چهره جنجالی سیاسی آمریکا درگذشت

رابرت مک فارلین، مشاور امنیت ملی دولت رونالد ریگان، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در ۸۴ سالگی درگذشت. وی تنها مقام دولت ریگان بود که به صورت رسمی مقصر رسوایی موسوم به «ایران-کنترا» شناخته شد.

اسکات مک فارلین، پسر رابرت مک فارلین گفته است که؛ علت مرگ پدرش تشدید بیماری ریه او بوده است. واشنگتن پست در این زمینه نوشت که مک فارلین در ٨۴ سالگی درگذشت. مک فارلین در واشنگتن زندگی می کرد.

گفتنی است که  مک فارلین خرداد ۶۵ در یک سفر محرمانه به ایران آمده بود. مک‌فارلین و همراهانش با یک هواپیمای حامل سلاح وارد ایران شدند و در بدو ورود به ایران، اعضای این هیات به یک هتل برده شدند. در مدت ۵ روز مکرراً به درخواست‌های رابرت مک‌فارلین مبنی بر ملاقات با یکی از مسئولان رده‌بالای ایران پاسخ منفی داده می‌شد.

توضیح بیشتر اینکه در سال ۱۳۶۵ هیأتی آمریکایی به سرپرستی «رابرت مک‌فارلین» مشاور امنیتی «رونالد ریگان» رئیس جمهور وقت این کشور، برای مذاکره درباره آزادی نیروهای آمریکایی در لبنان در ازای فروش تجهیزات نظامی مورد نیاز ایران در جنگ تحمیلی، با پاسپورت‌های ایرلندی وارد ایران شدند. سه روزی ماندند و رفتند. هفت ماه بعد خبر در روزنامه «الشراع» لبنان منتشر شد. آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی به پیشنهاد امام خمینی(ره) در نخستین نماز جمعه همان زمان، جزئیات ماجرا را با مردم در میان گذاشت اما این ماجرا در فضای داخلی سیاسی ایران بازتاب وسیعی پیدا کرد.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.