کودکان و نوجوانان واکسن کرونا بزنند؟

واکسن کرونا عارضه خیلی مهمی در کودکان و نوجوانان ایجاد نمی‌کند، شاید در تعداد کمی از این گروه سنی به صورت درد در ناحیه محل تزریق بروز کند.

حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا درخصوص، اما و اگر‌های واکسیناسیون کودکان و نوجوانان، اظهار کرد: در حال حاضر انجمن‌های حمایت از کودکان در بسیاری از کشور‌های جهان توصیه کرده‌اند که واکسن ضد کرونا برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال استفاده شود.

او با اشاره به اینکه اکنون در کشور‌های اروپایی، آمریکا و بسیاری از دیگر کشور‌های جهان واکسیناسیون کودکان در حال انجام است، گفت: واکسن‌ها معمولا ایمن هستند و عارضه جدی برای فرد به وجود نمی‌آورند. واکسن کرونا هم از این قاعده مستثنی نیست و عوارض جدی ایجاد نمی‌کند.

جماعتی ادامه داد: براساس مطالعات انجام شده، واکسن کرونا عارضه خیلی مهمی در نوجوانان ایجاد نمی‌کند و شاید در تعداد کمی از این گروه سنی به صورت درد در ناحیه محل تزریق، تب و لرز خفیف و سردرد بروز کند. این عوارض معمولا کوتاه مدت بوده و طی یک تا دو روز از بین می‌رود.

نگرانی برای تزریق واکسن کرونا به کودکان و نوجوانان نیست

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در ادامه با اشاره به اینکه والدین نگرانی در تزریق واکسن کرونا به فرزندانشان نداشته باشند، گفت: از زمان شیوع کرونا تاکنون نزدیک به ۲۰۰ میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا شده اند که از این تعداد حدود ۴ میلیون مرگ گزارش شده است.

او ادامه داد: خوشبختانه براساس آمار ارائه شده درگیری کودکان نسبت به والدین بسیار کمتر بوده است و حدود ۵ درصد از موارد درگیری مربوط به کودکان بوده است. بسیاری از کودکان علائم بسیار خفیف تری نسبت به بزرگسالان داشتند و اغلب این بیماری به صورت تب، سرفه و ضعف و بدن درد در آن‌ها بروز می‌کند.

جماعتی با بیان اینکه تعداد کمی از کودکان به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده اند، افزود: البته یک سوم آن‌هایی که به دلیل درگیری ریوی بستری شده اند بیماری شدیدی داشته و در آی سیو هستند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا افزود :اغلب کودکانی که بیماری تنفسی یا قلبی عروقی دارند ریسک بیشتری نسبت به دیگر کودکان درخصوص نارسایی تنفسی و ریوی در پی ابتلا به کرونا داشته اند. واکسیناسیون نوجونان از شدت بیماری، بستری شدن و درگیری ریوی این گروه سنی جلوگیری خواهد کرد.

او با تاکید بر اینکه واکسیناسیون در کودکان و نوجوانان بسیار اهمیت دارد، گفت: کودکانی که واکسینه شده اند علاوه بر اینکه نسبت به اطرافیان ایمن می‌شوند از سوی دیگر سبب می‌شود که زودتر به مدرسه رفته و عوارض ناشی از خانه ماندن همچون مشکلات روحی، جسمی و خانوادگی که حدود یک سال و نیم است وجود دارد، رها می‌شوند.

جماعتی افزود: توصیه ما این است که واکسیناسیون در نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال انجام شود؛ واکسیناسیون کودکان کمتر از این سال هنوز در حال مطالعه بوده و دُز واکسنی که باید به آن‌ها تزریق شود در حال بررسی است. مطالعات هنوز کامل نشده و بعد از اتمام تصمیم نهایی اخذ خواهد شد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به اینکه واکسیناسیون در سنین ۱۲ تا ۱۸ سال در اکثر کشور‌ها در حال انجام است، به نوع واکسن تزریقی به این گروه سنی اشاره کرد و گفت: به طور کلی هر واکسنی که از سوی سازمان غذا و داروی کشور تایید شود می‌تواند در نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال استفاده شود و نیازی نیست که به سمت و سوی واکسن خاصی برویم.

او در پایان یادآوری کرد: در کشور‌های دیگر هم از تمامی واکسن‌هایی که توسط سازمان غذا و داروی آن کشور‌ها تایید شده، برای واکسیناسیون نوجوانان استفاده می‌کنند.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.