ولایتی: بازنده اصلی تحریم ها آمریکایی ها هستند

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تحریم های آمریکا علیه روسیه و ایران، تاکید کرد: قطعا آمریکایی ها بازنده اصلی این مساله خواهند بود.

علی اکبر ولایتی روز یکشنبه در دیدار با ویتالی نامکین رئیس موسسه شرق شناسی وابسته به روسیه اظهار داشت: ارزش روابط دو جانبه ایران و روسیه بعد از تحریم ها بیشتر معلوم خواهد شد و این روابط عمیق تر و محکم تر شکل خواهد گرفت.
وی همچنین گفت: در طول سال های اخیر گام های مهمی در حوزه چشم انداز استراتژیک میان دو کشور برداشته شده و روابط دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و روسیه رو به افزایش است.
ولایتی در زمینه حجم همکاری میان ایران و روسیه هم اظهار کرد: خوشبختانه نسبت به سال گذشته 13 درصد مبادلات تجاری دو طرف افزایش پیدا کرده که این همکاری ها غالبا در حوزه سیاسی، اقتصادی، امنیتی و دفاعی بوده که در حال رشد است.
خاورمیانه دچار تحولات اساسی است
در ادامه این دیدار، ویتالی نامکین رئیس موسسه شرق شناسی روسیه به تحولات منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: خاورمیانه دچار تحولات اساسی است و در بعضی کشورهای عربی دولت ها در حال فروپاشی هستند و مناقشات نیز ادامه دارد.
وی گفت: در حال حاضر نمی توانیم بر تروریسم غلبه کنیم و این پدیده در بعضی کشورهای منطقه لانه ساخته است که هم برای ایران و هم برای روسیه تهدید است.
نامکین ادامه داد: با کمک و همکاری ایران و روسیه به نتایج مهم و قابل توجهی در راستای مبارزه با تروریسم و انجام آتش بس در سوریه رسیده ایم.
رئیس موسسه شرق شناسی روسیه ابراز امیدواری کرد که این بحران را با راهکار سیاسی به پایان برسانیم؛ چرا که همه ما معتقدیم این بحران راه حل نظامی ندارد. 
وی افزود: به دلیل مداخلات کشورهای خارجی در منطقه خاورمیانه مشکلات جدی بوجود آمده است. از جمله در لیبی دولت در حال فروپاشی است، در عراق مداخلات خارجی قربانیان زیادی را گرفته و روند عادی سازی با مشکلات عدیده‌ای روبه رو است و در یمن جنگ داخلی به وقوع پیوسته است و در سوریه که بحران آن کشور بیش از شش سال است که به طول انجامیده و تروریست ها از هشتاد کشور در آنجا حضور دارند.
نامکین تصریح کرد: نقطه مشترک دیگری که میان ایران و روسیه وجود دارد، فشارهای کشورهای خارجی است که به منظور ایجاد مشکلات و موانع در مسیر پیشرفت دو کشور وضع شده است.
رئیس موسسه شرق شناسی روسیه در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر انستیتوی ما به صورت فعال روی مساله سوریه کار می کند و بنده شخصا غیر از ریاست انستیتو شرق شناسی، مشاور ارشد استفان دیمیستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه هم هستم.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.