آخرین وضعیت مرزهای ایران در پی درگیری‌های آذربایجان-ارمنستان

مدیرکل حمل و نقل بین الملل و ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای آخرین وضعیت مرزهای ایران با منطقه قره باغ در پی درگیری های آذربایجان و امرنستان را تشریح کرد.

به نقل از مهر، در پی توافق آتش بس میان ارمنستان و آذربایجان در ۲۰ آبان ۱۳۹۹ در مسکو و انتقالی بخش‌هایی از قلمروی ارمنستان به آذربایجان پس از جنگ بیست و چند روزه قره باغ که به پیمان صلح نارگونو مشهور شد، بار دیگر از صبح امروز سه شنبه ۲۲ شهریور درگیری‌های مرزی میان دو کشور شمال غربی ایران آغاز شده است.

در پی توافق آتش بس در ۹ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۰ آبان ۱۳۹۹) دولت باکو بر سر راه اصلی تردد میان ایران با ارمنستان که پیش از این محور گوریس-قاپان در خاک این کشور و جزو قلمروی ارمنستان محسوب می‌شد و پس از توافقنامه صلح ارمنستان و آذربایجان به قلمروی آذری‌ها ملحق شده بود، عوارضی قرار دادند.

لذا با هماهنگی مقامات ارشد ایرانی و ارمنی قرار شد محور تاتِو جایگزین مسیر گوریس-قاپان شود که به دلیل محدودیت‌هایی که در این مسیر وجود داشت و بخشی از آن نیاز به تعمیر، تعریض و بهسازی داشت؛ شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور نیز در این زمینه، همکاری‌هایی با دولت ایروان دارد.

با این حال با توجه به اینکه بخش‌هایی از مرز نوردوز میان ایران و ارمنستان و همچنین بخشی از هر دو محور تردد میان ایران و ارمنستان برای کامیون‌های ایرانی حامل کالاهای صادراتی به ارمنستان چه از مسیر گوریس-قاپان و چه از مسیر جاده تاتِو، در نزدیکی منطقه محل درگیری و مورد مناقشه قره باغ است، احتمال مسدود شدن این محورها یا مرزهای هر دو کشور با ایران تا اتمام درگیری‌های باکو-ایروان وجود داد.

مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری: فعلاً مرزها برای تردد کامیون‌ها باز است

جواد هدایتی مدیرکل دفتر حمل و نقل بین الملل و ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای  درباره آخرین وضعیت مرزهای ایران و آذربایجان در پی از سرگیری درگیری‌های قره باغ اظهار کرد: ما هم از امروز صبح در جریان آغاز درگیری‌های مجدد دو کشور شمال غربی ایران قرار گرفتیم و در حال پیگیری هستیم تا از وضعیت رانندگان ایرانی در ارمنستان و آذربایجان مطلع شویم.

وی افزود: رانندگانی که از مرز خارج شده و وارد قلمروی این دو کشور شده اند، در صورتی که راه مسدود باشد یا امکان ادامه تردد وجود نداشته باشد، به پایانه‌های مرزی شمال غربی ما اطلاع می‌دهند تا از ادامه پذیرش رانندگان و خودروهایی که قصد تردد به ارمنستان دارند، جلوگیری شود.

هدایتی یادآور شد: در حال حاضر هم مسیرهای تردد به آذربایجان و ارمنستان باز است و هم پایانه‌های مرزی ما با این کشورها و پذیرش و اعزام کامیون‌ها از مرزها در حال انجام است.

وضعیت مرزهای ایران و عراق در ایام اربعین

وی در خصوص آخرین وضعیت مرزهای زمینی ایران و عراق در ایام اربعین خاطرنشان کرد: در حال حاضر رئیس سازمان راهداری در مرزهای تردد زائران اربعین حضور دارد و در صورتی که مشکلی پیش بیاید، بلافاصله شخصاً اقدام به رفع و رجوع مشکلات می‌کند…

مدیرکل دفتر حمل و نقل بین الملل سازمان راهداری گفت: تردد کامیون‌ها از مرز مهران به دلایل ازدحام بیشتر زائران برای عبور از این مرز فعلاً ممنوع است اما در سایر مرزهایی که صف کمتری برای عبور زائران وجود دارد ماند مرز تمرچین یا باشماق، تردد کامیون‌ها برای تبادل کالا با کامیون‌های عراقی ممنوع نیست و فقط محدود شده است؛ همزمان با عبور زائران، کار تبادل کالا در مرزها با عراق نیز در برخی از مرزها ادامه داد.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.