تضمینی برای رسیدن به توافق وجود ندارد/ ایران مسائلی خارج از چارچوب برجام مطرح می‌کند

آمریکا در مورد دوتابعیتی‌های آمریکایی-ایرانی زندانی در ایران اعلام کرده است که تمام تلاش خود را کرده که آزادی آن‌ها را به بازگشت متقابل به برجام گره نزند، چون تضمینی برای رسیدن به توافق وجود ندارد.

به نقل از رویداد۲۴، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در مورد دوتابعیتی‌های آمریکایی-ایرانی زندانی در ایران گفت: «تمام تلاش خود را کرده ایم که آزادی آن‌ها را به بازگشت متقابل به برجام گره نزنیم، چون تضمینی برای رسیدن به توافق وجود ندارد.»

ند پرایس در نشست خبری خود افزود: «خیلی روشن به آن‌ها گفته‌ایم که آزادی آن‌ها اولویت ماست و به مذاکره در این زمینه جدای از برجام ادامه خواهیم داد».

وی با با طرح ادعایی در خصوص «سابقه طولانی ایران در زندانی کردن خارجیان برای استفاده به عنوان اهرم فشار» گفت: «ما با متحدین در این خصوص صحبت کرده ایم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص دستگیری و زندانی شدن دو تبعه فرانسوی در ایران گفت: «مانند همتایان فرانسوی آن را محکوم میکنیم و از ایران می‌خواهیم این دو تبعه فرانسه را آزاد کند».

ند پرایس در مورد نتیجه گفتگوی انریکه مورا با مقامات ایران در تهران گفت: «ما و شرکایمان، آماده‌ایم، مدتی است که آماده بوده‌ایم.»

پرایس گفت: «این ایران است که باید از خود جدیت نشان دهد». او تأیید کرد که «چند موضوع باقی مانده که اگر ایران تصمیم بگیرد، می‌توان سریع در مورد آن‌ها به توافق رسید.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد اظهارات همتای ایرانی خود که گفته بود ایران چند پیشنهاد از طریق مورا ارسال کرده، اظهارنظر نکرد و گفت: «در انتطار گفتگو‌های بیشتر با مورا هستیم.»

او مجدداً ادعا کرد که اگر ایران اصرار داشته باشد، مسائل خارج از چارچوب برجام را مطرح کند تضمینی نیست که توافق صورت بگیرد.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.