پیش‌بینی بورس فردا سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

پیش‌بینی بورس فردا سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ به چه صورت خواهد بود؟

ارزش معاملات از روزهای ابتدایی اردیبهشت ماه که حوالی 8000 همت را به خود دیده است به محدوده های 7000 همتی رسیده است و با اغماض می توان گفت که 1000 هزار میلیارد تومان از ارزش بازاری که در یک روند نزولی فرسایشی بود کم شده است. با این حال بازار هفته ششم را با دامنه نوسان 2 درصدی سپری کرد تا باز هم خبرگزاری تسنیم از این وضعیت بازار سرمایه نیز گلایه‌مند باشد.

گروه بانکی همچنان در صدر برترین ارزش معاملاتی در بازار سرمایه است و ارزش معاملاتی این گروه برای یکشنبه 27 خرداد ماه 1403 رقم 262 میلیارد تومانی بود. فلزات اساسی و گروه خودرویی به ترتیب با ارزش 178 و 133 میلیارد تومان در رتبه های بعدی برترین گروه های بازار سرمایه از نظر ارزش بازاری قرار گرفتند.

در بازار سکه و طلا تهران در روز یکشنبه شاهد این موضوع بودیم که قیمت هر قطعه سکه اعداد کمتر از 40 میلیون تومان را به خود دید و دلار بازار آزاد نیز در کانال 58 هزار تومان قرار داشت. اما دلار  در سامانه نیما به عدد 42 هزار و 700 تومان رسید تا مسیر افزایشی این نرخ همچنان پابرجا باشد.

دنیا اقتصاد در مورد نرخ دلار این طور نوشت که بازه نوسان قیمت دلار به عنوان شاخص‌ترین ارز بازار تهران در هفته‌های گذشته به زیر ۸۰۰ تومان رسیده است. این در حالی است که دلار در بازار روز‌های ابتدای سال جاری با نوسانات قابل توجهی همراه شده بود فعالان این حوزه معتقد هستند که رکود انتخاباتی مهم‌ترین مساله‌ای است که فعالان بازار آن را عامل کاهش دامنه نوسانات نرخ ارز می‌دانند. و این رکود در بازار بورس اوراق بهادار تهران نیز دیده می شود.

اما در میان اخبار ضعیف و بد بازار سرمایه مرکز پژوهش‌های اتاق ایران با همکاری اتاق تهران گزارشی را به جهت مطالبات تجار از رییس جمهور آینده را مطرح کرده است. ارائه مختصری از وضع موجود کشور و بیان روند برخی شاخص‌های کلان اقتصادی و چشم‌اندازهای متصور برای آینده کشور تدوین شده است.

دراین گزارش سوالاتی نیز از رییس جمهور آینده پرسیده شده است از جمله برنامه شما برای تحقق ظرفیت‌های موجود برای خلق ثروت و درآمد مردم کشور چیست؟ تقویت تولید اولویت چندم شما است؟ و اینکه بخش خصوصی در نظریه اقتصادی آنها چه جایگاهی دارد؟

اما در بازار خودرو در روزهای ابتدایی هفته جاری ایران خودرو سه محصول جایگزین برای پژو پارس پرطرفدار معرفی کرد و آن طور که ایران خودرو اعلام کرد که پژو 207 با گیربکس دستی (ارتقا یافته)، سورن پلاس با موتور XU7P و تارا V1 پلاس را در دسترس آن دسته از متقاضیانی قرار دارد که بازه تحویل تعیین شده برای آنها تابستان 1403 به بعد است.

گفته می‌شود که مدیران ایران خودرو برای اینکه بتوانند متقاضیان پژو پارس را برای خریداری سورن پلاس با موتور XU7P ترغیب کنند دو مسیر را پیش پای ثبت نام کنندگان پژو پارس قرار داده اند. استفاده از وام 100 میلیون تومانی بدون بهره برای در اختیار گرفتن سورن پلاس با موتور XU7P و همچنین تخفیف 15 میلیون تومانی روی قیمت کارخانه‌ای این خودرو دیگر راهی است که آبی پوشان به خریداران پژو پارس پیشنهاد داده‌اند.

اما چند روزی است که گروه بانکی در صدر اخبار و ارزش معاملاتی بازار قرار دارد و محسن سیفی در نشست با برخی مدیران ارشد بانک صادرات درباره رویکردهای نوین ارتقای جایگاه بانک و افزایش سهم از بازار، گفت: بانک صادرات ایران با اتخاذ رویکردهای نوین و زیربنایی برای افزایش سودآوری و سهم از بازار، ارتقای زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و بخش مالی بانک را همزمان با توجه به منافع سهامداران دنبال کرده است.

اما در خصوص بازار مسکن دنیا اقتصاد این طور عنوان کرده است که ۹ خرداد ماه امسال، شهرداری تهران با اجرای یک طرح «مسکن‌‌‌سازی» در سطح شهر، اعلام کرد: «کلنگ ساخت ۲۰۰‌هزار واحد مسکونی در تهران را به زمین زدیم.» شهرداری هنوز اسامی کامل مناطق و محله‌‌‌هایی را که این ۲۰۰‌هزار واحد مسکونی در آنها ابتدای خرداد ماه کلنگ‌‌‌زنی شد منتشر نکرده است!

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران به محدوده 2 میلیون 40 هزار واحدی پا گذاشت محدوده ای که روزهای ابتدایی اسفند ماه 1402 به آن رسیده بود. شرایط این روزهای اقتصادی و سیاسی جامعه با روزهای ابتدایی اسفند ماه 1402 کاملا متفاوت است و این سطح از نظر اهالی تکنیکالیست بازار سرمایه ممکن است با دیگر سطوح حمایتی ایجاد شده در نمودار متفاوت باشد.

به گفته فعالان بازار ، افت های چند وقت اخیر بازار به اندازه ای بوده است که بازار را باز به حالت تعادل بکشاند و بازار به دنبال روزنه امید برای استارت روند صعودی است. هرچند که هنوز سازمان بورس و بانک مرکزی در کنترل نرخ های اسناد خزانه خیلی موفق عملا نکردند و تنها چند روز نرخ ها کنترل شد  اما ابهام آینده کشور با مشخص شدن رییس دولت چهاردهم رکود عمیقی را در بازار ایجاد کرده است.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.