پیکر آخرین گروه از جان باختگان فاجعه منا هفته آینده به ایران منتقل می شود

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: پیکر آخرین گروه از جان باختگان فاجعه منا شامل 16 نفر، هفته آینده به ایران منتقل می شود.

سعید اوحدی صبح یکشنبه در دیدار با بازماندگان و خانواده های قربانیان این فاجعه در فرمانداری شهرضا افزود: تا این لحظه پرونده شناسایی همه مفقودان فاجعه منا بسته شده است که البته این به معنای بسته شدن کلیت پرونده این فاجعه نیست .
وی با اشاره با تاکید مقام معظم رهبری دائر بر بازماندن این پرونده و زنده نگه داشتن یاد و خاطره جان باختگان فاجعه منا افزود: 42 خانواده از 79 خانواده ای که پیکر عزیزانشان در عربستان دفن شده است، رضایت داده اند که پیکر آنها در مقبره الشهدا باقی بماند.
وی تصریح کرد: قرار بود پیکر مابقی این عزیزان با هواپیمایی که آخرین دیپلمات ها را به کشور بازگرداند، به ایران انتقال یابد که این کار عملیاتی نشد و پیکر 16 نفر از عزیزان ما در جده باقی ماند.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: سازمان حج و زیارت و وزارت امور خارجه همه تلاش خود را برای انتقال پیکرهای باقی مانده انجام می دهند و امیدواریم هیچ پیکری بدون رضایت خانواده هایشان در آنجا باقی نماند.
اوحدی به مظلوم واقع شدن خانواده جان باختگان فاجعه منا اشاره کرد و افزود: در اکثر دیدارهایی که با خانواده های این عزیزان داشتیم، شاهد از دست دادن سرپرست خانواده ها بودیم.
وی تصریح کرد: پیگیری استیفای حقوق زائران این فاجعه دلخراش و غمبار بر عهده وزارت امور خارجه است و امیدواریم دستگاه دیپلماسی کشور به هر طریق ممکن نسبت به استیفای حقوق بازماندگان اقدام کند.
وی از تمام نهادها، سازمانها و ادارات خواست تا برای حل مشکلاتی که به صورت طبیعی در اثر از دست دادن سرپرست خانواده ها به بازماندگان تحمیل می شود، تلاش کنند.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در این زمینه مذاکراتی با مسئولان مالیاتی کشور انجام و دستور داده شده است تا مسائل مالیات بر ارث خانواده های فاجعه منا را که معظل بزرگی برای گرفتن انحصار ورثه آنها بوجود آمده است، حل و فصل کنند.
اوحدی در ادامه به نگارش کتابی با عنوان 'شبی غمبار بر فاجعه منا' اشاره کرد و گفت: این کتاب با هدف ثبت خاطرات بازماندگان فاجعه مکه و منا نوشته می شود .
وی گفت: حضور مردم و مسئولان شهرستان شهرضا در تشییع پیکر پاک جان باختگان فاجعه منا در این شهرستان بی نظیر بود .
سرکشی و دلجویی بیشتر از بازماندگان, تسریع در رسیدگی به حقوق حقه خانواده جان باختگان, اطلاق واژه شهید به مهاجران الی الله و برطرف کردن مشکلات مالیاتی برای تسهیل در انجام انحصار ورثه از خواسته های خانواده بازماندگان فاجعه مکه و منا در این جلسه بود که رییس سازمان حج و زیارت برای حل وفصل آنها قول مساعد داد .
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه بر مزار مهاجران الی الله در گلزار شهدای شهرضا حاضر شد و با نثار فاتحه و گل، یاد و خاطره این عزیزان را گرامی داشت .
در حوادث اخیر حج امسال ۱۶نفر از جان باختگان در زُمره کاروان های شهرضا محسوب می شدند که۱۰ نفرشان شهرضایی بودند.
255 حاجی شهرضایی، امسال در قالب دو کاروان به سفر حج اعزام شدند. 
شهرستان شهرضا در 80 کیلومتری جنوب استان اصفهان واقع است.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.