هشدار جدی درباره جام جهانی قطر!

​تظاهرکنندگان در جام جهانی آینده قطر ممکن است به دلیل تحریک افکار عمومی بر اساس قوانین جزایی این کشور با پنج سال زندان محکوم شوند.

آزادی بیان معترضان در قطر از ژانویه ۲۰۱۰ به دلیل تغییر قانونی اعلام شده محدود شده است و کسانی که مجرم شناخته شوند و این قانون را نقض کنند ممکن است به پنج سال زندان محکوم شوند.

به نقل از ایسنا، به نقل از The Athletic، در ماده ۱۳۶ این قانون آمده است: کسی که شایعات، اظهارات یا اخبار کذب یا مغرضانه یا تبلیغات تحریک‌آمیز در داخل یا خارج از کشور را به قصد تضییع منافع ملی پخش، منتشر یا بازنشر کنند، افکار عمومی را تحریک کند مجرم خواهند بود. کسانی که مجرم شناخته شوند ممکن است به پنج سال زندان محکوم و ۱۰۰۰۰۰ ریال قطری جریمه شوند.

در همین راستا فیفا اذعان دارد که نمی‌تواند امنیت معترضان در جام جهانی را تضمین کند. سخنگوی فیفا فاش کرد که آنها از حقوق اعتراض مسالمت‌آمیز حمایت می‌کنند اما وقتی از آنها پرسیده شد که آیا می‌توانند امنیت تظاهرکنندگان را تضمین کنند قبول نکرد.

سخنگوی فیفا گفت: فیفا از اصول آزادی بیان دفاع می‌کند و متعهد است که اطمینان حاصل کند هر کسی که در رویدادهای فیفا شرکت می‌کند از حقوق خود دفاع می‌کند.

عفو بین الملل افزود: ما هم‌چنان از قطر می‌خواهیم که به آزادی بیان مردم احترام بگذارد. این یک اصل کلیدی از تعهدات بین المللی است که قطر به آن متعهد شد، آنها معاهدات بین المللی را امضا کردند و گفتند که از قوانین بین المللی حقوق بشر که شامل حق آزادی بیان است تبعیت خواهند کرد. ما همچنان از قطر می‌خواهیم که این حقوق و تعهدات را عملی کند.

جام جهانی از روز دوشنبه ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) آغاز می‌شود و فینال آن یک‌شنبه ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) برگزار می شود.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.