فروش۶۷ میلیارد تومانی نمایشگاه کتاب در ۶ روز

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در شش روز نخست برگزاری خود، شاهد فروش ۲۷۰ میلیارد ریال کتاب در بخش مجازی و ۴۰۰ میلیارد ریال در بخش حضوری بوده است که در مجموع به عدد ۶۷۰ میلیارد ریال (۶۷ میلیارد تومان) می‌رسد.

به نقل از جماران، علی رمضانی، قائم‌مقام نمایشگاه کتاب، در نشستی خبری، از افزایش ناشران خارجی، میزان فروش کتاب و رسیدگی به تخلفات ناشران، خبر داد.

او با اشاره به افزایش ناشران خارجی، طی روزهای گذشته از ۱۷۰ مورد به ۱۸۷ مورد، گفت: «این افزایش به این دلیل است که برخی ناشران می‌توانند برای فروش و معرفی کتاب‌های خود، به سایر ناشران نمایندگی بدهند.»

رمضانی توضیح داد: «در حال حاضر، ناشران خارجی در ۶۸ غرفه مستقر شده‌اند و برای برخی غرفه‌ها، درخواست افزایش پنج تا هشت متری متراژ غرفه اعمال شده است.»

سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران در خصوص تخلفات ناشران نیز گفت: «تاکنون ۱۷ گزارش واصله بررسی شده که برای ۷ پرونده در خصوص ناشران خارجی و ۳ مورد در خصوص ناشران داخلی حکم صادر شده است. عمدتاً موضوع تخلف، عرضه کتب خارج از قوانین نمایشگاه بوده است.»

او با بیان این‌که احکام متخلفین تا زمانی که قطعی نشده است، اعلام نمی‌شود، افزود: «هر چند برخورد با برخی تخلفات، با تذکر و رافت همراه بوده است، اما مسامحه‎ای در این خصوص نداریم. با این وجود، برخی احکام قطعی، بسته شدن چند ساعته تا یک روز غرفه متخلف است.»

رمضانی همچنین در خصوص ممنوعیت غرفه کانون پرورش فکری به دلیل تخلف در سال ۹۸ گفت: «با وجود این‌که از ممنوعیت این مجموعه در نمایشگاه ناراحتیم، اما این مهم، بیان‌گر پایبندی مسئولان فعلی نمایشگاه و کانون پرورش به قوانین است.»

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم اردیبهشت آغاز شده و تا سی‌ویکم همین ماه در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir ادامه خواهد داشت.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.