قطر می‌تواند منجی برجام باشد؟

یک کارشناس مسائل خاورمیانه در رابطه با نقش قطری‌های بین ایران و آمریکا برای احیای برجام توضیحاتی ارائه کرد.

امیر قطر در تهران با بیان اینکه امروز اینجا هستم تا تاکید کنم که هر چه بیشتر به دنبال تقویت این روابط و پیشبرد آن هستیم، امروز علاوه بر گفتگو در خصوص مسائل دوجانبه، بر این نکته تاکید کردیم که حل اختلافات در منطقه راهی جز گفتگو ندارد و در این خصوص با آقای رئیس جمهور اتفاق نظر داشتیم.

وی ادامه داد: طرفین در گفتگوی خود تاکید کردند که درگیری‌هایی که در منطقه وجود دارد باید از طریق گفتگوی سازنده و راه حل‌های عادلانه و جامع حل و فصل شود. موضوع اصلی بحث فلسطین بود، همچنانکه در خصوص سوریه و عراق گفتگو داشتیم.
شیخ تمیم بن حمد آل ثانی افزود: همواره نگاه مثبتی به گفتگو‌های وین داشته ایم، چون باور داریم که گفتگو راه حل و فصل این مساله است.

آیا قطر می‌تواند منجی برجام باشد؟

صباح زنگنه کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با فرارو با اشاره به سفر امیر قطر به تهران، اظهارداشت: با توجه به روابطی که بین دو کشور وجود دارد، مناسبات بین تهران و دوحه را باید از چند بعد مورد بررسی قرار دارد، در وهله اول با توجه به اینکه مذاکرات طالبان با آمریکا قبل از خروج آمریکا از افغانستان، در قطر انجام شد، موضوع همسایه شرقی یکی از محور‌های مهم بین ارتباطات دو کشور است.

وی افزود: با توجه به اینکه بعد از خروج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان، بسیاری از اتباع این کشور، وارد ایران شده‌اند، موضوع ماجرت گسترده اتباع افغانستان به ایران هزینه زیادی را برای کشورمان به بار آورد، قطر در این زمینه می‌تواند نقش ایفا کند، در وهله دوم نیز با توجه به بحران انرژی در اروپا به واسطه حمله روسیه به اوکراین و تحریم گاز این کشور، ایران و قطر با توجه به این که دارای میدان مشترک گازی پارس جنوبی هستند، مذاکره در این باره نیز مهم است و باید در این باره نیز بحث بین دو کشور انجام شود.

زنگنه گفت: در وهله سوم نیز گویا بحث و تبادل نظر پیرامون توافق هسته‌ای و مذاکرات برجام نیز بین دو کشور انجام شده است، از سویی به نظر می‌رسد این موضوع که قطر به عنوان واسطه بین آمریکا و ایران در قبال پیشبرد مذاکرات برجام قلمداد شود، با توجه به همزمانی سفر امیر قطر و انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران چندان صحیح باشد. در این مقطع بعید است قطر بتواند با توجه به نقش اتحادیه اروپا در زمینه برجام، نقش میانجی به آن مفهوم را بر عهده بگیرد.

وی اضافه کرد: هرچند عمان در مقطعی توانست که این نقش را در سال ۲۰۱۵ بر عهده بگیرد و بین ایران و دولت باراک اوباما واسطه شود، که طی آن برخی از مسائل بین دو طرف حل و فصل شد، در این رابطه قطر نیز مایل است که این نقش را برعهده بگیرد، اما اینکه در آینده آیا ممکن است قطر بتواند چنین کاری را انجام دهد و چنین نقشی را برعهده بگیرد، این موضوع بستگی به چگونگی ادامه مذاکرات دارد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه همچنین با اشاره به مذاکرات مستقیمی که بین ایران و عربستان در جریان است، ادامه داد: با توجه به میسری که تاکنون طی شده به نظر می‌رسد، مقدمات از سرگیری روابط دیپلماتیک بین تهران و ریاض فراهم شده، مسئولان امنیتی دو کشور مذاکرات را انجام داده‌اند، اگر مباحث امنیتی بین دو کشور حل و فصل شود، در زمینه سیاسی نیز می‌توان منتظر دیدار رسمی مقامات دو کشور بود.

زنگنه خاطرنشان کرد: بازگشایی سفارت‌های ایران و عربستان نیز منوط به دیدار وزرای امور خارجه دو کشور است، باید تاکید کنم، که سایر موضوعات از جمله بحران یمن خیلی نمی‌تواند در روابط دو کشور مطرح شود، زیرا این ایران نیست که باید در این زمینه تصمیم بگیرد، چرا که خود یمنی‌ها هستند که باید با عربستان مذاکره کنند، تا بحران در این کشور پایان یابد، هرچند که عربستان مایل است در مذاکرات با ایران مشکل اصلی خود یعنی باتلاق یمن برای این کشور را مطرح کند، اما به هر حال ایران در این زمینه تصمیم‌گیرنده نیست.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.