دردسر سحر قریشی برای مسعود ده‌نمکی

تجربه نشان داده، تلویزیون آثار بازیگرانی که مسیری چون قریشی را پیش می گیرند، بایکوت می کند. با چنین پیشینه ای می توان حدس زد دادستان هم به فهرست آثار ممنوعه وارد شده است.

 به نقل از هفت صبح، بعد از اعلام رسمی خداحافظی سحر قریشی از سینما و محرز شدن تصمیم او برای حضور در خارج از کشور سریال دادستان مسعود ده نمکی هم احتمالا به فهرست آثار ممنوعه تلویزیون وارد می شود؛ سریالی که از آن به عنوان مجموع های استراتژیک یاد می شد.

یک بار دیگر نام مسعود ده نمکی و سحر قریشی کنار هم قرار می گیرد. این بار هم کلید واژه، سریال است. سریالی که سال ۹۹ روی آنتن  شبکه سه رفت و حکم پایان ممنوع الکاری قریشی پس از یک دهه را داشت. در حالیکه به نظر می رسید، این بازیگر فعالیت خود در تلویزیون را ادامه دهد، ورق برگشت. او بر اساس تصمیم شخصی خود، در سینما و شبکه خانگی مشغول به کار شد و حالا مدتی است ایران را ترک کرده. به تازگی هم به طور رسمی گفته سراغ زندگی جدید خود می رود و دیگر به بازیگری نمی اندیشد. سوال: سرنوشت سریال ده نمکی چه خواهد شد؟

بازخوانی یک ماجرا

احتمالا حکایت چگونگی شهرت قریشی در تلویزیون را می دانید. او سال ۸۸ برای نخستین بار بازیگری را با سریال دلنوازان تجربه کرد و به شهرت رسید. کمی  بعد اما اجازه همکاری با تلویزیون از او سلب شد. این بازیگر هم سراغ سینما و تله فیلم های خانگی رفت و در آثار عامه پسند فعالیت خود را ادامه داد. در روزهای ممنوعیت، کارگردان های مختلف بارها برای رفع مشکل قریشی و استفاده از او در سریال شان، دورخیز کردند اما در دقیقه نود تیر آن ها به سنگ خورد.

خوشبختی با ده نمکی

در سال های ممنوع الکاری، بارها نام سریال هایی که قریشی گزینه اصلی بازی در آن ها بود، شنیده شد از جمله: آوای باران   و بچه های نسبتا بد  و دختران حوا  با این حال مدیران اجازه همکاری با  او را نمی دادند. قریشی سال ۹۵ در گفت و گو با هفت صبح تعریف کرد که خودش هم دلیل ماجرا را نمی داد: وقتی عرف جامعه ما مشخص است اما ممیزی های تلویزیون از این عرف پای خودشان را فراتر می گذارند و مثلا می گویند این خانم صلاح نیست در تلویزیون باشد، چه باید کرد؟ وقتی می بینم هیچ کس دلیل ممنوع الکاری من را نگفته و به من جوابی نمی دهند، به این جواب های کاملا شخصی می رسم.  در نهایت «دادستان» مسعود ده نمکی پایانی بود بر ممنوع الکاری قریشی. همزمان گزارشی نوشتیم و گفتیم آیا این اتفاق به واسطه نفوذ ده نمکی در تلویزیون رخ داده. این کارگردان اما در مصاحبه ای این طور گفت که مشکل خانم قریشی حل شده بود که اجازه بازی در سریال دادستان  داده شد و ربطی به مسعود ده نمکی ندارد.

 سرنوشت مبهم دادستان

تجربه نشان داده، تلویزیون آثار بازیگرانی که مسیری چون قریشی را پیش می گیرند، بایکوت می کند. با چنین پیشینه ای می توان حدس زد دادستان هم به فهرست آثار ممنوعه وارد شده است. این سریال، نقد مسعود ده نمکی است بر فساد و کژروی های برخی مسئولان. او
با دادستان قصد هشدار داشت که خب سریال آنطور با که باید ویژگی های لازم برای اثرگذاری را نداشت. با این حال چنین سریالی برای مدیران تلویزیون در تعریف آثار استراتژیک می گنجد و فارغ از کیفیت، حرف آن ها مانع برایشان دارای اهمیت است. آیا قریشی واقعا مانع  بازپخش دادستان  خواهد شد؟ آیا مدیران تلویزیون  این بار استثناء قائل می شوند؟ اگر این اتفاق رخ دهد، سدی شکسته خواهد شد و سریال های زیادی به آنتن می رسند. مثل نرگس و پدر و کمکم کن.

سرنوشت دلنوازان

بر اساس آن چه گفته شد، سریال عامه پسند دلنوازان هم دیگر اجازه بازپخش نخواهد داشت.  سریالی که حسین سهیلی زاده ساخته و بارها از آی فیلم بازپخش شده. علاوه بر این چند فیلم سینمایی با بازی قریشی هستند که تلویزیون بارها آن ها را کنداکتور قرار داده. مثل رسوایی ۲  مسعود ده نمکی، پنج ستاره  مهشید افشارزاده و …. البته محتوای  غالب فیلم های قریشی، چندان با چارچوب تلویزیون همخوان نیستند.

  تصمیم درست کدام است

بارها  این سوال را مطرح کرده ایم که آیا می توان یک اثر را به دلیل حاشیه های بازیگران به بایگانی فرستاد؟ پاسخ غالب کارگردان ها، تهیه کنندگان و کارشناسان منفی بوده است. آن ها عقیده دارند چرا باید نقش و نقش آفرین را یکی دانست؟ چرا نباید خود تلویزیون این مفهوم را برای مخاطب جا بیندازد که نقش جدا از بازیگر است؟ عجالتا تدبیری برای نجات آرشیو ارزشمند تلویزیون اندیشیده نشده؛ مگر آن که مدیریت جدید صد ا وسیما تصمیمی دیگر بگیرد.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.