تکرار فاجعه ویلموتس با اسکوچیچ؟

دراگان اسکوچیچ در حالی از هدایت تیم ملی برکنار شد که او از فدراسیون فوتبال طلب دارد و چند ماهی است که حقوقی دریافت نکرده است.

پس از انتخابات فدراسیون فوتبال در تاریخ ۸ شهریور و بازگشت مهدی‌تاج به‌عنوان رئیس فدراسیون فوتبال به‌جای شهاب‌الدین عزیزی خادم، زمزمه‌های تغییرات در کادر فنی تیم ملی ایران به گوش رسید و سرانجام به‌جای دراگان اسکوچیچ، یک‌بار دیگر کارلوس کی‌روش به تیم ملی بازگشت تا زوج تاج – کی‌روش دوباره سکاندار فوتبال ایران شوند. درواقع تاج این وعده را داده بود که بعد از بازگشت به قدرت، کی‌روش را برمی‌گرداند و در اولین گام نیز این‌کار را انجام داد.

به نقل از فرهیختگان، این درحالی است که فدراسیون فوتبال به اندازه‌ای به‌سرعت با کی‌روش برای گرفتن سکان هدایت تیم ملی به توافق رسید که همین موضوع گمانه‌زنی‌ها را مبنی‌بر این‌امر که توافق با سرمربی پرتغالی قبل از انتخاب تاج به‌عنوان رئیس فدراسیون انجام شده، شدت گرفت. با این‌حال روشن نشدن تکلیف اسکوچیچ باعث شد تا نگرانی‌ها درخصوص نحوه قطع‌همکاری با سرمربی کروات بیشتر شود، تا جایی که این موضوع مطرح شد که نکند دوباره قرار است اتفاقاتی که درخصوص پرونده ویلموتس بر سر فوتبال ایران آمد این‌بار به شکل دیگری تکرار شود. (دفعه پیش نیز با تدابیر همین تیم مدیریتی و به‌خصوص مهدی‌تاج، مارک‌ویلموتس به‌عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شده بود.)

 اسکوچیچ ۱۰ ماه بدون دریافتی

فدراسیون فوتبال طبق قرارداد اسکوچیچ، برای قطع‌همکاری با او باید حقوق ۵ ماه آینده‌اش را پرداخت کند و این یعنی با مبالغی که باید به دستیاران این مربی کروات پرداخت شود و البته معوقات و پاداش‌هایی که از پیش وجود داشته و پرداخت نشده است، برکناری اسکوچیچ از هدایت تیم ملی ایران حدود ۳۰ میلیارد تومان برای فدراسیون فوتبال آب خواهد خورد.

البته فدراسیون فوتبال در دوره مدیران جدید و برای مدیریت هزینه‌های تغییر سرمربی در تیم ملی، به اسکوچیچ پیشنهاد داد که او و همکارانش به کارشان در تیم امید ادامه دهند. پیشنهادی که به‌شدت این سرمربی را عصبانی کرده تا جایی که او فورا این پیشنهاد را رد کرد. تاج نیز در نشست خبری اخیر خود درخصوص این شایعه گفته بود: «آقای اسکوچیچ خودشان مربی بسیار خوبی هستند. به هرجهت نمی‌دانم اکنون تیم ملی امید به ایشان پیشنهاد شده است یا نه، ولی بحث حضور اسکوچیچ مطرح شده است. من نمی‌دانم با خود ایشان موضوع را مطرح کرده‌اند یا خیر. در هر صورت اسکوچیچ خودشان درباره خودشان تصمیم می‌گیرد و هر تصمیمی که بگیرند برای ما قابل احترام است.»

 تاج، اسکوچیچ را به‌حضور نپذیرفت

طی روزهای گذشته اسکوچیچ به‌همراه وکیل و مدیر برنامه‌هایش جلساتی را در مورد نحوه فسخ قرارداد و پیگیری مطالبات خود و دستیارانش با مدیران فدراسیون برگزار کرد که البته این جلسات همچنان ادامه دارد. کرونوسلاو رندولیچ، ماریوتات و ملادن‌زگانیر سه عضو کروات کادرفنی تیم ملی در دوران اسکوچیچ درحال‌حاضر در تهران حضور دارند و پیگیر دریافت طلب‌های خود از فدراسیون فوتبال هستند.

روز گذشته هم این نفرات راهی فدراسیون فوتبال شدند تا در جلساتی متعدد پیگیر معوقات خود باشند اما نکته قابل‌توجه اینکه در این روزها اسکو و دستیارانش با بیشتر ارکان فدراسیون به جز مهدی‌تاج جلساتی را برگزار کرده‌اند. درواقع تاج از روزی که به‌عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شده هیچ جلسه‌ای را با اسکوچیچ برگزار نکرده و همین رفتار موجب شده است تا سرمربی کروات با دلخوری این روزها را سپری کند. تنها دیدار بین طرفین به رونمایی از کاپ جام جهانی در برج میلاد بود و در این روزها هیچ‌گاه بین طرفین جلسه خصوصی برگزار نشد.

 سرمربی کروات چقدر طلب دارد؟

این‌که این سرمربی چقدر از فدراسیون فوتبال بابت کار در تیم ملی طلب دارد نیز در روزهای گذشته ابهامات زیادی را درپی داشته است. بر همین اساس و طبق شنیده‌ها باتوجه به بندی که در قرارداد اسکوچیچ وجود دارد، فدراسیون فوتبال باید برای فسخ قرارداد این سرمربی حدود ۵ ماه از قراردادش را به‌عنوان غرامت پرداخت کند. البته اگر اسکوچیچ قصد فسخ قراردادش را داشت، باید بیشتر از این مبلغ به فدراسیون پرداخت می‌کرد.

این درحالی است که گفته می‌شود سرمربی کروات که هفته گذشته نزدیک به ۶ میلیارد تومان از فدراسیون دریافت کرد، مطالباتی دارد که باید در مورد نحوه پرداخت آنها نیز توافقاتی انجام شود. با این تفاسیر ظاهرا فسخ قرارداد اسکوچیچ در شرایط فعلی با فدراسیون فوتبال کمی بیشتر از ۶۰۰ هزار دلار ( ۱۸ میلیارد تومان) هزینه دربر خواهد داشت. این درحالی است که طبق شنیده‌ها از سوی یک فرد نزدیک به اسکوچیچ این مربی حدود ۱۰ ماهی می‌شود که هنوز از فدراسیون فوتبال دستمزدی دریافت نکرده است و موضوع پرداختی ۶ میلیاردی به وی به‌نظر نمی‌رسد درست باشد.

دستیاران اسکوچیچ هم که حدود دو ماه قبل قراردادشان را با فدراسیون فوتبال تمدید کردند، مطالباتی از این مجموعه دارند که آنها نیز به‌دنبال دریافت این مبلغ هستند. این افراد ماهانه بین ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار از فدراسیون حقوق دریافت می‌کردند اما باید برای تسویه‌حساب با آنها نیز اقداماتی انجام شود.

بر همین اساس یک فرد مطلع در این‌خصوص به«فرهیختگان» گفت: «از ۱۰ ماه پیش هنوز پرداخت جدیدی به اسکوچیچ از طرف فدراسیون فوتبال صورت نگرفته است، اگر بودجه‌ای برای این موضوع تامین شده باشد من بی‌خبرم اما هنوز مبلغی به سرمربی کروات پرداخت نشده است. همچنان طرفین در کش‌وقوس هستند تا این موضوع تعیین‌تکلیف شود. البته شاید بودجه را تامین کرده‌اند یا نیت آن را دارند اما تا امروز اتفاقی نیفتاده است.»

 آفرهای اسکو چقدر جدی هستند؟

در این چند روز صحبت‌های زیادی درباره تیم‌های جدید اسکوچیچ بعد از برکناری او از تیم ملی مطرح شده است. در این‌خصوص برخی رسانه‌ها از جدی‌ترین پیشنهاد اسکوچیچ از امارات خبر می‌دهند. در این مورد شنیده می‌شود یک باشگاه عربی پیشنهاد ۳ ساله با رقمی عجیب (طبق نوشته‌ها ۵ میلیون دلار) را به دراگان ارائه کرده است و حتی گمانه‌زنی‌ها بر این‌اساس است که سفر چند روز قبل این چهره به امارات و تماشای بازی نوراللهی هم به دلایل دیگری بوده است.

همچنین صحبت‌هایی درخصوص تیم ملی امید نیز مطرح شده بود. گفته می‌شود مهدی محمدنبی نایب‌رئیس‌اول فدراسیون فوتبال در جلسه‌ای که با اسکوچیچ به‌منظور قطع‌همکاری با این چهره صورت‌گرفته بود به وی پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی امید را داده که وی به‌سرعت این پیشنهاد را رد و اعلام کرد برنامه‌ای برای انجام این کار ندارد.

همچنین از تیم‌هایی مانند استقلال و فولاد هم به‌عنوان مقصد سرمربی سابق تیم ملی نام برده می‌شود این درحالی است که مدیران استقلال روز گذشته این خبر را به‌شدت تکذیب کرده و ازسوی دیگر در فولاد هم فعلا نکونام قصد ادامه همکاری با اهوازی‌ها را دارد و مشخص نیست در آینده درخصوص تغییرات در کادرفنی فولاد چه اتفاقی خواهد افتاد. گمانه‌زنی‌ها در این‌خصوص ادامه دارد اما تا این لحظه درباره سرنوشت مربیگری اسکوچیچ هیچ موردی قطعی نشده است.

 تاکید اسکوچیچ به سکوت

مربی سابق تیم ملی در روزهای اخیر با فشار ویرانگری مواجه شده و در حالی که تا حدود ۲ ماه دیگر رویای حضور وی در جام جهانی تعبیر می‌شد اما به یکباره ریاست جدید فدراسیون فوتبال همه کاسه‌کوزه‌های این مربی را شکسته و رویاهای او را نقش برآب کرد تا باعث شود این مربی با دلسردی و ناراحتی به کار خود با تیم ملی پایان دهد.

در این چند روز اسکوچیچ صحبت‌هایی را با برخی مسئولان فدراسیون و رفقای فوتبالی خود در ایران مطرح کرد اما نکته قابل‌توجه اینکه تلاش‌ها برای گفت‌وگو با این مربی از سوی رسانه‌های مختلف هنوز به جایی نرسیده و این مربی بعد از برکناری در گفت‌وگو با رسانه‌ها مدام یک جمله را تکرار کرده است: no  comment.

به‌نظر می‌رسد این مربی باید چند روزی درحال خودش باشد و بعد از حل مشکلات، احتمالا صحبت‌های زیادی برای گفتن درخصوص این روزها و احوالاتش خواهد داشت.

 کار دوباره به فیفا می‌کشد؟

باز شدن پای ویلموتس به فیفا برای گرفتن مطالباتش و محکوم شدن فدراسیون به پرداخت رقمی سنگین فوتبال‌دوستان ایرانی را دوباره نگران کرده است که نکند این‌بار هم قرار است بر سر مطالبات اسکوچیچ چنین بلایی تکرار شود. بر همین‌اساس به‌نظر می‌رسد در مذاکرات طرفین همه چیز بستگی به رفتار فدراسیون فوتبال دارد که تا چه اندازه روند را برای پرداخت مطالبات اسکوچیچ تسریع کند. از آنجایی که از ۱۰ ماه پیش ماهیانه‌ و حقوق این مربی به وی پرداخت نشده است، اگر این روند همچنان ادامه داشته باشد هیچ بعید نیست تا این مربی هم به همراه دستیارانش کار را به فیفا بکشد. این درحالی است که گفته می‌شود پاداش‌های این سرمربی نیز پرداخت نشده و رقم آن هم در بین مطالبات وی لحاظ شده است.

 بلیت دراگان برای بازگشت اوکی شد

اسکوچیچ همچنان در تهران به‌سر می‌برد اما شنیده می‌شود او بعد از قطع همکاری با تیم ملی ایران، خیلی تمایلی برای ادامه حضور بیشتر در کشورمان را ندارد و منتظر است تا هر چه سریع‌تر تکلیفش روشن شود تا زودتر تهران را به مقصد کشورش ترک کند.

درواقع اگر پیشنهادی هم از ایران یا کشورهای دیگر مطرح شود سرمربی سابق تیم ملی ایران قصد دارد ابتدا به کشورش بازگشته و بعد از مدتی استراحت دوباره کار را از سر بگیرد.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.