زلنسکی آمار کشته‌های جنگ اوکراین را اعلام کرد

رئیس‌جمهوری اوکراین تصریح کرد که بین ۲۵۰۰ تا سه هزار نیروی اوکراینی تاکنون در جنگ اوکراین کشته و ۱۰ هزار نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، در مصاحبه با شبکه سی ان ان همچنین خاطر نشان کرد که همه کشورهای جهان باید برای احتمال اینکه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در جنگ اوکراین استفاده کند، آماده باشند. هنه تنها من بلکه همه جهان و همه کشورها باید این رابطه نگران باشند.

این مقام ارشد اوکراین مدعی شد: در این میان استفاده از تسلیحات شیمیایی نیز مطرح است. برای آنها جان انسان‌ها ارزشی ندارد. ما نباید هراس داشته باشیم بلکه باید آماده باشیم. این مسئله فقط مختص اوکراین نیست بلکه موضوعی است که به همه جهان ارتباط دارد.

این اظهارات زلنسکی در حالی مطرح شده است که ویلیام برنز رئیس سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) گفت کشورش نمی‌تواند احتمال استفاده روسیه از تسلیحات هسته ای تاکتیکی را با توجه به ناامیدی فزاینده مسکو از پیروزی در جنگ اوکراین، کم اهمیت بداند.

رئیس جمهوری اوکراین در این مصاحبه عنوان کرد که مقامات اوکراین معتقدند حدود ۲۵۰۰ تا سه هزار نیروی این کشور تاکنون در جنگ اوکراین کشته شده اند این در حالی است که که زلنسکی مدعی شد که تلفات روس ها بین ۱۹ تا ۲۰ هزار نفر بوده است. ارتش روسیه اعلام کرده تاکنون ۱۳۵۱ نفر در جنگ اوکراین کشته شده اند.

زلنسکی عنوان کرد که ۱۰ هزار نیروی دیگر زخمی شده اند که سخت است گفته شده چه تعداد از آنها جان سالم به در خواهند برد.

زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در گفت‌وگو با مجله آتلانتیک گفت که اغلب از سوالات مکرری که رهبران غربی از او می‌پرسند، خسته و مستاصل می‌شود.

زلنسکی گفت: جواب دادن به سوالاتی که قبلا شنیده‌اید، جالب نیست!

او ادامه داد: وقتی بعضی از رهبران از من می‌پرسند که به چه سلاح‌هایی نیاز دارم، ابتدا چند لحظه نیاز دارم تا خودم را آرام کنم؛ چون پاسخ این سوال را یک هفته قبل به آن‌ها داده‌ام. انگار «روز گراندهاگ» است و من هم «بیل مری»!

اشاره زلنسکی به فیلم «روز گراندهاگ» است که در آن «بیل موری»، بازیگر آمریکایی هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شود، در می‌یابد که زمان به عقب برگشته و دوباره باید روز گذشته را زندگی کند و این برای او طاقت‌فرساست. زلنسکی استیصال خود از سوال‌های تکراری غرب را به سرگذشت بیل موری در این فیلم تشبیه کرد.

با این حال، او با امید دریافت تسلیحات از متحدان غربی، مجددا لیست سلاح‌های مورد نیاز خود را اعلام می‌کند. او به آتلانتیک گفت که حتی پیشنهاد داده است تا سه هواپیمای باری اوکراین را برای بارگیری و حمل این تجهیزات به اوکراین، به سوی کشورهای غربی بفرستد.

زلنسکی گفت: شما سلاح دارید… حال آیا می‌شود به ما سلاح بدهید؟!

رئیس‌جمهوری اوکراین در ادامه به آتلانتیک گفت: به خودروی زرهی نیاز داریم، اما نه یک دستگاه در روز! به ۲۰۰ تا ۳۰۰ خودروی زرهی در روز نیاز داریم. این خودروها تاکسی شخصی من نیستند! سربازان ما به وسایل حمل‌ونقل نیاز دارند. پروازهایش هم فراهم است. می‌شود تمام این پروسه (انتقال تجهیزات نظامی از غرب به اوکراین) را برنامه‌ریزی کرد. تدارکات و پشتیبانی‌اش هم با ما.

او تایید کرد که ممکن است به دلیل ناتوانی رهبران سراسر جهان در فهم اضطرار دریافت این محموله‌ها برای اوکراین، ارسال این محموله‌ها منتفی شود.

این رئیس‌جمهوری ۴۴ ساله اوکراین گفت: (غربی‌ها) علیه ما نیستند. (مسئله فقط این است که) آن‌ها در شرایط دیگری زندگی می‌کنند. مادامی که آن‌ها والدین و فرزندان خود را از دست نداده‌اند، احساسی که ما داریم را نخواهند داشت.

اندری یرماک، رئیس دفتر زلنسکی تصریح کرد که همکاری با آمریکا مطلوب بوده و از تلاش‌های جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور قدردانی کرد، اما گفت که ارسال محموله‌های تسلیحاتی از سرعت کافی برای مقابله با حمله روسیه برخوردار نیست.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.