هواشناسی ایران یک‌شنبه ۱۵ خرداد/ هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۱۰ استان

سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به فعالیت سامانه بارشی در ۱۰ استان و احتمال آب‌گرفتگی و سیلاب از کاهش محسوس دما در استان‌های ساحلی دریای خزر خبر داد.

بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در برخی مناطق شمال غرب، غرب، استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی و ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی افزایش ابر، رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و احتمال گردوخاک پیش‌بینی شده است.

این وضعیت روزهای دوشنبه و سه‌شنبه علاوه بر این مناطق در ارتفاعات و دامنه‌های البرز در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان و برخی مناطق مرکز کشور و چهارشنبه در برخی مناطق شمال شرق و شمال غرب کشور پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی طی سه روز آینده در برخی مناطق شمال شرق‌، شرق و جنوب شرق در برخی ساعات وزش باد شدید و گردوخاک روی می‌دهد که در منطقه زابل با طوفان گردوخاک همراه خواهد بود. همچنین در این مدت برای استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه،‌ایلام و خوزستان وزش باد همراه با گردوخاک و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

از روز سه‌شنبه در گیلان و از چهارشنبه در اردبیل، مازندران و گلستان دما به‌طور محسوسی کاهش می‌یابد.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: یک‌شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۱۵

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۱۷

نوع مخاطره: به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب و بصورت محلی رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۱۵: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و ارتفاعات استان‌های تهران، البرز، قزوین و مازندران.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۱۶: زنجان، همدان، کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و ارتفاعات در استان‌های تهران، البرز، قزوین.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۱۷: اردبیل، شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، ارتفاعات مازندران.

اثر مخاطره: احتمال صاعقه، احتمال آب‌گرفتگی محلی، احتمال جاری شدن روان آب محلی، احتمال آسیب به سازه‌های موقت و شکستن نهال‌ها و درختان فرسوده

توصیه: عدم اتراق در کنار رودخانه‌ها، احتیاط در تردد از حاشیه مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در چرای دام و استحکام سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.