پشت پرده تاخیرارائه گزارش آژانس؟ دبه دقیقه ۹۰ آمریکا در اجرای برجام

دلیل اصلی تاخیر، سنگ‌اندازی آمریکایی‌ها یا به عبارت بهتر «دبه مجدد آمریکایی‌ها» با اصرار بر حداقل دو اقدام ایران به عنوان پیش فرض خلق‌الساعه‌ای است که از ابتدا در متن برجام نیامده است.

​از چند روز پیش که بنابر اعلام قبلی عنوان شد روز شنبه، امروز، گزارش نهایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر راستی‌آزمایی تعهدات جمهوری اسلامی ایران در برجام طی بیانیه‌ای از سوی یوکیو آمانو اعلام خواهد شد و سپس گام نهایی برجام یعنی لغو تحریم‌ها رخ خواهد داد، همگان منتظر چنین رخدادی بودند و تیم ایرانی نیز صبح شنبه به همین جهت خود را به وین رساند.
امروز نیز از حوالی ظهر تمام خبرنگاران با توجه به همین مسئله مترصد ارائه گزارش بودند تا جایی که حتی دفتر نهاد ریاست جمهوری از صبح خبرنگاران را برای نطق حسن روحانی در این باره فراخوانده بود.
این انتظار اما تا این لحظه هنوز پایان نیافته و خبری از ارائه گزارش نهایی آژانس نیست. در این میان البته از حوالی بعد از ظهر، به ناگاه خبری مبنی بر آزادی چند تبعه ایرانی ـ آمریکایی در قالب مبادله با ۷ ایرانی دربند آمریکایی‌ها منتشر شد و رسانه‌های غربی ضمن ابراز خوشحالی زاید الوصف در این باره، همگی بالاتفاق این خط را دنبال کردند که این تبادل و آزادسازی این افراد ربطی به روز اجرایی شدن برجام نداشته و موضوعی از پیش توافق شده بوده است، نکته‌ای که بوی «آدرس غلط» از آن استشمام می‌شود.
به هر حال با وجود تایید خبر آزادسازی این اتباع دوگانه که شاید مهمترین آن‌ها «جیسون رضاییان» جاسوس آمریکایی‌ها در ایران بود، هنوز خبری از انتشار گزارش نهایی آژانس نیست.
بر این اساس و با توجه به عدم اطلاع‌رسانی روشن و شفاف پیرامون چیستی ماجرا، ضمن اینکه معطل گذاشتن انتشار گزارش آژانس و بیانیه آمانو به آزادی این چند نفر از سوی ایران در قالب یک پیش‌شرط، قطعی به نظر می‌رسد، چند نکته دیگر نیز درباره این تاخیر می‌تواند محتمل باشد:
الف) دلیل اصلی تاخیر، سنگ‌اندازی آمریکایی‌ها یا به عبارت بهتر «دبه مجدد آمریکایی‌ها» با اصرار بر حداقل دو اقدام ایران به عنوان پیش فرض خلق‌الساعه‌ای است که از ابتدا در متن برجام نیامده؛ اول آزادسازی جاسوس آمریکایی‌ها در ایران به عنوان موضوعی که شخص جان کری از ابتدا همواره بر روی آن تاکید داشت و دوم عقب‌نشینی جمهوری اسلامی ایران از برنامه موشکی خود علی‌رغم اینکه مبطل یا برهم‌زننده هیچکدام از مفاد برجام نیست. در این باره لحظاتی پیش رویترز خبری منتشر کرد مبنی بر اینکه «تأخیر در تحریم‌های جدید موشکی برای به خطر نیفتادن شانس آزادی زندانیان آمریکایی در ایران بود. ظریف دراین زمینه به کری هشدارداده بود. انتظار می‌رود این تحریم‌ها پس از آزادی ۴ آمریکایی به سرعت اعمال شود.»
بر این اساس، پیش‌شرط اول یعنی آزادسازی اتباع زندانی که صورت پذیرفته است اما تداوم این تاخیر به نظر همچنان منوط بر موضوع دوم است.
ب) احتمال دومی که از سوی برخی رسانه‌ها بدان دامن زده شده و بیشتر شبیه یک بازی رسانه‌ای برای دور کردن اذهان از حقیقت ماجراست اینکه، چنانچه در وین ۵، وین ۶ و وین ۸ اتفاق افتاد، این بار نیز یکی از کشورهای اروپایی عضو ۱+۵، به طور خاص فرانسه، زیر میز زده باشد. این احتمال البته با توجه به عدم حضور لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در وین کاملا دور از انتظار است.
ج) یک احتمال هم که از سوی برخی منابع خبری بر آن تاکید شده فشار بیش از حد لابی صهیونیستی ـ سعودی است که طی چند روز اخیر بر شدت آن افزوده شده است.
د) احتمال چهارم که بیشتر از سوی منابع نزدیک به تیم ایرانی بر آن تاکید می‌شود اینکه اتفاق غیر عادی رخ نداده و این تاخیر تنها به دلیل بررسی دقیق‌تر برخی لوازم اجرای برجام است.
بنابر این گزارش، به ویژه با توجه به دیدار لحظه آخری جان کری با آمانو در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، آنچه بیش از هر چیزی به ذهن متبادر می‌شود دبه دقیقه نودی آمریکایی‌ها با طرح برخی پیش‌شرط‌های خارج از موضوع است که البته با توجه به بد عهدی سابقه‌دار آن‌ها قابل پیش‌بینی بود. این ماجرا البته تاکنون با مقاومت تیم ایرانی و شخص محمدجواد ظریف به نتیجه نرسیده، اما پیش‌بینی می‌شود که آمریکایی در صورت نتیجه نگرفتن از فشارهای خود، سعی در تغییر بخش‌هایی از گزارش آژانس داشته باشند.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.