گروسی: ایران برای یافته‌های ما در ۳ مکان نامشخص توضیح نداده است

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز مجددا ادعاهایی را که پیشتر برضد برنامه هسته ای ایران مطرح کرده بود، تکرار کرد.

به نقل از مهر، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست امروز شورای حکام این آژانس به تکرار ادعاهای پیشین خود درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران پرداخت.

گروسی در این باره مدعی شد که توضیحات ایران درباره مواد هسته ای پیدا شده در سه مکان اعلام نشده به لحاظ فنی معتبر نبوده است و مسائل پادمانی در این زمینه باقی مانده است.

پیشتر آژانس بین المللی انرژی اتمی ادعا کرده بود که جمهوری اسلامی ایران توضیح موثقی درباره ذرات اورانیوم یافت شده در برخی سایت های خود ارائه نکرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بدون اشاره به تعهدات طرف های ایران در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، در گزارش خود مدعی شده بود که میزان اورانیوم غنی شده تهران به ۱۸ برابر مقدار تعیین شده ذیل برجام رسیده است و تهران در خصوص مشاهده ذرات اورانیوم در ۳ سایت اعلام نشده خود، توضیحات موثقی به این آژانس ارائه نکرده است و مسائل پادمانی مربوط به این ۳ مکان باقیمانده است.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین ساعاتی پیش از آغاز نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داده بود.

وی با انتشار تصویری از این جلسه در صفحه توئیتر خود در پیامی در این رابطه نوشت که گروسی در حال قرائت بیانیه مقدماتی جلسه شورای حکام است.

اولیانوف پیشتر پیش بینی کرده بود که نشست امروز شورای شورای حکام پر تنش باشد.

وی افزوده بود که شورای حکام علاوه بر مواردی از جنبه‌های عمومی کار آژانس، در مورد موضوعات مرتبط با ایران، اوکراین و توافق «آکوس» (AUKUS) (توافق ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای برای استرالیا توسط انگلیس و آمریکا) به بحث خواهد پرداخت.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی پیش نویس قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برضد ایران را بی معنا خوانده بود.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.