می شود و چین قاطعانه با این رفتار مخالف است.

دیگر مطالب

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.