سیگنال برجامی واشنگتن به تهران/ آمریکا در انتظار اقدام دولت رئیسی

سخنگوی کاخ سفید باز هم ادعای آمادگی آمریکا برای بازگشت به مذاکرات وین را تکرار کرد و مدعی شد که واشنگتن در انتظار اقدام دولت جدید ایران است.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در واکنش به آغاز کار دولت جدید ایران، گفت: واشنگتن منتظر می‌ماند تا ببیند از زمان برگزاری مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی به بعد، چه اتفاقی در رابطه با مذاکرات احیای برجام رخ خواهد داد.

وی در توضیح این ادعا افزود: جدول زمانی مذاکرات نامحدود نیست اما در حال حاضر، آمریکا آماده بازگشت (و آغاز) دور هفتم مذاکرات وین است. مراسم تحلیف (ابراهیم رئیسی) انجام شد و بنابراین منتظریم ببینیم از امروز به بعد چه اتفاقی می‌افتد.

این در حالی است که ساعاتی پیش، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم در ادعایی مشابه، ابراز امیدواری کرد که دولت جدید ایران از فرصت دیپلماسی برای بازگشت به میز مذاکرات وین استفاده کند.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که آمریکا با خروج یک جانبه از برجام، وضعیت را به بن بست فعلی کشاند حال آنکه به خواست معقول ایران مبنی بر اینکه باید سازوکاری برای ممانعت از تکرار اشتباه مشابه از سوی دولت‌های آتی واشنگتن اندیشیده شود؛ تن نمی‌دهد.

از سوی دیگر، آمریکا به رغم آنکه به دفعات مدعی شده که توپ در زمین ایران است، در واقع تلاش می‌کند تا مسائلی چون فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران را که هیچ ربطی به اصل برجام ندارد؛ وارد جریان مذاکرات کند!

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.