چرا خطر حمله قلبی در زمستان بیشتر است؟

مطالعات محققین نشان می‌دهد، میزان حملات قلبی در آذرماه به نسبت سایر روزهای سال به مراتب افزایش پیدا می‌کند.

«آخرین ماه پاییز و رسیدن به روزهای سرد سال برای بسیاری از مردم جهان تفاوتی با سایر روزهای تقویم ندارد اما پژوهشگران توصیه می‌کنند در این ماه بیشتر مراقب سلامت قلب خود باشید.

مطالعات محققین نشان می‌دهد، میزان حملات قلبی در آذرماه به نسبت سایر روزهای سال به مراتب افزایش پیدا می‌کند. به گفته دونالد لوید جونز، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن فاینبرگ در شیکاگو و متخصص قلب و عروق، بنا به دلایل متعددی از جمله استرس، هوای سرد یا ترک عادات خوب از نظر خوردن، خوابیدن و آشامیدن، نرخ حمله قلبی در فاصله کریسمس و سال نوی میلادی تا ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

او در این رابطه گفت: وقتی در طول سال به آمار جهانی میزان حمله قلبی نگاه می‌کنیم، آنچه می‌بینیم نرخ‌های نسبتاً ثابت هفته به هفته است. در این میان دو استثنا وجود دارد: یکی اینکه در ماه‌های تابستان یک افت گسترده و کم‌عمق در حملات قلبی وجود دارد و در آذرماه نیز شاهد افزایشی حدود ۳۰ تا ۴۰ درصدی در فاصله زمانی دو هفته آخر سال بین کریسمس و سال نو هستیم.

این پزشک متخصص تاکید کرد: مهم است که علائم حملات قلبی را شناخته و آنها را دست کم نگیریم.

لوید جونز در ادامه توضیحاتش گفت: ما دو کلیه و دو ریه داشته اما فقط یک قلب و یک مغز داریم، بنابراین اگر شکی در مورد عملکرد این اعضای حیاتی وجود داشت، حتما به پزشک مراجعه کنید. در بهترین حالت، معاینه به موقع می‌تواند باعث ردشدن یک حمله قلبی یا مغزی شود. هر چه زودتر در این مورد کمک بخواهید، امکان نجات شما بیشتر خواهد شد.

در طول فصل تعطیلات زمستانی، استرس‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث افزایش استرس شود. ما اغلب در این روزهای سال الگوهای غذاخوردن و خواب خود را تغییر داده و فعالیت بدنی معمولی خود را دنبال نمی‌کنیم و ممکن است برنامه دارویی خود را کنار بگذاریم. در این میان آب‌وهوا یکی دیگر از مقصران مشکلات قلبی زمستانی است.

لوید جونز در ادامه توضیحاتش گفت: وقتی هوای سرد تنفس می‌کنیم، خون در ریه‌های ما سرد شده و این موضوع باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شود. اولین رگ‌های خونی پایین‌دست از ریه‌ها، شریان‌های کرونر هستند که به ‌ویژه تحت تأثیر هوای سرد قرار می‌گیرند. انجام فعالیت‌هایی بدنی در هوای سرد، مانند پاروکردن برف نیز ممکن است خطرناک باشد، زیرا این فعالیت‌ها منجر به ایجاد فشار مضاعف روی قلب می‌شود.»

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.