بنا: برخی‌ از بیرون به کشتی ضربه می‌زنند

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی تاکید کرد: سوریان و نوروزی تا مسابقه‌های کسب سهمیه المپیک که پایان سال جاری برگزار می‌شود، در هیچ تورنمنتی حضور پیدا نمی‌کنند چرا که نیازی به این کار نیست.

 محمد بنا درباره موافقتش مبنی بر حضور عابدین‌زاده و باباجان‌زاده دو فرنگی‌کار ایران در تورنمنت زومباتلی مجارستان اظهار کرد: روز گذشته (یکشنبه) بنی‌تمیم دبیر فدراسیون کشتی در تماسی با من اعلام کرد فدراسیون کشتی مجارستان درخواست مجددی را به فدراسیون کشتی ارسال کرده‌ و خواستار این شده‌ که به طور حتم و در جهت ادامه همکاری‌های گسترده دو کشور، کشتی‌گیران فرنگی‌کار ایران هرچند محدود در این رقابت‌ها حاضر شوند تا با حضور آن‌ها اعتبار این تورنمنت بالاتر برود که من نیز با این درخواست موافقت کردم و این دو کشتی‌گیر به همراه جزینی، مربی تیم ملی، راهی مجارستان خواهند شد.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی درباره علت مخالفتش با حضور سایر فرنگی‌کاران ایران در تورنمنت مجارستان که پیش از این اعلام شده بود، گفت: حمید سوریان و امید نوروزی مهم‌ترین نفراتی بودند که می‌خواستند با حضور در این تورنمنت، به خوبی محک بخورند تا خود را برای حضور در رقابت‌های گزینشی المپیک که پایان اسفند در قزاقستان برگزار می‌شود، آماده کنند اما وقتی دیدم این دو کشتی‌گیر در تمرین‌ها سیر صعودی داشته‌اند و از وضعیت مناسبی برخوردارند نخواستم که به واسطه حضور در این تورنمنت، فشاری به آن‌ها بابت کاهش وزن وارد شود.
وی افزود: از سوی دیگر قاسم رضایی از اضافه وزن زیادی برخوردار بود و اگر می‌خواست به این تورنمنت برود باید فشار زیادی را تحمل می‌کرد. گرایی نیز انگشت دستش شکسته است و کریم فر نیز از ناحیه زانو مصدوم شده بود. بنابراین ترجیح دادم تا این نفرات به مجارستان اعزام نشوند.
بنا با بیان اینکه بشیر باباجان‌زاده حتما باید با حضور در یک مسابقه بین‌المللی محک جدی بخورد، گفت: باباجان‌زاده قرار بود پس از لغو تورنمنت مجارستان به مسابقه‌های اوکراین برود اما با تصمیم جدید، مجددا به همان مجارستان اعزام خواهد شد. از آنجا که خوب نبود فقط یک کشتی‌گیر را به این تورنمنت اعزام کنیم تصمیم گرفتم عابدین‌زاده را نیز به این مسابقه‌ها اعزام کنم. هرچند اگر گرایی مصدوم نبود، او را جایگزین عابدین‌زاده می‌کردم.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی خاطرنشان کرد: رسول جزینی که مربی سنگین‌وزن تیم ملی است، به همراه باباجان‌زاده به مجارستان می‌رود تا به طور دقیق بر نحوه عملکرد او نظارت کند تا پس از بررسی شرایط او و بهنام مهدی‌زاده که به تورنمنت اوکراین می‌رود نسبت به انتخاب نماینده سنگین وزن ایران در مسابقه‌های کسب سهمیه المپیک اقدام کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا سوریان و نوروزی قرار است تا مسابقه‌های کسب سهمیه به تورنمنتی اعزام شوند یا خیر گفت: قرار نیست این دو کشتی‌گیر تا مسابقه‌های گزینشی در هیچ تورنمنتی حضور پیدا کنند چرا که احتیاجی به این موضوع نیست و آن‌ها در تمرین‌ها بسیار خوب و آماده نشان داده‌اند و باید تمرکز خود را بر کسب نتیجه مطلوب در مسابقه‌های کسب سهمیه المپیک معطوف کنند.
بنا با اشاره به اینکه دور جدید تمرین‌های تیم ملی کشتی فرنگی از روز چهارشنبه هفته جاری آغاز می‌شود گفت: نفراتی که قرار است به تورنمنت اوکراین و مسابقه‌های قهرمانی آسیا اعزام شوند، به صورت ویژه تمرین‌های خود را پیگیری می‌کنند. هدف ما از اعزام چهره‌هایی مانند اسماعیلی، فلاح، ارسلان، بلفکه، میرفتح‌اللهی و… که موفق به کسب عنوان در جام تختی شدند این است که اولا جایزه موفقیت آن‌ها در جام تختی حضورشان در تورنمنت اوکراین باشد. ضمن اینکه آن‌ها در اردوهای تیم ملی حاضر می‌شوند و عملکردشان به طور دقیق مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در ادامه گفت‌وگویش با ایسنا، با اشاره به اینکه کمتر از ۶ ماه تا رقابت‌های مهم المپیک باقی مانده گفت: امسال سال المپیک است و تمام تیم‌های مطرح در دنیا درها را به روی کشتی‌گیران نام‌آور خود بسته‌اند و تنها بر روی آماده‌سازی آن‌ها برای حضور در المپیک تمرکز کرده‌اند. تورنمنت‌هایی مانند پادوبنی، و یاریگین نیز که از اعتبار بالایی برخوردارند با حضور اندک کشتی‌گیران مطرح دنیا برگزار شد و بیشتر چهره‌های داخلی آن کشورها در آن حضور داشتند. در جام تختی نیز همین طور بود چرا که کشورهای دیگر نمی‌خواهند مهره‌های اصلی‌شان در المپیک را به مسابقه‌های مختلف بیاورند و فقط مشغول تمرین برای آماده‌سازی هستند.
وی در پایان با اشاره به صحبت‌های منصور برزگر پیشکسوت کشتی ایران در گفت‌وگو با ایسنا مبنی بر اینکه تعیین مبلغ ۳۰۰ سکه بهار آزادی برای قهرمانان المپیک بسیار ناچیز است و نمی‌تواند نقشی در آینده آن‌ها داشته باشد گفت: جا دارد از برزگر به عنوان بزرگ کشتی ایران به خاطر این صحبت‌ها تشکر کنم. او واقعا درست می‌گوید. در این وضعیت بد اقتصادی مگر ۳۰۰ سکه طلا چه دردی را از قهرمانان المپیک دوا می‌کند؟ ما می‌دانیم شرایط خوبی بر ورزش ایران حاکم نیست که بخواهیم این توقع را داشته باشیم که ورزشکاران‌مان مانند المپیک لندن نتایج درخشانی بگیرند بنابراین باید با تعیین جوایز بیشتر معدود ورزشکارانی را که شانس کسب مدال در المپیک را دارند به صورت ویژه‌تر حمایت کنیم تا انگیزه‌شان برای کسب موفقیت بالاتر برود. برخی از بیرون می‌خواهند حواشی کشتی فرنگی را زیاد کنند تا به این صورت به ما ضربه بزنند اما بدانند که من به دقت برای این مسائل اشراف دارم و تمامی این حواشی را جمع و جور می‌کنم. آن‌هایی که بیرون هستند و دست به چنین کاری می‌زنند نمی‌خواهند ما قدرتمند باشیم و بیشتر از خارجی‌ها از قدرت ما می‌ترسند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.