وعده کره شمالی به افزایش سطح مناسبات با روسیه

پیونگ یانگ روز یکشنبه نسبت به افزایش سطح مناسبات با مسکو در آستانه سومین سالگرد اجلاسی بین کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه وعده داد.

به نقل از ایرنا، کیم و پوتین ۲۵ آوریل ۲۰۱۹ (۵ اردیبهشت ۹۸) با هم گفت و گو کردند.

سومین سالگرد این اجلاس در حالی فرا می رسد که کره شمالی برای مناسبات دوستانه با روسیه در میانه تشدید تنش بین مسکو و واشنگتن به دلیل حمله روسیه به اوکراین تاکید دارد.

وزارت امور خارجه کره شمالی در مقاله ای که در وب سایت آن منتشر شد، آورد: امروز روابط کره شمالی – روسیه حتی در مواجهه با چالش ها و فشار آمریکا و نیروهای دست نشانده اش همچنان رو به گسترش و تقویت است و به تضمین صلح و امنیت در منطقه و برقراری نظم بین المللی مبتنی بر استقلال و عدالت کمک می کند.

در ادامه این مقاله آمده است: طبق توافقی که در نشست تاریخی اجلاس کره شمالی – روسیه منعقد شد، این موضع ثابت دولت کره شمالی است که در همه زمینه ها روابط دوستانه با روسیه دوست و همسایه ما گسترش یابد.

در این مقاله همچنین اشاره شد که سفر کیم به روسیه، رویدادی تاریخی بود که به عنوان نقطه عطفی در قرار دادن روابط دوستانه بین دو کشور به مرحله بالاتر به کار آمد.

وزارت امور خارجه کره شمالی در ادامه افزود: پس از اجلاس تاریخی کره شمالی – روسیه، روابط بلند مدت و دوستانه دو کشور به لطف مراقبت ویژه رهبران دو طرف با قوت بیشتر تحول می یابد.

رهبر کره شمالی اردیبهشت ۹۸ در ولادی وستووک در خاور دور روسیه با پوتین دیدار و گفت و گو کرد. روسیه ۶ ماه قبل از این تاریخ، از آمادگی خود برای میزبانی از کیم خبر داده بود و رئیس شورای فدراسیون روسیه نیز همان زمان پس از سفر به پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی از نامه رسمی پوتین به کیم برای سفر به مسکو رونمایی کرد.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.