معاون وزیر صنعت: نخستین شهرک صنعتی پوشاک با هدف تامین نیاز داخلی و صادرات، ساخته می شود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: نخستین شهرک صنعتی پوشاک کشور با هدف تامین نیاز داخلی و پس از آن صادرات، با مشارکت دولت، بخش خصوصی و بخش تعاونی ساخته می شود.

«علی یزدانی» امروز (چهارشنبه) در پایان مراسم امضای توافق نامه پنج جانبه همکاری مشترک برای تشکیل تعاونی تامین نیاز تولیدکنندگان و ساخت شهرک صنعتی پوشاک کشور افزود: یکی از مباحثی که در شورای فرهنگ عمومی کشور مطرح است، پوشش اسلامی منطبق با فرهنگ جامع ایرانی است و در همین راستا توافق نامه پنج جانبه امروز با همکاری هر سه بخش فعال اقتصادی کشور یعنی دولت، بخش خصوصی و بخش تعاونی به امضاء رسید.
به گفته این مقام مسئول، شهرک صنعتی پوشاک کشور در مقابل فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) و با دسترسی مناسب به مترو، بزرگراه و خطوط هوایی در فضایی به وسعت ۱۹۰ هکتار ساخته می شود که امکان توسعه آن تا ۳۰۰ هکتار وجود دارد که در یکی از سفرهای رئیس جمهوری به استان تهران به تصویب رسید.
وی خاطرنشان کرد: طراحی فاز نخست این شهرک انجام شده و طراحی فاز دوم آن نیز مراحل نهایی کار را می گذراند و بیش از ۳۰۰ بنگاه تولیدی پوشاک به همراه خدمات جنبی شامل هتل، آموزشگاه ها و آموزشکده های مهارتی و طراحی با همراهی برندهای معتبر طراح از ایتالیا و سایر کشورهای صاحب نام در آن مستقر می شوند.
یزدانی تصریح کرد: زیرساخت های این شهرک از سوی دولت تامین و ساخت فضاهای تجاری و تولیدی توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد.
وی اظهار داشت: وسعت هر واحد تولیدی و خدماتی در این شهرک سه تا پنج هزار مترمربع پیش بینی شده که در مجموع فضایی با زیربنای یک میلیون متر مربع با اعتبار ۳۰ هزار میلیارد ریالی تا زمان بهره برداری ساخته خواهد شد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری ساخت واحدها پنج ساله خواهد بود و سرمایه ثابت خرید تجهیزات و ساخت مستحدثات طی پنج سال تسویه خواهد شد.
وی بیان داشت: طی روزهای آینده عملیات اجرایی آغاز شده و همزمان واگذار قطعات به اشخاص و توسط انجمن پوشاک کشور انجام می شود.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تصریح کرد: کیفیت ساخت واحدهای تولیدی این شهرک با مشارکت مهندسان مشاور از شرکت های معتبر و کیفیت تولیدات با حضور شرکت های شناسنامه دار معتبر دارای نشان تجاری با نگاه تامین نیاز داخلی و پس از آن صادرات اجرایی شده و درخصوص طراحی نیز با نگاهی به مصوبات شورای فرهنگ عمومی کشور نظارت می شود.
وی ادامه داد: تاکنون سرمایه گذاران خارجی از کشورهای ایتالیا، چین، کره جنوبی و ترکیه برای حضور و مشارکت در این شهرک اعلام آمادگی کرده اند.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مطابق سیاست هایی که امسال در مصوبه های ستاد اقتصاد مقاومتی به آن توجه شده، پنج هزار بنگاه تولیدی در طرح نوسازی قرار گرفته اند که با استفاده از حداکثر توان ساخت داخل نوسازی می شوند و رفع فرسودگی ماشین آلات و تجهیزات صنعت پوشاک کشور از همین محل قابل انجام است.
به گزارش ایرنا، این توافق نامه در راستای تشکیل و توسعه شرکت های تعاونی تامین نیاز تولیدکنندگان در صنعت پوشاک، با هدف هم افزایی فعالان این صنعت، توسعه دانش فنی، تحقق اقتصاد مقاومتی در این حوزه (شامل گسترش و ترویج فرهنگ استفاده از پوشاک اسلامی ایرانی) و تجاری سازی و توسعه مدیریت دانش برپایه تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید پوشاک و خدمات) با ارزش افزوده فراوان در چارچوب سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و سیاست های حمایتی بخش تعاون بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، بانک توسعه تعاون، صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون و انجمن صنعت پوشاک کشور منعقد و به امضا رسید.
موضوع این توافق نامه، همکاری و هم افزایی در تشکیل تعاونی تامین نیاز تولیدکنندگان صنعت پوشاک کشور و ساخت و راه اندازی شهرک صنعتی پوشاک کشور در منطقه فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) است.
مدت اجرای تفاهم نامه از زمان امضای متن تفاهم نامه به مدت سه سال تعیین شد که در صورت توافق طرفین قابل تمدید است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.