افزایش مبلغ یارانه دستمزد در سال ۱۴۰۰

گزارش عملکرد اجرای طرح یارانه دستمزد نشان می دهد که تاکنون بیش از ۳۳ هزار نفر از این طرح استقبال و ثبت نام کرده اند و استان خوزستان پیشتاز بیشترین تعداد ثبت نام شونده و قرارداد جذب نیروی کار بوده است.

طرح یارانه دستمزد از جمله سیاستها و برنامه های اثرگذار دولت در حوزه اشتغال به شمار می رود که به منظور حفظ اشتغال در استانهای دارای آمار بالای بیکاری و در جهت حمایت از نیروی کار شغلی اولی و کارفرمایان بنگاهها توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اجرا درآمده است.

به موجب این طرح، در صورت جذب نیروی کار شغل اولی در بنگاه‌ اقتصادی ۳۰ درصد مبلغ دستمزد نیروی کار به صورت یارانه از طرف دولت به مدت یک سال به کارفرما پرداخت می‌شود.

مطابق آخرین آمار عملکرد اجرای طرح یارانه دستمزد تا امروز ۳۳ هزار و ۵۲۶ نفر داوطلب در این طرح ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۲۶ هزار و ۶۶۴ شغل اولی قرارداد کار بسته و جذب بنگاه شده اند؛  ۵۹۷۳ کارفرما هم از طرح استقبال و اقدام به جذب نیروی شغل اولی کرده اند.

بررسی جغرافیایی میزان استقبال از این طرح نشان می دهد که استان خوزستان با ثبت بیشترین تعداد داوطلب و کارفرما و قرارداد منعقده پیشتاز این طرح بوده و خراسان شمالی، کمترین میزان استقبال کارفرمایان و جویندگان کار را به خود اختصاص داده است.

به منظور بهره مندی از مزایای طرح لازم است جویندگان کار مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر داشته باشند و سن آنها از ۳۷ سال تمام بیشتر نباشد. شرط سنی برای زنان سرپرست خانوار جوینده کار نیز تا سقف ۴۵ سال تعیین شده است.

متقاضیان و کارفرمایان در صورت تمایل می توانند برای ثبت نام در این طرح به سامانه   https://pyd.mcls.gov.ir  مراجعه کنند.

وزارت کار به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور، با اصلاح دستورالعمل طرح پرداخت یارانه دستمزد،  اجرای این طرح را با اولویت مناطق کم برخوردار از اشـتغال و بنگاههای به شدت آسیب دیده از ویروس کرونا و فعال در یکی از ۱۴ رسته مصوب شده، در دستور کار قرار داد به نحوی که تمام شهرستانهای تابعه استانهای مشمول طرح با توجه به وضعیت بحرانی کشور در اثر شـیوع بیمـاری کرونـا، تحت پوشش طرح قرار گرفتند.

کارشناسان معتقدند اجرای “طرح یارانه دستمزد” موجب گشوده شدن روزنه اشتغال و بازار کار در استانهای محروم و کم برخوردار از اشتغال می شود. در صورت جذب نیروی کار از سوی کارفرما، به مدت یکسال یک سوم دستمزد مصوب شورای عالی کار به عنوان یارانه دستمزد به وی پرداخت می شود که با توجه به تصویب افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد ۱۴۰۰، مبلغ یارانه دستمزد برای نیروهای کار جذب شده در سال جاری  رقمی در حدود ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.