واکنش جالب کره‌شمالی به فرار شهروندانش از کشور

پیونگ یانگ کره جنوبی را مقصر فرار ۱۳ شهروند کره شمالی از چین دانست و آن را یک «رویداد آدم ربایی بی‌سابقه» خواند.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، صلیب سرخ کره شمالی این رویداد را یک اقدام تحریک آمیز جدی دانست و نسبت به پیامدهای غیرقابل تصور در صورتی که سئول این فراری‌ها را به کشور خودشان برنگرداند، هشدار داد.
سخنگوی صلیب سرخ کره شمالی در بیانیه‌ای گفت: این رویداد که توسط دولت دست نشانده کره جنوبی صورت گرفته، یک اقدام تحریک آمیز جدی علیه کره شمالی و توهینی غیرقابل تحمل است که نمی‌توانیم به راحتی بر آن چشم ببندیم.
این نخستین بیانیه علنی کره شمالی از پنجشنبه گذشته است که ۱۳ شهروند کره شمالی شامل یک مرد و ۱۲ زن پس از ارائه درخواست پناهندگی به سفارت کره جنوبی در بانکوک وارد سئول شدند.
کره شمالی به شدت از سئول انتقاد کرده و مدعی شد: کره جنوبی شهروندان کره شمالی را به یک کشور جنوب شرق آسیا می‌کشاند.
یون بیونگ سی، وزیر امور خارجه کره جنوبی گفت: این فرار گروهی باید زنگ خطری برای کره شمالی باشد. اگر دولت پیونگ یانگ به انتخاب‌های غلط خود از جمله ساخت و توسعه تسلیحات اتمی ادامه دهد، رویدادهایی مشابه این فرار گروهی صورت خواهد گرفت. در حال حاضر موجی از تغییرات در سراسر آسیا و جهان به راه افتاده است.
وی افزود: باور دارم این پیشخدمت‌های کره شمالی به کره جنوبی آمدند تا آزادی‌هایی جدید پیدا کنند.
از زمانی که کیم جونگ اون در سال ۲۰۱۲ میلادی زمام امور را به دست گرفته، تعداد شهروندان کره شمالی که به کره جنوبی فرار می‌کنند تا حدودی کاهش یافته اما در سه ماهه اول سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد فراری‌های کره شمالی به کره جنوبی نسبت به سه ماهه نخست سال ۲۰۱۵ میلادی افزایش یافته است.
به طور کلی از ژانویه تا مارس سال ۲۰۱۶ میلادی ۳۴۲ شهروند کره شمالی به کره جنوبی فرار کردند در حالی که تعداد این افراد در همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۵ میلادی ۵۱ تن بوده است.
بیشتر این فراری‌ها زن هستند اما در سال جاری میلادی تعداد فراری‌های مرد کره شمالی نیز افزایش یافته است.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.